Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

pup centralna baza ofert pracy

Wartości wskaźnika:
Wrzesień 2021: 315,6 pkt.
Sierpień 2021: 298,2 pkt.

Barometr Ofert Pracy, przygotowywany przez Katedrę Ekonomii i Finansów WSIiZ w Rzeszowie oraz Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych, wskazujący na zmiany liczby publikowanych w Internecie ogłoszeń o zatrudnieniu wzrósł, pomimo niepokojących sygnałów epidemicznych i gospodarczych. Wartość wskaźnika po raz drugi w tym roku przebiła poziom 300 punktów i osiągnęła kolejne maksimum. Pracodawcy wciąż odczuwają niedobory pracowników.

 

Rekrutacje pracowników wciąż intensywne! Zobacz zegar ofert rynku pracy  - 1Rekrutacje pracowników wciąż intensywne! Zobacz zegar ofert rynku pracy  - 1

Reklama

 

 

Za największe źródło zagrożenia dla rynku pracy nadal uważamy rozwój pesymistycznego scenariusza spowodowanego rozpowszechnieniem delta koronawirusa

Wzrost liczby nowych przypadków zakażeń, obserwowany od połowy sierpnia, w konsekwencji może doprowadzić do wprowadzenia nowych działań osłonowych, co będzie miało swoje konsekwencje dla rynku pracy. Bezpośrednie zagrożenie stanowi coraz większa inflacja, w dużej mierze o przyczynach podażowych. Jest to związane z nasilającym się niedoborem niektórych surowców i zakłóceniami w łańcuchach dostaw w gospodarce międzynarodowej, co zwiększa koszty zatrudnienia. Należy także wyróżnić nowe możliwe źródło zagrożenia w postaci rozpoczynającego się kryzysu energetycznego w gospodarce międzynarodowej.

Stopa bezrobocia rejestrowanego, po wyłączeniu bezrobotnych, biorących udział wyłącznie w pracach o charakterze sezonowym, w sierpniu pozostała na poziomie sprzed miesiąca równym 5,9%.

W samym wrześniu, po wyłączeniu pracy o charakterze sezonowym, wzrost liczby internetowych ofert zatrudnienia notujemy we wszystkich województwach. Procentowo najwięcej wakatów przybyło w woj. opolskim, lubuskim oraz podkarpackim, zaś najmniej w woj. wielkopolskim, śląskim oraz kujawsko-pomorskim.

Wzrost liczby wakatów w relacji do miesiąca ubiegłego notujemy we wszystkich szerokich grupach ofert pracy

Reklama

Najwięcej nowych ofert zatrudnienia pojawiło się dla absolwentów kierunków ścisłych, zaś relatywnie najmniej w grupie prac fizycznych. Za lokomotywę rynku pracy nadal uważamy zawody o relatywnie wysokim udziale pracy zdalnej, spośród których większość są to zawody związane z technologiami cyfrowymi. Dla przedstawicieli grupy nauk ścisłych, w której odsetek ofert pracy w trybie online jest największy, w relacji do początku epidemii notujemy wzrost liczby wakatów o prawie połowę. W zawodach usługowych, które okazały się wyjątkowo podatne na ograniczenia sanitarne, ze względu na niewielkie możliwości przejścia w tryb pracy zdalnej, liczba ofert pracy wzrosła w dużo mniejszym stopniu.

Wśród grupy obejmującej zawody wymagające wykształcenia z zakresu nauk społecznych i prawnych internetowych ofert zatrudnienia jest więcej prawie we wszystkich kategoriach. Najwięcej ofert pracy w skali miesiąca przybyło w ujęciu procentowym w obsłudze rynku nieruchomości oraz w finansach. Spadki wystąpiły jedynie w przypadku ofert pracy w marketingu oraz sprzedaży. W relacji do początku epidemii najwięcej wakatów przybyło w call center, administracji biurowej, zasobach ludzkich i finansach.

Zatrudnienie na umowę zlecenie najczęściej pojawia się w ofertach pracy skierowanych do przedstawicieli call center, obsługi nieruchomości oraz administracji biurowej[1]

 W tej pierwszej kategorii umowa ta pojawia się średnio w co trzeciej ofercie. Ponadto, w relacji do okresu sprzed epidemii odsetek takich ofert w większości kategorii nieco wzrósł. Odsetek ofert zatrudnienia w oparciu o umowę business-to-business (B2B) jest już większy niż w przypadku umowy zlecenia we wszystkich grupach ofert. Dla absolwentów nauk społecznych kontrakty B2B najczęściej oferowane były w zawodach związanych z obsługą nieruchomości (w 4 z 10) i grafiką (w 4 z 10). Epidemia znacznie nasiliła wykorzystanie tego typu umowy. Od jej początku odsetek ofert pracy z tym typem umowy najbardziej wzrósł w call center, zarządzaniu zasobami ludzkimi, public relations, nieruchomości, prawie oraz sprzedaży. Umowa o pracę w zawodach społecznych najczęściej oferowana była w działach związanych z kontrolą jakości oraz zakupami firmowymi, a następnie w sektorze publicznym, finansach oraz zarządzaniu zasobami ludzkimi. W tych dwóch pierwszych kategoriach średnio w 9 na 10 ofert pracy oferowano taki rodzaj umowy.

Liczba ofert pracy skierowanych do przedstawicieli zawodów wymagających wykształcenia w naukach ścisłych lub technicznych wzrosła w większości kategorii. Najwięcej wakatów w skali miesiąca przybyło w informatyce, komórkach badań i rozwoju oraz inżynierii. Nieznaczną redukcję liczby wakatów notujemy na produkcyjne stanowiska pracy. Nieco spadła również liczba ofert w e-commerce oraz ochronie środowiska. W relacji do okresu sprzed początku epidemii ofert pracy jest więcej wszędzie. Najbardziej wyraźną odbudowę obserwujemy w e-commerce, badaniach oraz teleinformatycznej administracji. Spośród przyczyn tak sukcesywnego wzrostu wyróżniamy specyfikę wykonywanej pracy, umożliwiającą przejście w tryb zdalny oraz wzrost zapotrzebowania na produkty teleinformatyczne, w tym również przeniesienie się innych sektorów gospodarki w tryb zdalny.

Zatrudnienie w oparciu o umowę o pracę najczęściej oferowano w produkcji, budownictwie oraz ochronie środowiska

W zawodach wymagających wykształcenia w naukach ścisłych i inżynieryjnych pracodawcy oferowali taką umowę częściej niż w pozostałych szerokich grupach – średnio w 9 na 10 ofert pracy. Wzrost odsetka wakatów z taką formą zatrudnienia w relacji do początku ubiegłego roku notujemy dla programistów, w branży energetycznej oraz e-commerce, co może być związane z zachęcaniem kandydatów do pracy lepszymi warunkami zatrudnienia. Umowa zlecenia najczęściej pojawiała się w ogłoszeniach skierowanych do przedstawicieli branży energetycznej. W przeciwieństwie do grupy nauk społecznych nie obserwujemy aż tak dużej różnicy pomiędzy odsetkiem wakatów z możliwością zatrudnienia na podstawie umowy zlecenia przed epidemią a wartością bieżącą. Kontrakty B2B najczęściej oferowano przedstawicielom branży energetycznej (co druga oferta) oraz informatykom (co druga oferta). Podobnie do zawodów związanych z naukami społecznymi, odsetek wakatów oferujących m. in. zatrudnienie w oparciu o umowę B2B w relacji do poprzedniego roku istotnie wzrósł. Największy wzrost dotyczy branży budowlanej.

W zawodach usługowych we wrześniu relatywnie najwięcej wakatów przybyło w branży edukacyjnej, medialnej oraz hotelarskiej

Reklama

Liczba wakatów w branży zdrowotnej z kolei pozostała na poziomie zbliżonym do wartości sprzed miesiąca. W branży hotelarskiej po zniesieniu ograniczeń sanitarnych od maja br. obserwujemy więcej ofert niż w roku ubiegłym. Na wyróżnienie zasługuje również logistyka, w której od samego czerwca ub. r. pracodawcy aktywnie rekrutują pracowników. Ponadto kategoria ta jest liderem grupy pod względem wzrostu liczby wakatów w relacji do okresu sprzed początku epidemii.

W zawodach usługowych zatrudnienie na umowę o pracę najczęściej oferowane było w logistyce. W relacji do początku ubiegłego roku odsetek takich wakatów wzrósł prawie we wszystkich obserwowanych kategoriach, przy czym najwyraźniej w branży medialnej. Umowa zlecenie w zawodach usługowych pojawiała się w ofertach pracy częściej niż pozostałych szerokich grupach ofert. Najwięcej takich umów obserwowano w branży edukacyjnej (w 4 ofertach z 10), zdrowotnej (co czwarta) oraz hotelarskiej (co piąta). Kontrakt B2B z kolei najczęściej występował w ofertach skierowanych do przedstawicieli branży zdrowotnej, edukacyjnej oraz medialnej, przy czym w tej pierwszej oraz ostatniej odsetek takich wakatów w relacji do ubiegłego roku podwoił się.

Zegar rynku ofert pracy

 

Rekrutacje pracowników wciąż intensywne! Zobacz zegar ofert rynku pracy  - 2Rekrutacje pracowników wciąż intensywne! Zobacz zegar ofert rynku pracy  - 2

 

Reklama

Wykres został podzielony na 4 części obrazujące stan rynku ofert pracy, zinterpretowany na wykresie. Na osi poziomej odznaczono zmiany stopy bezrobocia w skali roku a na osi pionowej – Barometru Ofert Pracy. Strzałka na krzywej oznacza aktualną sytuację, a jej zwrot – przewidywany kierunek przyszłych zmian.

Robert Pater i Herman Cherniaiev

Kolejne wyniki Barometru Ofert Pracy, zawierające dane z września ukażą się 10 listopada 2021 roku (środa) o godz. 9.00.

Barometr Ofert Pracy powstaje na podstawie ogłaszanych w Internecie ofert pracy przy współpracy Katedry Ekonomii i Finansów Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie oraz Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych. Dane na temat ofert zbierane są każdego miesiąca. Następnie pozbawiane są czynnika sezonowego, co zapewnia ich porównywalność pomiędzy poszczególnymi porami roku, jak i wyłącza wpływ zmian ogłoszeń sezonowych, a więc części ofert dotyczących pracy tymczasowej. Barometr podawany jest w formie indeksu w pkt. proc. Wskazuje na zmiany zapotrzebowania na nowych pracowników. W zestawieniu ze zmianami bezrobocia mówi o tym, w jakiej fazie znajduje się rynek ofert pracy. Zazwyczaj posiada właściwości wyprzedzające w stosunku do zmian zatrudnienia i bezrobocia. Jednak równie ciekawą interpretację ma nietypowe zachowanie w stosunku do innych wskaźników rynku pracy. Może wtedy wskazywać na zmiany strukturalne, zachodzące na rynku pracy. Przykładem takich zmian były lata 2002 i 2009, kiedy Barometr wzrastał wraz ze wzrostem bezrobocia, wskazując na rosnące niedopasowanie kwalifikacji poszukujących zatrudnienia do potrzeb pracodawców, które przyczyniło się do utrzymywania się stopy bezrobocia na wysokim poziomie.

  1. Odsetki ogłoszeń o pracy dla poszczególnych typów umów dla danej kategorii ofert nie sumują się do 100%. Wynika to z tego, że często w jednej ofercie pracy pracodawcy podają kilka możliwych typów umów.

Czytaj więcej

Artykuły związane z pup centralna baza ofert pracy