Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

przewalutowanie

Większość usług z których korzystamy w realnym świecie staje się powoli dostępna także w sieci. Doskonałą alternatywą stacjonarnego punktu wymiany walut stał się kantor internetowy, który dziś cieszy się już niezwykłą popularnością wśród użytkowników. Jednak którą spośród tak licznych rynkowych ofert wybrać? Przygotowaliśmy dla Was rzestawienie najlepszych ofert kantorów internetowych dostępnych w maju.

 

Zobacz aktualny ranking

 

Reklama

 

Co to jest internetowy kantor i w jakim celu można z niego korzystać?

Kantor internetowy jest to usługa z której mogą korzystać osoby, które utworzyły konto w konkretnej instytucji finansowej. Gdy już jesteśmy zarejestrowani możemy korzystać z usług jakie oferuje instytucja, a mianowicie wymiany walut, szybkich przelewów, przelewów zagranicznych, często także metodą BLIK. Zależnie od wybranej oferty wymiany walut możesz dokonywać po wybranym przez siebie kursie czy aktualnie najkorzystniejszym. Większość z kantorów internetowych w przeciwieństwie do ich stacjonarnych odpowiedników umożliwia dokonywania wymiany walut przez całą dobę i przez wszystkie dni tygodnia. Jest to świetne rozwiązanie dla osób pracujących za granicą, które odwiedzając rodziny i przyjaciół w weekendy nie muszą martwić się szukaniem kantoru, podobnie dla osób dokonujących częstych zakupów online w zagranicznych serwisach aukcyjnych, czy sklepach internetowych, osób często podróżujących poza granice kraju, czy spłacających kredyt w innej walucia niż ich otrzymywane wynagrodzenie.

Którą metodę wybrać?

Nie zrezygnowaliśmy całkowicie z usług w punktach stacjonarnych, na rzecz odpowiedników wirtualnych - choć wszystko zmierza w tym kierunku. Stacjonarne sklepy i punkty usługowe wciąż mają wielu zwolenników i nie zawsze jest to zależne od znajomości technologii czy wieku. Podobnie w przypadku kantorów internetowych czy stacjonarnych, każdy jeśli tylko ma potrzebę skorzystania z usługi wymiany walut dokona tego za pośrednictwem konta w serwisie lub bezpośrednio w kantorze i jest to jego indywidualny wybór. Obie opcje mają swoje wady jak i zalety. Przykładowo kantor stacjonarny nie wiąże się z ponoszeniem żadnych oczywistych kosztów, takich jak opłata za konto, czy prowizja za dokonywanie transakcji. Wadą takiego rozwiązania jest jednak ograniczona dostępność i dostosowanie się do godzin otwarcia punktu, które nie zawsze pokrywają się z informacjami na wywieszonej tabliczce. W kwestii kosztów... nawet jeśli opłata za dokonanie wymiany walut nie jest widoczna gołym okiem, z pewnością nikt nie prowadzi firmy, nie zatrudnia pracowników i nie wynajamuje lokatu nie otrzymując z tego wystarczającego zysku. Często takie czynniki wpływają na korzystniejsze kursy w kantorach internetowych w stosunku do punktów stacjonarnych. Poza możliwą prowizją, opłatą korzystanie z konta, czy dokonywanie przelewów ważnym i często pomijanym kosztem pośrednim jest spread walutowy. Spread jest to różnica między kursem kupna a sprzedaży, aby wyliczyć jego wartość od ceny sprzedaży odjąć cenę zakupy. Zarówno kantory stacjonarne jak i internetowe ustalają samodzielnie wartość spreadu, w odniesieniu do ceny rynkowej waluty. Spread walutowy często jest zależny od rynkowego popytu i stabilności danej waluty - im waluta jest popularniejsza, a ryzyko jej wahań nie jest wysokie, tym spread będzie niższy.

Nazwa

Spread walutowy dla EURPLN wyrażony procentowo

Sprad walutowy dla USDPLN w ujęciu procentowym

Alior Bank

0,66%

0,67%

Cinkciarz.pl

0,67%

0,47%

Internetowy Kantor

0,66%

0,80%

Walutomat

0,79%

0,58%

KantorEkspert.pl

0,48%

0,65%

Trejdoo

0,27%

0,40%

Liderwalut

0,72%

0,66%

Santander

0,70%

0,86%

PKO BP

5,00%

5%

mBank

6,00%

6%

Tabela 1. Oferty kantorów internetowych z uwzględnieniem spreadu walutowego dla kursu europln oraz usdpln wyrażone procentowo.

Nazwa

Spread walutowy dla kursu EURPLN w ujęciu procentowym

Spread walutowy dla kursu USDPLN w ujęciu wartościowym

Alior Bank

0,0303

0,0255

Cinkciarz.pl

0,0193

0,0176

Internetowy Kantor

0,0116

0,0115

Walutomat

0,006

0,003

KantorEkspert.pl

0,022

0,0245

Trejdoo

0,0121

0,0148

Liderwalut

0,0329

0,0248

Santander

0,0321

0,0322

PKO BP

0,4097

0,3369

mBank

0,2732

0,2248

Reklama

Tabela 2. Oferty kantorów internetowych z uwzględnieniem spreadu walutowego dla kursu europln oraz usdpln wyrażone wartościowo.

Nazwa

Prowizja

Liczba dostępnych walut

Wady

Alior Bank

0%

23

-

Cinkciarz.pl

0%

28

Brak możliwość uniknięcia opłaty za wypłatę środków

Internetowy Kantor

0%

21

Brak możliwośći negocjacji kursów oraz posiadania karty wielowalutowej

Walutomat

do 0,2%

5

Dostęp jedynie do 5 głównych walut, prowizja za dokonywanie transakcji

KantorEkspert.pl

0%

11

-

Trejdoo

0%

17

Brak aplikacji mobilnej

Liderwalut

0%

16

Opłaty za przelewy na konto zagraniczne

Santander

0%

5

Konieczność posiadania konta w Santander

PKO BP

0,00%

11

Konieczność posiadania konta w PKO BP

mBank

0%

16

Konieczność posiadania konta w mBank

Tabela 3.Oferty kantorów internetowych z uzwględnieniem wysokości prowizji oraz liczbą dostępnych walut.

Czytaj więcej