Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

raport xtb

Jak zainwestować w branżę gier? Istnieje kilka sposobów inwestycji w tą niezwykle dynamicznie rozwijającą się branżę. Przyjrzyjmy się bliżej trzem z nich. 

 

 

 grafika numer 1 grafika numer 1

 

Akcje

Reklama

Obecnie niemal każdy gra w gry. Co za tym idzie, niemal każdy powinien mieć jakieś pojęcie, które projekty mogą być perspektywiczne, co w rezultacie powinno przełożyć się na sukces firmy odpowiedzialnej za grę i wzrost cen jej akcji. Niestety, już na etapie wyboru odpowiednich spółek mogą pojawić się problemy - nie wszystkie firmy zajmujące się przemysłem gamingowym są notowane na giełdach. Dodatkowo, część z tych notowanych może być trudno dostępna, szczególnie dla osób które dopiero zaczynają swoją przygodę z inwestycjami.

Na szczęście XTB już od jakiegoś czasu posiada w swojej ofercie akcje z Europy i Stanów Zjednoczonych, więc jeżeli spółka, która Cię interesuje, jest notowana na którejś z większych europejskich lub amerykańskich giełd, to jest duża szansa, że możesz zostać właścicielem jej akcji za naszym pośrednictwem. Może w tym pomóc skaner akcji - narzędzie wbudowane w platformę handlową xStation, które pozwoli Ci filtrować dostępne w XTB spółki pod kątem krajów, branży, wartości rynkowej i wielu innych. Pamiętaj, że w przypadku akcji istnieje prowizja minimalna - a zbudowanie odpowiednio zdywersyfikowanego portfela akcyjnego może wymagać większej ilości kapitału. Dodatkowo, kupując akcje w innej walucie niż waluta naszego rachunku, musimy być gotowi na poniesienie kosztów przewalutowania. 

 

Kontrakty CFD na akcje

Drugą możliwością jest zakup kontraktu CFD na akcje danej spółki. Na początku warto wspomnieć czym jest kontrakt CFD, czyli kontrakt na różnicę kursową. Jak sama nazwa wskazuje, jest to kontrakt pomiędzy dwoma podmiotami, dotyczący ruchu ceny danego aktywa - w przypadku CFD na akcje, strony kontraktu nie wymieniają się aktywem, a jedynie spekulują nad kierunkiem, jaki w przyszłości obiorą dane akcje. Podkreślmy - kupując akcje, stajemy się ich posiadaczem, a zawierając kontrakt, spekulujemy czy cena akcji wzrośnie czy spadnie.

Podobnie jak klasyczne akcje, kontrakty posiadają minimalną prowizje, która jest pobierana przy transakcji. Koniecznie trzeba wspomnieć o tym, że większość kontraktów na akcje posiada wbudowaną dźwignie finansowa - oznacza to że do zawarcia danej transakcji nie potrzebujemy jej pełnej wartości, tylko jakiś jej procent (najczęściej jest to 20%). Dla przykładu: kupując akcje spółki XYZ wartej 100$, potrzebujesz dokładnie tyle samo - 100$. Natomiast zawierając pozycję o takiej samej wartości na kontrakcie CFD opartym o akcje tej spółki, potrzebujesz wnieść jedynie 20% x 100$ = 20$. Koniecznie trzeba podkreślić, że nadmierne wykorzystywanie dźwigni finansowej bywa ryzykowne, dlatego należy korzystać z niej z rozsądkiem.

 

USGAME CFD

Reklama

Kontrakty CFD mogą opierać się nie tylko o cenę akcji - mogą również opierać się o całe indeksy giełdowe. A czym jest ten indeks? Jest to hipotetyczny portfel akcji reprezentujących jakiś rynek czy branże. Na przykład amerykański indeks S&P500 pokazuje kapitalizacje 500 największych spółek firm notowanych na giełdach NYSE, NASDAQ i CBOE, a indeks FANG+ obejmuje 10 wysoce płynnych innowacyjnych spółek z sektorów nowoczesnej technologii, internetu i mediów (Facebook, Apple, Netflix, Alphabet, Amazon, Tesla etc). 

Instrument USGAME CFD jest oparty o indeks BGAMGE (BITA Gaming and E-sports Giants Ew) stworzony przez BITA - zrzeszający światowej klasy ekspertów niemiecki fintech, który specjalizuje się w dostarczaniu danych i infrastruktury instytucjom finansowym. Ów indeks składa się z 20 spółek z największym udziałem w przychodach z szeroko pojętej branży gier i esportu, notowanych w USA. W odróżnieniu od CFD na akcje, USGAME posiada wyższą dźwignie (1:10 a nie 1:5) i za pomocą jednego tylko instrumentu daje ekspozycje nie na jedną, ale na 20 spółek sektora (m.in. Activision Blizzard, Micfosofg, NVIDIA, Electronic Arts)

 

Pobierz pełny raport

 

Czytaj więcej