Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Projekt budżetu Polski na 2025 r.

Informacje na dziś

Publikacja szczegółowych danych o PKB w Polsce za 2Q 2024

Dziś o godzinie 10:00 GUS opublikuje szczegółowe dane dotyczące struktury PKB za drugi kwartał 2024 roku. Wzrost gospodarczy wyniósł 3,2% r/r, co jest wzrostem w porównaniu do 2,0% r/r z pierwszego kwartału. Oczekuje się, że konsumpcja prywatna pozostanie silnym filarem gospodarki, choć jej tempo wzrostu mogło wyhamować. Inwestycje w środki trwałe prawdopodobnie spadły, co sugerują dane dotyczące produkcji budowlanej oraz inwestycji w średnich i dużych firmach. W kolejnych kwartałach gospodarka powinna utrzymać wzrost, z wyraźniejszym przyspieszeniem dopiero w czwartym kwartale, wspieranym przez wzrost inwestycji.

 

Wskaźniki koniunktury dla strefy euro

O godzinie 11:00 Komisja Europejska opublikuje wskaźniki koniunktury dla strefy euro. Konsensus prognoz sugeruje, że główny indeks, obrazujący nastroje w gospodarce, wyniesie 95,9 pkt, co jest bardzo zbliżone do lipcowego odczytu (95,8 pkt). Stabilizacja na tym poziomie wskazuje na umiarkowany wzrost gospodarczy, poniżej średniej wieloletniej.

 

Dane o inflacji w Niemczech

O godzinie 14:00 poznamy wstępne dane dotyczące inflacji konsumenckiej w Niemczech za sierpień. Oczekuje się, że wskaźnik HICP spadnie do 2,2% r/r z 2,6% r/r w lipcu. Dane te będą kluczowe dla prognoz indeksu HICP dla całej strefy euro, które poznamy jutro. Jednakże, dane te prawdopodobnie nie wpłyną na decyzje Europejskiego Banku Centralnego, który może we wrześniu obniżyć stopy procentowe.

Reklama

 

Wydarzenia i komentarze

Projekt budżetu Polski na 2025 r.

Rząd przyjął projekt budżetu na 2025 rok, zakładający wzrost deficytu budżetu państwa do 289 mld PLN z planowanego na ten rok deficytu 184 mld PLN. Budżet opiera się na założeniu wzrostu PKB w 2025 r. do 3,9% oraz średniorocznej inflacji na poziomie 5,0%. Deficyt budżetu rośnie głównie z powodu zaplanowanych wydatków na obronność oraz spłat długu PFR i BGK. Polityka fiskalna pozostaje ekspansywna, co może oddalić perspektywę obniżek stóp procentowych.

 

Rynki na dziś

Złoty może dzisiaj testować górne ograniczenia kanału trendu horyzontalnego, na poziomie 4,31 za euro. Po rozczarowujących wynikach finansowych Nvidii apetyt na bardziej ryzykowne aktywa nieco zmalał, co wpłynęło na rynki finansowe. Na krajowym rynku długu dominują oczekiwania na szczegóły projektu budżetu na 2025 rok, które mogą wpłynąć na zmienność złotowych aktywów.

 

Zobacz także: Pracują 7 dni w tygodniu, ale jeżdżą Lamborghini. Prawda o pracy w Nvidia

Czytaj więcej

Artykuły związane z Projekt budżetu Polski na 2025 r.