Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

reshoring co to

POL:

Dane o inwestycjach firm (zatr.>49 osób) w 3q22 w podziale na formę własności potwierdziły, że wzrosty inwestycji - w podobnej skali - dotyczą zarówno firm krajowych, jak i firm z własnością zagraniczną (por. wykres). W obliczu nadchodzącej dekoniunktury na świecie szczególnie istotne dla wyników eksportu może być utrzymanie aktywności inwestorów zagranicznych. Dzięki otwarciu nowych inwestycji w Polsce wzrost krajowego eksportu może się w pewnej mierze opierać słabnącemu popytowi zewnętrznemu, będąc niewrażliwym na jego zmiany w początkowej fazie „rozruchowej” nowych inwestycji. Szansa na to jest duża - według raportu Reuters i Maersk - Polska jest w czołówce państw na świecie, które są wymieniane przez inwestorów jako miejsce nearshoringu/reshoringu aktywów. Wśród firm europejskich, Polska jest wymieniana na pierwszym miejscu jako miejsce lokalizacji inwestycji.

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Polska ulubioną lokalizacją dla reshoringu - 1Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Polska ulubioną lokalizacją dla reshoringu - 1

 

EUR:

Podaż pieniądza M3 w październiku wzrosła o 5,1% r/r (vs 6,2% r/r we wrześniu). Tempo wzrostu węższej miary podaży pieniądza (M1) obniżyło się do 3,8% r/r (z 5,6% r/r we wrześniu). Po stronie czynników kreacji pieniądza tempo wzrostu kredytów dla głównych sektorów gospodarki realnej nie zmieniło się istotnie: dla gospodarstw domowych wyniosło 4,2% r/r (wobec 4,4% r/r we wrześniu), a dla przedsiębiorstw 8,9% r/r (bez zmian wobec września). Dane nie wskazują, aby dotychczasowe działania EBC miały istotny wpływ na hamowanie akcji kredytowej w strefie euro. Z punktu widzenia EBC dane wspierają dalsze zacieśnianie polityki pieniężnej.

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Polska ulubioną lokalizacją dla reshoringu - 2Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Polska ulubioną lokalizacją dla reshoringu - 2

Reklama

 

EUR:

Najnowsze wypowiedzi przedstawicieli EBC niewiele wniosły, jeżeli chodzi o obraz polityki pieniężnej strefy euro. Ch.Lagarde powiedziała w Parlamencie Europejskim, że dalsze decyzje co do skali i tempa zacieśniania polityki pieniężnej będą zależeć od tego, jakie będą perspektywy dla gospodarki, jaka będzie uporczywość szoków podażowych oraz reakcja płac i oczekiwań inflacyjnych na nie, a także od tego jaka będzie ocena co do skuteczności mechanizmu transmisji monetarnej do gospodarki realnej. K.Knot (DNB) powtórzył narrację typową dla państw „północy” o tym, że EBC ryzykuje brakiem wystarczająco mocnego zacieśnienia monetarnego, dodając, że spowolnienie wzrostu gospodarczego jest potrzebne, aby schłodzić wzrost cen. J.Nagel (Bundesbank) stwierdził, że przyszłoroczna inflacja w Niemczech prawdopodobnie utrzyma się powyżej 7% i że nie jest jasne kiedy dynamika cen w całej strefie euro powróci do celu 2%.

 

POL:

I.Dąbrowski (RPP) ocenił, że stopy procentowe są dobrze skalibrowane, żeby obniżyć główny i bazowy wskaźnik inflacji. Dodał, że zwalczanie inflacji ma miejsce, ale nie kosztem dramatycznego spadku PKB. Jego zdaniem szalone podwyżki stóp nie przyniosą niczego i mogą okazać się kontrproduktywne, mocno uderzając we wzrost. Ocenił także, że rynki mają rację, zakładając, że już w przyszłym roku możemy zobaczyć pierwsze obniżki stóp procentowych.

 

POL:

C.Kochalski (RPP) powiedział, że wszystkie banki centralne, w tym EBC, wyraźnie wskazują, że schodzenie z inflacją do celu musi się odbywać stopniowo, stąd NBP niczego nowego nie proponuje i nie eksperymentuje. Jego zdaniem warto jest zaakceptować wolniejsze tempo powrotu inflacji do celu, tym bardziej, że musimy się przygotować na dyskusję o bardzo głębokim załamaniu koniunktury. C.Kochalski dodał, że recesja w sensie ekonomicznym prawdopodobnie nie wystąpi.

Reklama

 

USA:

J.Williams (New York Fed) ocenił, że choć widoczne są oznaki słabnięcia presji cenowej, to wciąż mocny popyt i rynek pracy pozostawiają przestrzeń do dalszego zacieśniania polityki pieniężnej przez Fed. W jego opinii ścieżka stóp procentowych będzie nieco powyżej tej z wrześniowej projekcji FOMC a po osiągnięciu szczytu stopy pozostaną bez zmian do końca przyszłego roku. W swoim scenariuszu bazowym J.Williams zakłada, że amerykańskiej gospodarce uda się uniknąć recesji, chociaż ryzyko wystąpienia szoku prowadzącego do spadku aktywności jest wysokie. J.Bullard (St.Louis Fed) stwierdził, że rynki bagatelizują możliwość bardziej agresywnego podnoszenia stóp procentowych, w dużym stopniu oczekując, że inflacja obniży się w naturalny sposób. Powtórzył, że Fed powinien podnieść stopy przynajmniej do 5%, a następnie utrzymywać je na tym poziomie w przyszłym, a nawet kolejnym roku. L.Brainard (wiceprezes Fed) przypomniała, że szoki podażowe utrzymują ryzyka dla inflacji na podwyższonym poziomie.

Czytaj więcej

Artykuły związane z reshoring co to