Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

rada

Informacje na dziś

PL: Dziś, najprawdopodobniej w godzinach popołudniowych, poznamy decyzję Rady Polityki Pieniężnej dotyczącą stóp procentowych. Na ostatnim posiedzeniu Rada zwiększyła skalę zacieśniania polityki pieniężnej podnosząc je o 0,75 pkt proc. wobec podwyżki o 50 pkt baz. w lutym, czego uzasadnieniem był rekordowo słaby kurs złotego i rosnące ceny surowców. Dwucyfrowa inflacja CPI w marcu może skłonić członków Rady do powtórzenia ruchu z ostatniego posiedzenia. Naszym zdaniem jednak ustabilizowanie się względem początku marca sytuacji na rynkach surowców, odrobienie części strat przez złotego i „tylko" umiarkowany wzrost inflacji bazowej w marcu będą skłaniały większość członków Rady do zmniejszenia skali podwyżek do 0,50 pkt proc. Wojna na Ukrainie zmienia perspektywy inflacji, stąd bardzo interesująco zapowiada się komunikat po posiedzeniu i jutrzejsza (godz. 15:00) konferencja prezesa Narodowego Banku Polskiego, w szczególności ocena docelowego poziomu stóp procentowych w tym cyklu zacieśniania polityki pieniężnej.

US: O godz. 20:00 opublikowany zostanie natomiast protokół z posiedzenia amerykańskiego Komitetu ds. Operacji Otartego Rynku (FOMC), które miało miejsce w dniach 15-16 marca. Przypomnijmy, że zgodnie z oczekiwaniami podniesiono wtedy stopy procentowe o 0,25 pkt proc., a także przedstawiono oczekiwania członków FOMC co do stóp procentowych. Nie sądzimy, aby informacje zawarte w protokole po posiedzeniu wpłynęły na oczekiwania rynkowe co do poziomu stóp procentowych w przyszłości, aczkolwiek dokument ten może być interesujący z punktu widzenia oceny wpływu wojny na amerykańską gospodarkę oraz szczegółów zmieszania sumy bilansowej Fed, które rozpocząć ma się już w maju.

 Komentarz dzienny – Jak silna jest determinacja RPP do podwyżek stóp procentowych? Najnowsze kursy walut [EURPLN, USDPLN, CHFPLN, EURUSD] - 1Komentarz dzienny – Jak silna jest determinacja RPP do podwyżek stóp procentowych? Najnowsze kursy walut [EURPLN, USDPLN, CHFPLN, EURUSD] - 1

 

Wydarzenia i komentarze

US: Indeks ISM dla amerykańskiego sektora usług wzrósł w marcu do 58,3 pkt z 56,6 pkt przed miesiącem, a więc w skali zbliżonej do oczekiwań. Średnio w 1Q 2022 indeks ISM okazał się niższy niż w 4Q 2021, co sugeruje, że tempo ożywienia w tym sektorze między styczniem a marcem nieco osłabło. Potwierdzają to szacunki Atlanta Fed, według których amerykański PKB wzrósł w 1Q 2022 o 0,9% kw/kw (po annualizacji i odsezonowaniu), po wzroście o 6,9% kw/kw (SAAR) w 4Q 2021. Osłabienie wzrostu nie wpływa jednak na oczekiwania co do podwyżek stóp procentowych Fed w tym roku.

PL: Według szacunków Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej stopa bezrobocia rejestrowanego obniżyła się w marcu do 5,4% z 5,5% miesiąc wcześniej, co jest zgodne z realizacją wzorca sezonowości. Oznacza to, stabilną sytuację na rynku pracy zaraz po wybuchu wojny. Zaznaczamy, że statystyki stopy bezrobocia rejestrowanego nie będą przynajmniej jak na razie uwzględniać poszukujących pracy uchodźców z Ukrainy.

Reklama

 Komentarz dzienny – Jak silna jest determinacja RPP do podwyżek stóp procentowych? Najnowsze kursy walut [EURPLN, USDPLN, CHFPLN, EURUSD] - 2Komentarz dzienny – Jak silna jest determinacja RPP do podwyżek stóp procentowych? Najnowsze kursy walut [EURPLN, USDPLN, CHFPLN, EURUSD] - 2

 

Rynki na dziś

Lokalnie dzisiejsza sesja upłynie w oczekiwaniu na wynik posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej a skala podwyżki stóp procentowych (50 lub 75 pkt. baz.) zadecyduje odpowiednio o możliwej niewielkiej przecenie złotego lub symbolicznym umocnieniu polskiej waluty (w przypadku bardziej agresywnego ruchu). W naszej ocenie bardziej prawdopodobny jest skromniejszy ruch stóp procentowych będący preludium jutrzejszej możliwie mniej jastrzębiej retoryki wypowiedzi prezesa Narodowego Banku Polskiego podczas konferencji prasowej. Nakładając na to nasilającą się presję na umocnienie dolara – motywowaną wczorajszymi zdecydowanymi komentarzami L.Brainard z Fed dotyczącymi redukcji sumy bilansowej banku i gotowości do szybszych podwyżek stóp procentowych w USA - uważamy, iż kurs EUR/PLN będzie przesuwać się w okolice poziomu 4,67.

Komentarz dzienny – Jak silna jest determinacja RPP do podwyżek stóp procentowych? Najnowsze kursy walut [EURPLN, USDPLN, CHFPLN, EURUSD] - 3Komentarz dzienny – Jak silna jest determinacja RPP do podwyżek stóp procentowych? Najnowsze kursy walut [EURPLN, USDPLN, CHFPLN, EURUSD] - 3

Czytaj więcej