Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

projekty Sejmu jesień 2024

Obecnie trwają intensywne prace nad różnymi projektami zmian w prawie, mimo że w koalicji rządowej – w skład której wchodzą KO, PSL, Lewica i Polska 2050 – wciąż brak pełnego porozumienia w niektórych kwestiach.

Na początku września odbyło się spotkanie liderów koalicji, podczas którego omawiano rozbieżności w stanowiskach oraz przygotowania do projektu budżetu na 2025 rok. Kolejne rozmowy planowane są na środę, a lider Polski 2050, Szymon Hołownia, zapowiedział regularne spotkania ministrów każdego z ugrupowań koalicyjnych.

Wkrótce Sejm zajmie się także budżetem na przyszły rok. Projekt ustawy budżetowej ma trafić do Izby do końca września, a minister finansów Andrzej Domański przewiduje, że Rada Ministrów zatwierdzi projekt już w nadchodzącym tygodniu.

 

>> Zobacz też: Mieszkania lawinowo drożeją, a wynajem to już luksus. Wrocław i Kraków w ogniu cenowym.

Reklama

 

Nowe podatki,  wzrost wynagrodzeń i składka zrodwotna - co się zmieni?

W czerwcu rząd przyjął założenia budżetowe, zakładające wzrost PKB o 3,7 proc., inflację na poziomie 4,1 proc., oraz bezrobocie wynoszące 4,9 proc. Wzrost płac w gospodarce ma wynieść 7,1 proc., a w sektorze przedsiębiorstw 7,3 proc. Rząd przewiduje również 104,1 proc. wzrost wynagrodzeń w sferze budżetowej.

Jednym z kluczowych tematów, nad którymi trwają dyskusje, jest składka zdrowotna. Polska 2050, PSL i Lewica przedstawiły różne propozycje zmian.

Ministerstwo Finansów oraz Ministerstwo Zdrowia zaproponowały zmiany tylko dla przedsiębiorców, a Polska 2050 zaproponowała trzy ryczałtowe kwoty składki. Lewica z kolei postuluje wprowadzenie podatku od zdrowia, który miałby obowiązywać płatników PIT i CIT.

 

Projekt "Kredyt mieszkaniowy na start" będzie gotowy w sierpniu

Po wakacjach Sejm zajmie się także projektem kredytu mieszkaniowego "Na start", znanego również jako "Kredyt 0 proc.". Ministerstwo Rozwoju i Technologii planuje kompleksowy pakiet rozwiązań mających na celu poprawę dostępności mieszkań.

Reklama

Szef MRiT Krzysztof Paszyk zapowiedział, że projekt ma być gotowy jeszcze w sierpniu i ma zawierać propozycje zwiększenia podaży mieszkań oraz rozważenie wprowadzenia podatku od pustostanów.

 

>> Sprawdź również: Dolar (USD) traci błysk, funt (GBP) pokazuje siłę. Santander i Ryanair w centrum uwagi

 

Zmiany w kodeksie karnym (aborcja, związki partnerskie, adopcja)

Ponadto, w drugiej połowie lipca do Sejmu trafił projekt nowelizacji Kodeksu karnego, który ma na celu uchwałę przepisów dotyczących nielegalnych aborcji. Projekt ten, który jest przedmiotem ożywionych dyskusji, przewiduje m.in. złagodzenie kar za przeprowadzenie przerwania ciąży w określonych przypadkach.

Kolejnym istotnym tematem, który wróci na wokandę, są związki partnerskie. Projekt ustawy o rejestrowanych związkach partnerskich ma na celu wprowadzenie nowej instytucji prawnej i jest wynikiem wyroku ETPC z grudnia 2023 r. Projekt popierają Lewica, KO i Polska 2050, natomiast PSL sprzeciwia się niektórym zapisom, szczególnie w kwestii adopcji dzieci przez pary jednopłciowe.

Reklama

 

 

>>> Sprawdź też: Korona norweska tańsza niż przed denominacją PLN

 

Będą dwie niedziele handlowe w miesiącu?

Sejm będzie również kontynuował prace nad propozycją wprowadzenia dwóch niedziel handlowych w miesiącu. Projekt ten, złożony przez Polskę 2050, zakłada dodatkowe dni handlowe oraz podwójne wynagrodzenie za pracę w niedzielę.

Dodatkowo, w planach jest rozpatrzenie projektów dotyczących statusu sędziów, reformy Prokuratury oraz zmian w Trybunale Konstytucyjnym. Szef MS, Adam Bodnar, zapowiedział także prace nad projektami mającymi na celu rozdzielenie funkcji Prokuratora Generalnego i Ministra Sprawiedliwości oraz uruchomienie Prokuratury Europejskiej.

 

Czytaj więcej