Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

protesty nigeria

1.Brak gotówki w Nigerii i pierwsze dramatyczne protesty

W Nigerii doszło w tym tygodniu do gwałtownych protestów spowodowanych brakiem fizycznych pieniędzy. Ograniczenia w wypłacie gotówki nałożone przez Centralny Bank Nigerii (CBN) oraz zmiana projektu banknotów spowodowały brak starych banknotów waluty naira, co zmusiło obywateli do wymiany ich na nowe. Polityka ta spowodowała jednak brak gotówki, zakłócenia w biznesie i wywołała protesty w całym kraju.

W odpowiedzi na ten problem niektórzy mieszkańcy Nigerii zaczęli korzystać z stabilnych kryptowalut oraz Bitcoinów jako solidnego przechowalnika wartości i waluty odpornej na cenzurę, oferującej dostęp do środków 24/7 przy przystępnych opłatach i ochronie przed rosnącą inflacją w Nigerii. W rezultacie popyt na Bitcoiny w Nigerii osiągnął nowe rekordy notując 38 000 dolarów za BTC.

Sprawdź także: Bank Centralny Nigerii planuje uruchomić pilotażowy program CBDC

 

 

2.Niemiecki gigant zaoferuje cyfrowe aktywa

DZ Bank, drugi co do wielkości bank w Niemczech pod względem aktywów, ogłosił, że będzie oferować usługi przechowywania cyfrowych aktywów swoim instytucjonalnym klientom. Bank nawiązał współpracę z szwajcarską firmą Metaco i platformą orkiestracji Harmonize, aby dostarczyć cyfrowe waluty swoim instytucjonalnym klientom. Decyzja ta ma na celu umożliwienie klientom DZ Banku inwestowania w papiery wartościowe związane z kryptowalutami zgodnie z niemieckim eWpG.

Reklama

Platforma została wybrana po wyczerpującym procesie testów i audytów i uznana za potężne rozwiązanie odpowiednie dla zamierzonego modelu działania banku. Bank miał na koniec 2022 roku 297 miliardów euro (332 miliardy dolarów) aktywów w depozycie. Metaco nawiązała w ciągu ostatnich 12 miesięcy partnerstwo z głównymi instytucjami finansowymi, takimi jak Citibank i Societe Generale, aby umożliwić instytucjonalnym klientom dostęp do ofert cyfrowych aktywów.

 

 

3. SBF z nowymi problemami

Sam Bankman-Fried został oskarżony o cztery dodatkowe przestępstwa w nowym akcie oskarżenia, w tym o nielegalne dotacje na cele polityczne. SBF zaprzecza tym zarzutom. W akcie oskarżenia ujawniono również, że SBF ukradł miliardy dolarów od klientów i inwestorów, aby wesprzeć FTX i Alameda Research. Oskarżenie twierdzi również, że Bankman-Fried ukrył niektóre dotacje polityczne, składając je na nazwiska innych pracowników FTX.

SBF zgodził się zatrudnić niezależnego eksperta technicznego do konsultacji w sprawie warunków jego kaucji, po naruszeniu ich poprzez korzystanie z zaszyfrowanej aplikacji komunikacyjnej i VPN. Obrońca również zgodził się, że SBF nie będzie miał dostępu do aplikacji lub usług komunikacji zaszyfrowanej. Prywatni obywatele piszą do sędziego, prosząc o odwołanie kaucji dla SBF.

Sprawdź także: Sam Bankman-Fried aresztowany na Bahamach, twórcy giełdy FTX może grozić dożywocie

Reklama

 

4. Coinbase publikuje gigantyczne spadki

W dniu 21 lutego Coinbase opublikowało list do udziałowców, przedstawiając wyniki finansowe za ostatni kwartał 2022 roku oraz za cały rok. Wskazano, że w ciągu całego 2022 roku całkowita wartość transakcji spadła o 50% w porównaniu z poprzednim rokiem, a przychody z transakcji zmniejszyły się o 66%.

Przyczyną takiego wyniku były upadki na rynku kryptowalut, takie jak bankructwo Luna i Terra w maju oraz FTX w listopadzie 2022 roku, które spowodowały spadek wartości kryptowalut o 64% i wpłynęły na przychody Coinbase.

Niemniej jednak, firma pozostała w dobrej kondycji finansowej dzięki różnorodności przychodów z subskrypcji i usług oraz redukcji kosztów, która wpłynęła na wzrost przychodów w czwartym kwartale 2022 roku. Coinbase uważa, że jest w dobrej pozycji do radzenia sobie z regulacjami w branży kryptowalut, a rynki kryptowalut zanotowały poprawę w pierwszych miesiącach 2023 roku.

 

5. Matt Hancock i kolekcja NFT "From Ukraine With Love"

Brytyjski poseł Matt Hancock kontynuuje swoją misję wsparcia technologii blockchain poprzez nową kolekcję NFT o nazwie "From Ukraine With Love". Kolekcja składa się z prac namalowanych przez ukraińskiego artystę Olega Mischenko przed wojną i będzie sprzedawana w galerii NFT w Mayfair, Londyn, w poniedziałek 27 lutego. Dochody ze sprzedaży zostaną przekazane na rzecz apelu humanitarnego na Ukrainie organizacji CARE International UK.

Sprawdź także: NFT (niewymienne tokeny) nie podbiły serc polskich inwestorów

 

Reklama

 

6. Circle zachęca regulatorów do wykorzystania technologii blockchain w usługach finansowych

Circle, twórca stabilnej kryptowaluty USDC, przedstawił swoje zalecenia dla Irlandzkiego Banku Centralnego dotyczące wprowadzenia innowacyjnych produktów finansowych opartych na technologii blockchain. Circle podkreśla korzyści, jakie publiczne blockchainy mogą przynieść konsumentom, w tym zwiększoną konkurencję, ochronę prywatności, poprawę edukacji finansowej oraz możliwość śledzenia danych transakcyjnych na blockchainie. Zasugerowano również, że regulujący powinni oceniać dane transakcyjne na blockchainie i zachęcać firmy oferujące innowacyjne produkty finansowe do wczesnego zaangażowania się przed złożeniem formalnego wniosku.

 

7. MFW wzywa do koordynowanej akcji przeciw kryptowalutom?

Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) wyraził obawy co do wpływu kryptowalut na skuteczność polityki pieniężnej, stabilność finansową i ryzyka fiskalne, wzywając do "koordynowanej odpowiedzi" ze strony krajów członkowskich. MFW zauważył, że surowe zakazy nie są najlepszą opcją, sugerując, że kryptowaluty nie powinny otrzymywać statusu oficjalnej waluty lub prawnego środka płatniczego.

Aby poradzić sobie z ryzykami związanymi z kryptowalutami, organizacja zaleciła ramy dziewięciu elementów, które pomogą krajom członkowskim opracować kompleksową, spójną i skoordynowaną politykę odpowiedzi, w tym jednoznaczne opodatkowanie aktywów kryptowalutowych oraz alternatywne rozwiązania dla płatności i finansów międzynarodowych.

 

8. Legenda Matrixa opowiada się po stronie kryptowalut

Reklama

Hollywoodzki aktor Keanu Reeves pochwalił kryptowaluty, twierdząc, że ich odrzucanie lub krytykowanie z powodu ich zmienności tylko zwiększa ich wartość jako zabezpieczenia. Reeves, który wcześniej ujawnił, że posiada kryptowaluty, opowiedział również o swoim zaangażowaniu w Futureverse Foundation, organizację charytatywną założoną przez nowozelandzką firmę Non-Fungible Labs zajmującą się technologią blockchain i tokenami niezmiennymi.

Reeves, który jest doradcą fundacji wraz z partnerką Alexandrą Grant, powiedział, że próbują wykorzystać technologię, która budzi zainteresowanie ludzi, i dawać artystom z różnymi punktami widzenia szanse na rozwój.

Sprawdź także: Srebro po 500 USD, złoto po 5000 USD, a Bitcoin po 500 000 USD

 

 

9. Szef BIS mówi, że centralne banki zwyciężyły w walce z kryptowalutami

Agustín Carstens, dyrektor generalny Banku Rozrachunków Międzynarodowych (BIS), stwierdził, że fiat wygrał walkę z kryptowalutami, ale środowisko kryptowalutowe się nie zgadza. Carstens zwrócił uwagę, że "technologia nie sprawia, że pieniądze są godne zaufania" i skrytykował kryptowaluty w wywiadzie dla Bloomberga. BIS podkreślił potrzebę regulacji i zarządzania ryzykiem w przestrzeni kryptowalut.

Jednak komentarz Carstensa wywołał złość, satyrę i korekty wśród społeczności kryptowalutowej. Maximalista Bitcoina Ray Youssef nazwał to "odwróceniem uwagi bez zwrotu z inwestycji", podczas gdy Lady Anarki stwierdziła, że "fiat i kryptowaluty to w zasadzie te sama oszustwa". Bitcoin jest o ponad 40% powyżej swojego minimum z 2022 roku, a adopcja sieci Lightning Network kwitnie, podczas gdy społeczność wydaje się coraz bardziej donośna.

 

10. Kongresmen USA próbuje zablokować CBDC

Reklama

Kongresmen Tom Emmer zaproponował projekt ustawy o nazwie CBDC Anti-Surveillance State Act, którego celem jest uniemożliwienie Federalnej Rezerwie uruchomienia cyfrowej waluty centralnej banku (CBDC).

Emmer stwierdził, że każda CBDC powinna przestrzegać zasad prywatności, suwerenności jednostki oraz konkurencyjności wolnego rynku i ostrzegł, że alternatywa może stać się "niebezpiecznym narzędziem inwigilacji". Projekt ustawy uniemożliwiłby Fedowi wydanie cyfrowego dolara, stosowanie CBDC do realizacji polityki pieniężnej lub kontrolowania gospodarki.

Sprawdź także: Dynamika cyfrowej waluty (CBDC) przyśpiesza! Co „cyfrowa gotówka" może oznaczać dla rynku?

 

Czytaj więcej