Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

reflacja co to jest

Globalna gospodarka otrzymała w ostatnich miesiącach dwa bardzo istotne czynniki wsparcia, które wg ekonomistów BNP Paribas przeważają w pozytywnym kierunku bilans ryzyka dla tempa wzrostu:

Program szczepień przeciwko COVID-19: przykłady wybranych państw (Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Izrael) pokazują możliwość szybkiej organizacji szczepień, a dane statystyczne potwierdzają skuteczność szczepionek w ograniczaniu pandemii.

Polityka fiskalna: przyjęcie nowego budżetu przez UE oraz kolejnych programów Joe Bidena przez administrację amerykańską wspierają zarówno popyt inwestycyjny jak i konsumpcyjny.

W ciągu ostatniego roku obserwujemy znaczną kumulację oszczędności przez gospodarstwa domowe,

co może prowadzić do realizacji odroczonych, przez pandemię, wydatków w kolejnych kwartałach. Szybsze od oczekiwań wyjście z kryzysu i powrót w 2021 r. globalnego PKB do poziomów z 2019 r. oznacza brak długotrwałego i głębokiego wpływu pandemii na koniunkturę, co odróżnia obecną sytuację od kryzysu finansowego z 2008 r.

Uważamy,

Reklama

że zarówno banki centralne, jak i rządy odrobiły lekcję z poprzednich recesji, tak więc obecnie ryzyko przedwczesnego zacieśnienia polityki monetarnej i fiskalnej jest w naszej opinii niskie (ekonomiści BNP Paribas szacują prawdopodobieństwo scenariusza ryzyka na 10%), a większe szanse (30% wg ekonomistów BNP Paribas) ma scenariusz pozytywnego zaskoczenia tempem wzrostu.

W ramach naszych prognoz gospodarczych identyfikujemy ponadto następujące kwestie:

Poprawa tempa wzrostu strefy euro vs USA w kolejnych kwartałach

W pierwszej połowie roku to gospodarka amerykańska notować będzie lepsze wyniki gospodarcze z uwagi na szybszą od oczekiwań realizację programu szczepień, jak i bezpośredni wpływ stymulusa fiskalnego. Tym samym poziom PKB w Stanach Zjednoczonych powinien wrócić do wartości sprzeda pandemii już na przełomie II oraz III kwartału. Perspektywy kolejnego roku zależeć będą natomiast od kształtu programu odbudowy po pandemii (Build Back Better) procedowanego obecnie przez administrację Bidena, który będzie koncentrować się na inwestycjach w infrastrukturę, edukację i ochronę zdrowia, ale także na zmianach w wydatkach socjalnych i polityce podatkowej.

Tymczasem w strefie euro,

wystąpienie 3 fali pandemii oraz początkowe problemy z tempem szczepień przesunęły perspektywy odbicia gospodarczego na drugą połowę roku. Nasze prognozy odbicia PKB o 4,2% w 2021 i 5,0% w 2022 r. są powyżej rynkowego konsensusu. Uważamy, że inwestorzy zbyt konserwatywnie podchodzą do potencjału nadganiania koniunktury przez strefę euro biorąc pod uwagę doświadczenia z poprzednich lat (konserwatywne podejście UE w obszarze fiskalnym). Tymczasem zarówno polityka monetarna EBC, jak i przyjęty budżet unijny i fundusz odbudowy są naszym zdaniem sygnałem świadczącym o fundamentalnej zmianie podejścia i lepszym zarządzaniu wyjściem z kryzysu.

Reflacja

Spodziewamy się wyższej dynamiki inflacji zarówno w krótkim, jak i średnim terminie, za czym stoi następujący zestaw czynników:

  • Ekspansywna polityka monetarna i fiskalna, które prowadzą do szybkiej odbudowy popytu
  • Rosnące ceny surowców przemysłowych i energetycznych na świecie oraz efekt niskiej bazy z 2020 r.
  • Problemy podażowe globalnego łańcucha dostaw po pandemii (ograniczone moce produkcyjne nie nadążają za szybką odbudową popytu np. w obszarze półprzewodników), które obrazowane są przez rekordowo wysokie wskazania wydłużania czasów dostaw w badaniach PMI oraz ISM dla przemysłu
  • Szybka odbudowa koniunktury wzmacniana programami fiskalnymi oraz monetarnymi wspierała utrzymanie stabilnej sytuacji na rynku pracy
  • Powrót stopy bezrobocia na poziomy sprzed kryzysu oznaczać będzie wzrost presji płacowej w kolejnych kwartałach. 
  • Odbicie inflacji w krótkim terminie zwiększa oczekiwania inflacyjne gospodarstw domowych

Asymetryczna polityka banków centralnych

Zauważalna będzie wyraźna asymetria w zakresie reakcji banków centralnych na skutki pandemii. Ekonomiści Grupy BNP Paribas spodziewają się, że pomimo odbicia aktywności gospodarczej i wyższej inflacji, ich polityka pozostanie akomodacyjna w przypadku państw rozwiniętych. Strategia Fed sugeruje gotowość do dalszego wspierania gospodarki aż do momentu zmaterializowania się wyższej inflacji. Istotnym w tym kontekście jest zmiana podejścia i przyjęcie celu inflacyjnego w postaci średniej z kilku lat, co dopuszcza utrzymanie łagodnej polityki monetarnej przez okres wyższej dynamiki cen w celu „wyrównania” niższej inflacji z lat poprzednich. Analogicznie do Fed postępuje również m.in. Europejski Bank Centralny, który ponadto zapowiedział w ostatnim czasie przyspieszenie tempa skupu papierów dłużnych.

Z drugiej strony ekonomiści BNP Paribas oceniają,

że rok 2021 będzie punktem zwrotnym, jeżeli chodzi o cykl polityki monetarnej w państwach rozwijających się. Przyczyną zmiany nastawienia w obszarze emerging markets jest wyższy udział cen żywności, paliw i surowców w koszyku inflacyjnym, wyższe oczekiwania inflacyjne oraz utrzymanie bardziej tradycyjnego podejścia do polityki monetarnej. W bieżącym roku stopy procentowe podniosły już banki centralne Brazylii, Turcji, Rosji oraz Ukrainy. Oczekujemy, że w tym roku dołączą do nich m.in. Chile, Czechy oraz Węgry. Z drugiej strony oczekujemy utrzymania dotychczasowych, niskich stóp procentowych w krajach Azji PołudniowoWschodniej. W Polsce prognozujemy pierwszą podwyżkę stóp procentowych (+50 pb) na przełomie 2022 i 2023 r.

Czytaj więcej

Artykuły związane z reflacja co to jest