Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

raport z pracy zdalnej wzór

UK:

Według analizy Banku Anglii, preferencje co do pracy zdalnej różnią się między pracodawcami a pracownikami - pracownicy preferują większy odsetek pracy wykonywać zdalnie, niż chcieliby tego pracodawcy. Odsetek pracowników pracujących w Wlk. Brytanii w formie zdalnej przejściowo na początku pandemii wynosił ponad 50%. Jeszcze w lutym 2022 ok. 1/3 pracowników pracowała zdalnie (dla porównania, wg danych GUS, w Polsce w szczytowym momencie, którym był 1q21, zdalnie pracowało 19,6% pracowników). Podobnie jak w Polsce, w Wlk.Brytanii brakuje przekrojowych danych na temat preferencji co do pracy zdalnej, dlatego BoE posiłkuje się m.in. wynikami sondaży. Preferencje pracowników co do pracy zdalnej nie zależą od typu pracodawcy ani od charakterystyki demograficznej pracowników. Motywujące dla chęci pracy w formie zdalnej są za to wcześniejsze doświadczenie z taką formą zatrudnienia w pandemii, długi czas dojazdu do pracy, brak satysfakcji z równowagi między pracą zawodową a życiem prywatnym czy też ogólne niezadowolenie z pracy (por. wykres na str. 1). Co ciekawe, pracownicy, którzy mieli już doświadczenie z pracą zdalną przed pandemią, są obecnie mniej chętni do zwiększenia odsetka pracy wykonywanej w ten sposób. Zdaniem autora analizy, sugeruje to, że jest pewien limit preferowanego przez pracowników czasu pracy wykonywanej zdalnie. Z drugiej strony, dla pracodawców kluczowe jest to, czy praca zdalna zwiększa produktywność pracowników. Ważne są także relacja kosztów stałych (czyli powierzchni biurowej) do przychodów czy też czynniki kulturowe (amerykańskie korporacje w Wlk. Brytanii są mniej chętne do pracy zdalnej, por. wykres na str. 1). Naszym zdaniem zmiana formy świadczenia pracy ze stacjonarnego na zdalny może mieć zatem różnokierunkowy wpływ na parametry makroekonomiczne gospodarki, w tym na produktywność (TFP). Na razie wpływ ten jest trudny do oszacowania, można zakładać jednak, że wraz ze wzrostem znaczenia gospodarki wirtualnej (por. Sekcja specjalna #2 „Co nas czeka w nowej dekadzie?” w Kwartalniku Ekonomicznym „Czas odbudowy”) znaczenie takiej formy pracy będzie stopniowo rosło (wraz z rozpowszechnianiem się technologii typu metawersum dla biznesu, forsowanych przez technologicznych gigantów na świecie).

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: pracownicy preferują większy odsetek pracy wykonywać zdalnie niż chcieliby tego pracodawcy [analiza Banku Anglii] - 1Przegląd wydarzeń ekonomicznych: pracownicy preferują większy odsetek pracy wykonywać zdalnie niż chcieliby tego pracodawcy [analiza Banku Anglii] - 1

EUR:

Produkcja przemysłowa w lutym wzrosła o 2,0% r/r (po spadku w styczniu o 1,5% r/r). Dane pokazały, że kondycja przemysłu w strefie euro zaczęła się stabilizować na początku roku przy poprawie zaopatrzenia w międzynarodowych łańcuchach produkcji. Wybuch wojny spowodował jednak, że ograniczenia podażowe ponownie zaczęły przeszkadzać aktywności przemysłowej. Dane o rejestracjach nowych samochodów za marzec potwierdzają, że motoryzacja ponownie znalazła się w tarapatach (spadki liczby zarejestrowanych pojazdów na czterech głównych rynkach strefy euro sięgają od 17,5% r/r w Niemczech do 30,2% r/r w Hiszpanii). Dane te sugerują, że w najbliższym czasie rozdźwięk między sytuacją ekonomiczną USA i strefy euro będzie się zwiększać na korzyść USA.

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: pracownicy preferują większy odsetek pracy wykonywać zdalnie niż chcieliby tego pracodawcy [analiza Banku Anglii] - 2Przegląd wydarzeń ekonomicznych: pracownicy preferują większy odsetek pracy wykonywać zdalnie niż chcieliby tego pracodawcy [analiza Banku Anglii] - 2

USA:

Reklama

Sprzedaż domów na rynku wtórnym w marcu spadła o 4,5% r/r, do poziomu 5,77 mln. Zarówno rynek pierwotny, jak i rynek wtórny znajdują się „pod kreską” (por. wykres), odzwierciedlając m.in. efekty wysokiej bazy sprzed roku, oraz tradycyjnie ograniczenia podażowe. Te w głównej mierze odpowiadają za zmianę historycznej korelacji między sprzedażą a cenami nieruchomości (niższa sprzedaż odzwierciedla przewagę czynników podażowych, które pchają ceny w górę). Dane są neutralne dla FOMC, który ocenia, że schłodzenie rynku nieruchomości nie jest powodem do jakiś specjalnych zmartwień.

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: pracownicy preferują większy odsetek pracy wykonywać zdalnie niż chcieliby tego pracodawcy [analiza Banku Anglii] - 3Przegląd wydarzeń ekonomicznych: pracownicy preferują większy odsetek pracy wykonywać zdalnie niż chcieliby tego pracodawcy [analiza Banku Anglii] - 3

USA:

Według najnowszego raportu Fed o aktywności gospodarki (Beżowa Księga), od połowy lutego do początku kwietnia amerykańska gospodarka rozwijała się w umiarkowanym tempie, a największym problemem dla przedsiębiorstw była wysoka inflacja połączona z niedoborami pracowników. Spadająca liczba zakażeń koronawirusem w połączeniu z poluzowaniem restrykcji wyraźnie pobudza aktywność, a wzrost PKB jest nadal odporny na wysoką inflację. Utrzymująca się presja inflacyjna, związana m.in. z ograniczeniami podażowymi oraz brakiem siły roboczej, będzie zachęcać Fed do normalizacji polityki pieniężnej. Wczorajsze wypowiedzi członków FOMC (M.Daly, Ch.Evans) w zasadzie potwierdzają, że w maju dojdzie do podwyżki stóp procentowych o 50 pb. M.Daly oczekuje, że inflacja CPI w USA powróci do celu Fed w ciągu 5 lat. Ch.Evans powtórzył, że przedział dla stopy fed funds do końca roku powinien osiągnąć poziom 2,25-2,5%.

FRA:

Po środowej debacie prezydenckiej E.Macron umocnił swoją pozycję w wyścigu o fotel prezydenta Francji, powiększając przewagę w sondażach (poparcie 56%).

CZE:

J.Rusnok, prezes Banku Czech (CNB) powiedział, że CNB może przeprowadzić ostrożną dyskusję na temat wykorzystania kursu korony jako narzędzia polityki monetarnej. Jednocześnie ocenił, że podwyżki stóp CNB będą teraz „kosmetyczne”.

POL:

Reklama

P.Litwiniuk (RPP) powiedział, że stwierdzanie dziś kategoryczne czegokolwiek byłoby wprowadzaniem w błąd, a RPP działa opierając się na aktualnych prognozach gospodarczych. Ocenił, że obecnie szczyt inflacji przewidywany jest w okresie lipiec-wrzesień br. i może osiągnąć ok. 17% r/r (Prezes NBP wskazywał ostatnio na czerwiec; inflacja sięgająca 17% jest spójna ze skrajną wartością z fanchartu z ostatniej projekcji inflacyjnej przy założeniu braku przedłużenia tarczy antyinflacyjnej). Zdaniem P.Litwiniuka, nie ma górnej granicy podwyżek stóp procentowych, ale biorąc pod uwagę aktualne dane i prognozy zbliżamy się już prawdopodobnie do ich końca.

POL:

Według wstępnych danych MF zadłużenie Skarbu Państwa po marcu 2022 wzrosło o 3,3 mld PLN m/m do 1,15 bln PLN.

Czytaj więcej

Artykuły związane z raport z pracy zdalnej wzór