Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

przewodnicząca

Taki jest także konsensus ekonomistów, a także oczekiwania rynkowe. Z tego powodu decyzja, ale także towarzyszący jej komunikat po posiedzeniu, nie powinny istotnie wpłynąć na ocenę perspektyw polityki pieniężnej.

 

>>> Sprawdź też:  Sesja w USA zakończona spadkami. Co się dzieje dziś? Dow Jones (-0,41%), S&P500 (-0,93%), Nasdaq (-1,53%)

 

Konferencja prezesa NBP

Najciekawszym wydarzeniem towarzyszącym posiedzeniu RPP będzie jutrzejsza konferencja prezesa NBP. Ocena sytuacji w polskiej gospodarce nie ulegnie zapewne istotnej zmianie, choć dane z gospodarki za sierpień zaskoczyły negatywnie.

Reklama

Ciekawa może być jednak ocena uwarunkowań zewnętrznych polskiej gospodarki, szczególnie rosnące ryzyko drugiego z rządu roku recesji w niemieckiej gospodarce, a także nasilenie oczekiwań co do skali cięć stóp proc. EBC, Fed, a także krajów naszego regionu.

Miesiąc temu prezes Glapiński mówił, że wznowienie cyklu obniżek kosztu pieniądza byłoby prawdopodobne w połowie przyszłego roku. W czwartek przekonany się, czy ta ocena prezesa zostanie podtrzymana. Ważniejsze informacje poznamy za miesiąc, gdy RPP zapozna się z nową projekcją makroekonomiczną.

 

Raport firmy ADP

O godz. 14:15 poznamy raport firmy ADP dotyczący zatrudnienia w sektorze prywatnym w Stanach Zjednoczonych. Konsensus wskazuje na wzrost o 120 tys. m/m, po wzroście o 99 tys. Dane te stanowią próbnik dla dużo ważniejszych danych non-farm payrolls, które opublikowane będą w piątek, choć korelacja między tymi danymi jest niska. Niemniej, duże zaskoczenie może skutkować reakcją rynkową.

 

Wydarzenia i komentarze

Inflacja HICP w strefie euro obniżyła się we wrześniu do 1,8% r/r z 2,2% r/r w sierpniu, zgodnie z oczekiwaniami.

Reklama

Jest to najniższa wartość indeksu od niemal 3,5 roku. Bazowy wskaźnik HICP wyniósł natomiast 2,7% r/r wobec 2,8% r/r miesiąc wcześniej.

Dane te pokazują, że średnio w 3Q 2024 inflacja HICP i bazowy indeks HICP okazały się nieco niższe niż prognozy Europejskiego Banku Centralnego z września.

Wczoraj przewodnicząca Ch.Lagarde powiedziała, że Europejski Bank Centralny coraz bardziej przekonuje się, że inflacja spadnie do celu inflacyjnego i bieżąca dezinflacja zostanie „wzięta pod uwagę” na posiedzeniu w tym miesiącu.

Dla nas to oczywiście sygnał obniżki stóp procentowych już na posiedzeniu w tym miesiącu (17 października).

Naszym zdaniem wyniesie ona 25 pkt baz. Nie wykluczamy jednak, że już na kolejnym posiedzeniu w grudniu, kiedy EBC zapozna się z nowymi prognozami, może dojść do cięcia nawet o 50 pkt.

 

Reklama

>> Czytaj też: PGE, Tauron, Vercom, IMC, Toya - notowania spółek we środę, 2 października. Będą spadki?

 

Indeks PMI dla krajowego przemysłu wzrósł

Indeks PMI dla krajowego przemysłu wzrósł we wrześniu do 48,4 pkt z 47,8 pkt w sierpniu przewyższając nasze oczekiwania jak i konsensus prognoz.

Jest to trzeci wzrost wskaźnika, choć nadal pozostaje poniżej neutralnego poziomu 50 pkt oddzielającego ożywienie od spowolnienia.

Wzrost indeksu nieco zaskakuje, w świetle spadku analogicznego wskaźnika dla Niemiec aż do 40,6 pkt. oraz powodzi w południowo-zachodniej Polsce i ewentualnych zaburzeń produkcji.

Pomimo pozytywnej niespodzianki za wrzesień nie zmienia się ocena przemysłu jak i prognozy dla tego sektora.

Reklama

Naszym zdaniem twarde dane o produkcji przemysłowej pokażą we wrześniu niewielki spadek produkcji przemysłowej w ujęciu r/r, co będzie oznaczało, że przemysł nie napędzał wzrostu PKB w 2024 r.

Trudno o znaczącą poprawę na przełomie 2024 i 2025 r., biorąc pod uwagę niesprzyjające otoczenie zewnętrzne i tylko umiarkowane ożywienie konsumpcji w kraju.

 

>>> Czytaj też:  Kurs akcji Tauron we środę, 2 października. Eksperci zalecają kupno akcji, kurs może wzrosnąć

 

Rynki na dziś

Eurodolar dotarł już do 1,1050 i zostało mu około pół centa by zrealizować kreślony przez nas na początku tygodnia scenariusz.

Reklama

Dzisiejsza sesja na rynkach globalnych powinna być jednak dość spokojna zważywszy na ubogie kalendarium wydarzeń makro.

Lokalnie uwaga koncentrować się będzie oczywiście na wyniku posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej, który jest łatwy do przewidzenia (stabilizacja stóp procentowych).

Kurs EUR/PLN porusza się powyżej 4,2850 i naszym zdaniem testować będzie poziom 4,30 w kolejnych dniach.

 

 

Czytaj więcej

Artykuły związane z przewodnicząca