Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

przelicznik liry tureckiej

Poniedziałek przyniósł przecenę walut rynków wschodzących. O ile złoty tym razem nie tracił najmocniej, to ruch wystarczył do przekroczenia poziomu 4,60 na parze EUR/PLN oraz 3,95 na USD/PLN.

 

Lokalnie najwięcej uwagi przyciągała publikacja minutes z październikowego posiedzenia RPP

Zapiski z dyskusji nie wskazały czy Rada zamierza dokonać dalszych podwyżek stóp procentowych w najbliższym czasie. Członkowie Rady podkreślili, że polityka pieniężna musi wspierać powrót inflacji do celu w średnim terminie, jednak powinna również wspierać odbicie gospodarcze aby tworzyć warunki do stabilnego wzrostu gospodarczego w przyszłości. Pomimo braku jasnych deklaracji ze strony polskich władz monetarnych, odmiennie niż ma to miejsce w Czechach czy na Węgrzech, rynek wciąż wycenia, ze do wzrostu kosztu pieniądza dojdzie jeszcze przed końcem tego roku.

Oprócz kwestii związanych z polityką pieniężną na kursie złotego waży również konflikt z UE, który opóźnia akceptację Krajowego Planu odbudowy oraz wypłatę środków z unijnego funduszu odbudowy. Agencja S&P zasygnalizowała, że duże opóźnienie wypłaty z funduszu mogłoby prowadzić do rewizji ratingu Polski. Czwartkowy szczyt unijny nie przyniósł istotnych rozwiązań, co nie pozwalało złotemu na odrobienie ostatnich strat w obliczu przeceny innych walut EM. Do czasu decyzji RPP w listopadzie zakładamy, że kurs EUR/PLN pozostanie blisko 4,60.

Na czwartkowej sesji najmocniej traciła turecka lira, której kurs wobec dolara (USD/TRY) przekroczył 9,50 w związku z kolejną obniżką stóp procentowych

Reklama

CBRT obniżyła główną stopę o 200 pb do 16%, co przy aktualnych tendencjach inflacyjnych idzie w przeciwną stronę niż rynkowe oczekiwania. Postawa tureckiego banku jest odmienna od większości krajów z rynków wschodzących, które w obliczu podwyższonej inflacji (CPI w Turcji wynosi 19,6%) decydują się na zacieśnianie polityki pieniężnej w celu zakotwiczenia oczekiwań inflacyjnych.

 

 

Na rynku stopy procentowej najciekawszym wydarzeniem czwartkowej sesji była aukcja zamiany

Ministerstwo Finansów uplasowało papiery serii OK0724, PS1026, WZ1126, WZ1131 i DS0432 w zamian za PS0422, OK0722 i WS0922. Wynik aukcji w kontekście ogólnej sytuacji rynkowej wydawał się bardzo niepewny, szczególnie biorąc pod uwagę odwołany przetarg z początku października. Okazało się, że inwestorzy zgłosili tym razem solidny popyt wynoszący 5,45 mld PLN, a MF sprzedało papiery o łącznej wartości 4,24 mld PLN. Zainteresowanie inwestorów koncentrowało się głównie na papierach o zmiennym kuponie (51% udział w całej sprzedaży) oraz 5-letnich PS1026. Wynik aukcji pokazuje, że mimo bardzo niepewnej sytuacji na rynku i utrzymującym się silnym trendzie wzrostowym w zakresie rentowności część uczestników rynku szukała okazji w przecenionych papierach PS. Z kolei publikacja minutes z ostatniego posiedzenia RPP miało neutralny wpływ na rynek. Z dokumentu wynikało, że Rada będzie podejmowała decyzje pod wpływem napływających danych makroekonomicznych.

Patrząc na pusty kalendarz publikacji makroekonomicznych w kraju

Reklama

(poza podażą pieniądza M3) oczekiwać można, że notowania polskich instrumentów będą podlegały głównie trendom globalnym. W piątek w Europie inwestorzy poznają wstępne odczyty indeksów PMI dla Niemiec, Francji, całej strefy euro i Wielkiej Brytanii. We wszystkich przypadkach oczekiwane są niższe odczyty niż we wrześniu. Mało tego, nie można wykluczyć, że i tym razem będziemy mieli do czynienia z negatywnymi zaskoczeniami. Widać to było również w poprzednich miesiącach przy publikacji innych danych w różnych częściach świata. Negatywny wpływ na koniunkturę w gospodarce globalnej mają cały czas problemy z utrzymaniem łańcuchów dostaw, a także pogorszenie sytuacji epidemicznej w niektórych krajach. Gdyby ten scenariusz się zmaterializował, oczekiwać można byłoby korekty w Europie i spadku krzywych dochodowości. Wzmocniony zostanie też scenariusz braku zmian stóp procentowych w 2022 r. w strefie euro, co wzmacniać będzie ten ruch.

Czytaj więcej