Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

regulacja cen żywności

FRA:

W niedzielę odbyła się pierwsza tura wyborów prezydenckich we Francji. W drugiej turze, podobnie jak w 2017, zmierzą się obecny prezydent E.Macron oraz liderka Zjednoczenia Narodowego M.Le Pen. We wczorajszym głosowaniu E.Macron zdobył 27,6% głosów, a M.Le Pen 23,6% (w 2017 było to odpowiednio 24% i 21,3%). II tura wyborów odbędzie się 24 kwietnia.

RUS:

Agencja S&P obniżyła rating kredytowy Rosji w walutach obcych do poziomu „SD” – selektywnej niewypłacalności (niewypłacalność dotyczy części zadłużenia ocenianego podmiotu). Agencja uzasadniła, że w zeszłym tygodniu Rosja wypłaciła odsetki i wartość nominalną obligacji denominowanych w USD, ale płatności dokonano w rublach (płatność w USD została zablokowana przez amerykańskie banki), a wg S&P inwestorzy nie będą w stanie wymienić rubli na równowartość w dolarach tak, aby odzyskać pełną wartość należnego im świadczenia. Rating Rosji w walucie lokalnej pozostaje na poziomie CC/C z perspektywą negatywną.

HUN:

Inflacja CPI w marcu wyniosła 8,5% r/r (kons. 8,9% r/r) wobec 8,1% r/r w lutym. Za wzrost odpowiadają przede wszystkim podwyżki cen żywności (12,3% r/r), transportu (12,3% r/r) oraz alkoholu i tytoniu (6,9% r/r). Inflacja była nieco niższa od oczekiwań, co wynikało z nieco słabszego od prognoz wzrostu cen żywności. Pomimo tego, żywność na Węgrzech drożeje w tempie zdecydowanie szybszym od wzorca sezonowego (najszybciej tłuszcze oraz drób). Presja inflacyjna nasila się – inflacja bazowa bez cen żywności i energii wyniosła w marcu 9,1% r/r, wobec 8,1% r/r w lutym. Jej wzrost wynika z nasilenia inflacji usługowej (o 0,5pp do 6,0% r/r), jak i wzrostu cen importu dóbr trwałych w wyniku osłabienia forinta. W kolejnych miesiącach możliwe są dwucyfrowe odczyty inflacji. Po pierwsze, nie ustąpi fundamentalna presja inflacyjna, wynikająca z efektów drugiej rundy i osłabienia forinta (dla pary EURHUF o ok. 5% względem stanu sprzed wojny). Po drugie, podobnie jak w innych państwach regionu, kolejne miesiące przyniosą najpewniej dalszy wzrost cen żywności. Po trzecie, w maju kończy się obowiązywanie cen maksymalnych na paliwa i podstawowe artykuły żywnościowe, a z końcem czerwca zamrożenie wysokości rat kredytów hipotecznych. W zeszłą środę, po zwycięskich wyborach, premier V.Orban zapowiedział, że rząd nie będzie pracował nad wydłużeniem obowiązywania tych instrumentów. W obliczu prawdopodobnego dalszego wzrostu inflacji MNB będzie w najbliższych miesiącach kontynuował cykl podwyżek stóp, prawdopodobnie aż do osiągnięcia przez efektywną stopę procentową poziomu ok. 8%.

POL:

Minutes RPP po posiedzeniu z 8 marca mają już znaczenie w dużej mierze historyczne. W dokumencie na uwagę zasługuje zapis o przekonaniu członków Rady o dobrej bieżącej koniunkturze i oczekiwaniach, że nie dojdzie do jej silnego pogorszenia. W odniesieniu do inflacji podkreślano niepewność oraz oczekiwania, że w horyzoncie projekcji NBP inflacja będzie się utrzymywać na podwyższonym poziomie. W minutes napisano, że dalsze decyzje RPP będą zależne od napływających danych i informacji dotyczących wojny.

ŚWIAT:

Reklama

Indeks światowych cen żywności FAO w marcu skokowo wzrósł, o 12,6% wobec lutego i znalazł się na najwyższym poziomie w historii. Do tak mocnego wzrostu przyczyniły się przede wszystkim wzrosty cen zbóż (o 17,1% m/m), olei roślinnych (23,2% m/m) oraz w mniejszym stopniu cukru (7,4% m/m). Wszystkie 5 głównych składowych indeksu zdrożało w ciągu miesiąca, a dla 3 kategorii (mięso, zboża, oleje) odnotowano rekordowo wysokie ceny. Gwałtowny wzrost cen żywności na świecie to przede wszystkim reakcja na rosyjską agresję na Ukrainę. która pozostaje jednym z najważniejszych eksporterów zbóż oraz olei. W przypadku zbóż ceny są podbijane również przez obawy przed słabymi zbiorami w USA. W dalszym ciągu (siódmy miesiąc z rzędu) rosły światowe ceny nabiału, głównie ze względu na niedostateczną podaż mleka w Europie Zachodniej i Nowej Zelandii, przy rosnącym popycie. Ceny mięsa wzrosły o 4,8% m/m, a marcowe miesięczne podwyżki cen wieprzowiny były najwyższe od 1995. W tym przypadku kluczowy wydaje się być spadek uboju trzody chlewnej w Europie Zachodniej, połączony z systematycznym wzrostem popytu, który obecnie dodatkowo podbijają zbliżające się Święta Wielkanocne. Brak importu żywności z Ukrainy nie będzie dla Polski istotnym problemem ze względu na jego relatywnie marginalny charakter. Wpływ wojny odczujemy głównie przez zmiany cen światowych. Skalę podwyżek obecnie wzmacnia osłabienie złotego – w marcu indeks FAO w przeliczeniu na PLN wzrósł o 48,5% r/r. Światowe ceny żywności zapowiadają utrzymanie wzrostu dynamiki cen żywności w Polsce, która pomimo wysokiej zeszłorocznej bazy, może zwyżkować jeszcze o kilka punktów procentowych (w marcu wyniosła 9,2% r/r).

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Coraz droższa żywność na świecie – czy czeka nas kryzys? - 1Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Coraz droższa żywność na świecie – czy czeka nas kryzys? - 1

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Coraz droższa żywność na świecie – czy czeka nas kryzys? - 2Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Coraz droższa żywność na świecie – czy czeka nas kryzys? - 2

ROS:

Bank Rosji obniżył bazową stopę procentową o 3pp do 17% po tym, jak tuż po wybuchu wojny ratunkowo podniósł stopy z 9,5% do 20%. Obniżka stóp zdaniem CBR była możliwa ze względu na uspokojenie sytuacji rynkowej, umocnienie rubla oraz ograniczenie skali wzrostu inflacji (patrz wykres na marginesie). Obniżenie stóp ma na celu ograniczenie ich negatywnego wpływu na aktywność gospodarczą. W komunikacie CBR zadeklarował, że na kolejnych posiedzeniach możliwe będą dalsze obniżki stóp, jeżeli pozwoli na to sytuacja zewnętrzna i wewnętrzna.

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Coraz droższa żywność na świecie – czy czeka nas kryzys? - 3Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Coraz droższa żywność na świecie – czy czeka nas kryzys? - 3

ŚWIAT:

Reklama

Państwa UE formalnie zatwierdziły uzgodniony w czwartek kolejny pakiet sankcji wobec Rosji obejmujący m.in. zakaz importu węgla z Rosji, eksportu kolejnych rodzajów towarów i technologii oraz udostępniania unijnych portów rosyjskim statkom. Dodatkowe sankcje na Rosję ogłosiła też Japonia, obejmują one m.in. import węgla, wódki, drewna i maszyn jak i zamrożenie aktywów dwóch rosyjskich banków (Sbierbanku i Alfa Banku).

POL:

Prezydent A.Duda powołał W.Budę, dotychczasowego wiceministra Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, na stanowisko ministra rozwoju i technologii. W.Buda zastąpi zdymisjonowanego P.Nowaka.

Prezes PiS J.Kaczyński na antenie Radia Plus powiedział, że PiS poprze wniosek prezydenta A.Dudy o powołanie obecnego prezesa NBP A.Glapińskiego na kolejną kadencję. Obecna kadencja kończy się w czerwcu.

CHN:

Inflacja CPI wzrosła w marcu do 1,5% z 0,9% r/r w lutym (oczekiwano 1,2% r/r), a inflacja PPI spadła do 8,3% r/r z 8,8% r/r miesiąc wcześniej (oczekiwano głębszego spadku, do 7,9% r/r). Wyższa od prognoz inflacja PPI odzwierciedla przede wszystkim presję cenową po stronie surowców, w tym głównie ropy. Ceny po stronie producentów zostały także podbite przez ograniczenia podażowe związane z lokalnymi lockdownami, utrudniającymi transport i ograniczającymi dostępność części towarów, m.in. żywnościowych. To w najbliższym czasie może prowadzić do dalszego wzrostu inflacji CPI. Perspektywa wzrostu inflacji CPI nie powstrzyma jednak raczej chińskich władz monetarnych przed dalszym łagodzeniem polityki pieniężnej w celu wsparcia gospodarki.

Czytaj więcej