Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Rada Fiskalna

Transformacja energetyczna

Przedstawiciele MFW oraz Ministerstwa Finansów rozmawiali na temat wyzwań związanych z transformacją energetyczną Polski. Wiceminister Krzysztof Bolesta przedstawił plany dotyczące aktualizacji Polityki Energetycznej Polski do 2024 roku oraz Krajowego Planu w dziedzinie Energii i Klimatu. Dyskutowano również o wprowadzeniu podatku węglowego oraz realizacji Programu Polskiej Energetyki Jądrowej​.

Poprawa transparentności finansów publicznych

Minister finansów Andrzej Domański przedstawił działania mające na celu poprawę przejrzystości finansów publicznych. Omówiono Białą Księgę finansów publicznych, która obrazuje stan budżetu państwa w latach 2016-2023, oraz pakiet przejrzystości finansów publicznych, w tym powołanie Rady Fiskalnej monitorującej politykę fiskalną​.

Wsparcie dla gospodarki bezsmogowej

W trakcie spotkań podkreślono potrzebę bezprecedensowych środków finansowych na przejście na gospodarkę bezemisyjną. Przedstawiciele Ministerstwa Finansów i MFW zgodzili się na konieczność inwestycji w zielone technologie, które będą wspierane zarówno ze środków publicznych, jak i prywatnych.

 

Kluczowe wnioski i dalsze działania

► Wzmocnienie współpracy

Reklama

Spotkania zaowocowały wzmocnieniem współpracy między polskim rządem a Międzynarodowym Funduszem Walutowym, szczególnie w obszarze transformacji energetycznej i poprawy transparentności finansów publicznych.

► Konsultacje społeczne

Przedstawiono plany dotyczące szerokich konsultacji społecznych nad aktualizacją Polityki Energetycznej Polski, co ma zapewnić dostęp do procesu wszystkim zainteresowanym stronom.

► Inwestycje w zielone technologie

Potwierdzono, że Polska jest na dobrej drodze do realizacji ambitnych celów klimatycznych, co wymaga znacznych inwestycji w zielone technologie wspierane ze środków publicznych i prywatnych

 

Wypracowanie zaleceń wskazujących najlepsze metody i mechanizmy do zwalczania szarej strefy oraz identyfikowanie obszarów, w których dochodzi do niewywiązywania się z płacenia podatków lub innych należności publicznych w wysokości określonej przepisami prawa, powinno przyczynić się do ograniczania tych negatywnych zjawisk i redukcji luk podatkowych – powiedział na spotkaniu inauguracyjnym wiceminister finansów Jarosław Neneman.

Reklama

 

Spotkania z Międzynarodowym Funduszem Walutowym w lipcu 2024 roku były ważnym krokiem w kierunku realizacji strategicznych celów Polski w obszarze transformacji energetycznej i poprawy transparentności finansów publicznych.

Dzięki wzmocnionej współpracy z MFW, Polska jest lepiej przygotowana do stawienia czoła wyzwaniom związanym z przejściem na gospodarkę bezemisyjną oraz do zwiększenia przejrzystości i efektywności zarządzania finansami publicznymi.

 

 

Realizacja projektu powinna również przyczynić się do wypracowania na poziomie administracji skoordynowanego podejścia do zwalczania szarej strefy w Polsce. O potrzebie wypracowania takiego podejścia świadczy zainteresowanie tym projektem i udział licznych przedstawicieli z kilkunastu resortów i instytucji, których problem szarej strefy dotyka bezpośrednio – dodał Tomasz Tratkiewicz, dyrektor Departamentu Podatku od Towarów i Usług.

Czytaj więcej

Artykuły związane z Rada Fiskalna