Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

reforma Trybunału

Komisja Odpowiedzialności Konstytucyjnej rozpocznie prace nad wnioskiem o Trybunał Stanu dla prezesa NBP we wrześniu

Rozpoczęcie pracy sejmowej Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej (ODK) nad wstępnym wnioskiem o postawienie prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego przed Trybunałem Stanu zaplanowane jest na wrzesień.

Szef komisji ODK Zdzisław Gawlik pytany o czas, jakiego potrzebowałaby komisja, by zakończyć pracę nad wnioskiem, stwierdził, że nie jest w stanie tego określić, jednak takie postępowania mogą trwać długo.

"Tak jak ustawodawca założył, tutaj nie obowiązuje zasada dyskontynuacji, czyli takie postępowania mogą trwać długo. Może tutaj (jeśli chodzi o prace komisji ODK-PAP), zakładam w swojej głowie, że to w rok się powinno skończyć" - powiedział. "Pracę skończymy, Sejm zadecyduje co dalej" - dodał Gawlik.

 

>> sprawdź również: Już jutro TK zajmie się sprawą złamania konstytucji i ustawy o NBP poprzez dokonywanie skupu aktywów. Co z Glapińskim i NBP?

 

191 posłów koalicji rządzącej chce postawić Adama Glapińskiego przed Trybunałem Stanu

Reklama

Wstępny wniosek o postawienie szefa NBP przed TS złożyło 191 posłów koalicji rządzącej. Zarzucono w nim Adamowi Glapińskiemu naruszenie konstytucji i ustaw, m.in. poprzez pośrednie finansowanie deficytu budżetowego w ramach skupu aktywów w latach 2020-2021, prowadzenie tego skupu bez "należytego upoważnienia" od Rady Polityki Pieniężnej i poprzez uchybienie nakazowi apolityczności prezesa NBP. W ocenie członków zarządu NBP wniosek ten jest próbą złamania niezależności polskiego banku centralnego.

Wstępny wniosek o TS dla prezesa NBP marszałek Sejmu Szymon Hołownia skierował do procedowania przez komisję ODK pod koniec maja.

 

Posłowie PiS zaskarżają przepisy dotyczące Trybunału Stanu: TK zajmie się sprawą we wtorek

Już w marcu br. grupa posłów PiS złożyła w TK wniosek zaskarżający cztery przepisy ustawy o Trybunale Stanu i jedną z regulacji regulaminu Sejmu. Jego istota sprowadza się - jak wskazano w uzasadnieniu - do faktu "powierzenia przygotowania aktu oskarżenia prezesa NBP przed TS, czyli pociągnięcia prezesa NBP do odpowiedzialności konstytucyjnej, Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej Sejmu, a więc ciału par excellence politycznemu". Sprawą TK ma zająć się we wtorek o 10.00.

Gawlik podkreślił w rozmowie z PAP, że nie wypowiada się na temat Trybunału Konstytucyjnego ani o możliwej decyzji TK odnoszącej się do prac komisji. Zapewnił, że niezależnie od tego, jaka decyzja w TK zapadnie, to będzie "zachowywał się zgodnie z prawem".

 

Reklama

>> Czytaj także:  Zarabiali na maseczkach w pandemii, przez wojnę chcą zarobić na amunicji. O co chodzi w aferze amunicyjnej? Tomczyk zabiera głos

 

Sejm podjął działania w celu usunięcia skutków kryzysu konstytucyjnego

6 marca br. Sejm przyjął uchwałę w sprawie usunięcia skutków kryzysu konstytucyjnego lat 2015-2023 i stwierdził, że "uwzględnienie w działalności organu władzy publicznej rozstrzygnięć TK wydanych z naruszeniem prawa może zostać uznane za naruszenie zasady legalizmu przez te organy". W końcu lipca Sejm przyjął dwie ustawy mające na celu zreformować Trybunał Konstytucyjny, następnie poprawki do tych ustaw w prowadził Senat i obecnie poprawki te oczekują na rozpatrzenie przez Sejm.

 

(PAP)

 

Czytaj więcej

Artykuły związane z reforma Trybunału