Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

przelew z konta walutowego na konto walutowe

Konto walutowe staje się coraz bardziej popularnym rachunkiem bieżącym wśród polaków. Być może ma to związek z dużą liczbą osób pracujących za granicą, wzrostem popularności kredytów walutowych, czy po prostu dużą liczbą transakcji w walutach innych niż złoty. Wymiana walut towarzyszy nam w życiu codziennym podczas dokonywania transakcji walutowych np robiąc zakupy online, czy wyjeżdżając na zagraniczne podróże. W takich sytuacjach może przydać się rachunek walutowy. Który bank oferuje najbardziej atrakcyjne warunki? Dla kogo przeznaczony jest ten rodzaj konta bankowego? Jak wyglądają opłaty i na co zwrócić szczególną uwagę podczas dokonywania wyboru usługodawcy? W dzisiejszym artykule postaramy się odpowiedzieć na te pytania, poniżej znajdziesz ranking najlepszych ofert rachunków walutowych na listopad 2022.

 

 

Co to jest konto walutowe? Jak działa rachunek walutowy?

Konto walutowe niewiele różni się od zwykłego konta osobistego. Działa na podobnych zasadach, ale charakteryzuje się możliwością dokonywania transakcji w walucie obcej. Większość banków oferuje dostęp do rachunku walutowego w standardowej walucie, takiej jak euro EUR, dolar amerykański USD, funt brytyjski GBP oraz frank szwajcarski CHF. Niektóre instytucje przyjęły szerszy zakres – waluty egzotyczne, takie jak dolar kanadyjski CAD, dolar australijski AUD, korona czeska CZK, korona norweska NOK czy jen japoński JPY. Jak widzimy, każdy może znaleźć poszukiwaną walutę, w której zamierza prowadzić konto, a jest to jeden z bardzo ważnych aspektów. Należy pamiętać iż nie każdy bank oferuje otwarcie rachunku w walutach egzotycznych - co więcej jest ich niewiele. O szczegółach dowiesz się poniżej z rankingu.

Reklama

Rachunek walutowy to bardzo przydatny produkt z zakresu ofert instytucji bankowych jakie dostępne są na rynku, szczególnie przydatny jest on dla osób, które na co dzień prowadzą biznes rozliczające transakcje w innej walucie niż złotówka – dotyczy to osób pracujących za granicą, kupujących w sklepach internetowych zagranicznych sklepów, bądź jako inwestorzy i przedsiębiorcy.

Przed założeniem rachunku walutowego usługobiorca ma możliwość wybrania waluty w jakiej chce założyć, a następnie prowadzić prowadzić swoje konto. Zasady funkcjonowania takiego konta są bardzo zbliżone do obsługi klasycznego konta rozliczeniowego. Konsument, który posiada konto walutowe może dokonywać operacji takich jak:

  • operacje poprzez korzystanie z karty wielowalutowej,
  • dokonywanie wpłat i wypłat gotówki z konta - zarówno w kraju jak i za granicą,
  • zlecanie i realizacja przelewów krajowych oraz zagranicznych, takich jak SEPA czy SWIFT

 

Kalkulator walut? Przydatne narzędzie

Kalkulator walutowy jest to proste narzędzie, które pozwala na szybkie przeliczenie wartości kwoty w danej walucie na inną. Odbywa się to przy użyciu aktualnego średniego kursu Narodowego Banku Polskiego NBP. Który regularnie o godzinie 12 aktualizuje kursy wszystkich walut w relacji do polskiego złotego. Kalkulator dokonuje operacji mnożenia kursu walutowy jednej kwoty przelicza ją na drugą.

Przy pomocy tego narzędzia możesz sprawdzić między innymi:

  • ile w walucie zagranicznej, obcej wynosi jest twój kapitał
  • ile środków w danej walucie obcej wynoszą twoje oszczędności oraz
  • jaką kwotę w walucie obcej otrzymasz posiadając określoną wartość w złotówkach PLN.
Reklama

 

Koszty i opłaty związane z posiadaniem i prowadzeniem rachunku walutowego

Podobnie jak w przypadku większości produktów bankowych, każdy klient przed skorzystaniem z oferty powinien wziąć pod uwagę opłaty i prowizje i inne koszty, które mogą zostać doliczone. Tak samo dzieje się w przypadku otwierania rachunku walutowego - posiadanie i korzystanie z takiego konta może wiązać się z wystąpienie koniecznych do uregulowania opłat. Wysokość opłaty uzależniona jest od wybranej przez Ciebie oferty, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest szczegółowa analiza ofert, dzięki której wybierzesz najbardziej odpowiednią dla Ciebie. Najpopularniejsze koszty, jakie wiążą się z prowadzeniem rachunku walutowego to:

  • opłata za kartę wielowalutową,
  • koszty związane z dokonywaniem transakcji gotówkowych - wpłata i wypłata gotówki z bankomatów,
  • opłaty za realizację przelewów krajowych i zagranicznych,

Wysokość opłat i możliwość ich uniknięcia zależy od warunków jakie ustala sobie dana instytucja. Zdecydowana większość instytucji dopuszcza funkcje, które nie wiążą się z kosztami utrzymania konta. W większości przypadków, aby uniknąć opłat wystarczy aktywnie korzystać z usługi - wpłaty i wypłaty środków na rachunek, dokonywanie obrotu środkami.

 

 

Czym jest spread walutowy?

Reklama

Zakładając rachunek walutowy, wymieniając walutę powinieneś znać pojęcie spread walutowy. Postaram się przybliżyć Ci jego znaczenie. Spreadem walutowym nazywamy różnicę między ceną zakupu danej walut a ceną sprzedaży. Przykładowo - kupując w kantorze, czy przez pośrednictwo banku określoną ilość waluty obcej widzisz kurs po jakim dokonujesz transakcji, ale obok widzisz także drugą często niższą wartość - jest to kurs po jakim możesz sprzedać walutę. Różnica między kursem kupna a sprzedaży jest zyskiem dla operatora. Warto pamiętać iż na rynku walutowym zmienność kursów walut jest bardzo częsta - wynika to z sytuacji gospodarczej, politycznej i makroekonomicznej danego kraju.

Do obliczenia wartości procentowej spreadu walutowego posłuży nam wzór:

Spread = (kurs sprzedaży waluty – kurs kupna waluty) / [0,5*(kurs sprzedaży waluty + kurs kupna waluty)] *100%)

Spread walutowy reprezentuje koszty dodatkowe wymiany walut: marżę banku, kantoru czy innego pośrednika transakcji oraz koszt przeprowadzenia transakcji. Wartość spreadu wyrażana jest tradycyjnie w procentach lub w pipsach - czwartej cyfrze po przecinku w kursach walutowych. Czwarta cyfra po przecinku w notowaniach kursowych to 1 pips, a 100 pipsów to 1 grosz.

 

Reklama

 

Kantor walutowy

Zazwyczaj najniższych cen można oczekiwać od internetowej wersji kantoru wymiany walut. Po pierwsze, kantory online mogą zautomatyzować większość procesów, czego nie może dokonać standardowy punkt wymiany walut. Możesz także wymieniać walutę przez pośrednictwo platformy bankowej. Należy jednak pamiętać, iż przychód z tytułu wymiany walut dla instytucji bankowej jest tylko jej dodatkowym przychodem. Dla kantorów online oraz stacjonarnych to jest to całkowity przychód firmy. Stąd też oferta w kantorach może być bardziej konkurencyjna. Jeśli wymieniasz walutę w kantorze stacjonarnym postaraj się unikać typowo turystycznych miejsc, takich jak dworce, lotniska, centra miasta. Tam spread będzie zwykle największy, co nie jest korzystne dla Ciebie.

 

 

Ranking kont walutowych listopad 2022 - liczba walut

 

Nazwa banku

Liczba walut

Alior Bank

22

mBank

11

Millennium

4

ING

3

Getin Bank

4

Santander

4

Nest Bank

3

Aion Bank

4

Ranking kont walutowych listopad 2022 - liczba walut

 

Reklama

 

Jak widzimy w zamieszczonej powyżej tabeli, z uwagi na liczbę dostępnych walut na pierwszym miejscu z pewnością znajdzie się Alior Bank, który oferuje otwarcie rachunku w 22 różnych walutach, kolejnym będzie oferta mBanku, gdzie znajdziemy 11 walut, następnie kilka innych instytucji które oferuję otwarcie konta w 3 lub 4 podstawowych walutach (euro, dolar, funt, frank).

 

 

Ranking kont walutowych listopad 2022 - opłata za konto

 

Nazwa banku

Opłata za konto

Aliro Bank

0 PLN

mBank

0 PLN

Millennium

1 EUR

ING

0 PLN

Getin Bank

0/5 PLN

Santander

0/10 PLN

Nest Bank

0 PLN

Aion Bank

0 PLN

Ranking kont walutowych listopad 2022 - opłata za konto

 

Reklama

Poza Bankiem Millennium, gdzie opłata za prowadzenie rachunku wynosi 1 euro większość instytucji umożliwia uniknięcie opłaty lub wcale jej nie nalicza. Bezwarunkowo darmowe konto otworzysz w Alior Banku, mBanku, ING, Nest Banku czy Aion Banku.

 

 

Ranking kont walutowych listopad 2022 - opłata za kartę

 

Nazwa banku

Opłata za kartę

Aliro Bank

0 PLN

mBank

0/7 PLN

Millennium

1 EUR

ING

1,5/7 PLN

Getin Bank

0/5 PLN

Santander

0/8 PLN

Nest Bank

0/5 EUR

Aion Bank

BRAK

Ranking kont walutowych listopad 2022 - opłata za kartę

 

Zgodnie z powyżej zamieszczoną tabelą, widzimy iż większość instytucji nie pobiera opłaty za płatności przy użyciu karty. W banku Millennium zapłacimy 1 EUR, w banku ING 1,5/7 PLN (mastercard/visa). W pozostałych instytucjach możesz uniknąć opłaty, Alior Bank - nie pobiera opłat za kartę do konta.

Reklama

 

Ranking kont walutowych listopad 2022 - korzystanie z bankomatów i wpłatomatów

 

Nazwa banku

Bankomaty

Alior Bank

0/9 PLN

mBank

0 PLN

Millennium

1,5/2 EUR

ING

0/5 PLN

Getin Bank

0 PLN/4,5%, 10 PLN min

Santander

0/10 PLN

Nest Bank

1,2 EUR

Aion Bank

-

Reklama

Ranking kont walutowych listopad 2022 - korzystanie z bankomatów i wpłatomatów

 

Zgodnie z danymi zawartymi w tabeli widzimy, iż w najkorzystniejsza opcja to oferta Banku - 0 PLN za transakcje gotówkowe, na kolejnym miejscu znajdzie się oferta banku ING, gdzie za wypłaty i wpłaty zapłacisz 5 PLN, istnieje możliwość uniknięcia opłaty. Poza Nest Bankiem, gdzie koszt realizacji zlecenia wynosi 1,2 EUR, większość banków umożliwia w łatwiejszy lub nie sposób uniknięcia poniesienia opłaty za korzystanie z bankomatów.

 

Posiadanie konta osobistego

 

Nazwa banku

Posidadania konto osobistego

Alior Bank

nie

mBank

nie

Millennium

tak

ING

nie

Getin Bank

tak

Santander

nie

Nest Bank

tak

Aion Bank

tak

Posiadanie konta osobistego

 

Reklama

 

Jak widać w tabeli: zarówno bank Millennium, Getin Bank, jak i Nest Bank i Aion bank wymagają od klientów założenia rachunku osobistego jeśli Ci chcą posiadać rachunek walutowy.

 

Jeśli uważasz, że pominęliśmy korzystną ofertę koniecznie daj nam znać w komentarzu lub drogą mailowa: support@fxmag.pl

Czytaj więcej