Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

projekcje cpi

RPP utrzymuje stopy procentowe pomimo nasilających się ryzyk dla realizacji celu inflacyjnego w średnim okresie Zgodnie z naszymi oczekiwaniami, jak i konsensusem rynkowym Rada Polityki Pieniężnej utrzymała stopy procentowe NBP na dotychczasowym poziomie. W szczególności stopa referencyjna pozostaje na historycznie niskim poziomie 0,10%. Na lipcowym posiedzeniu członkowie Rady zapoznali się z najnowszą projekcją makroekonomiczną.

Zgodnie z oczekiwaniami zrewidowano w górę ścieżkę inflacji CPI

Obecnie prognozy na lata 2021- 2023 wynoszą odpowiednio 4,1% r/r, 3,3% r/r oraz 3,4% r/r. Wzrost PKB podniesiono do 5,0% z 4,0% w 2021 r., a oczekiwania na lata 2022-2023 wynoszące odpowiednio 5,4% i 5,3% nie uległy istotnym zmianom. W pozostałych elementach komunikat nie różnił się w retoryce Rady - podkreślano niepewność związaną z przebiegiem pandemii oraz utrzymano program odkupu obligacji i możliwość interwencji walutowych.

Projekcja lipcowa wskazująca na inflację CPI w przedziale dopuszczalnych odchyleń od celu w latach 2022-2023 daje pewien komfort członkom RPP optującym za opóźnieniem normalizacji polityki pieniężnej, jednak perspektywa solidnego wzrostu w perspektywie najbliższych lat i podwyższona inflacja stanowią argument za normalizacją polityki pieniężnej. Prezes NBP A.Glapiński wskazuje na 3 warunki początku normalizacji polityki pieniężnej… Podczas piątkowej wideokonferencji po lipcowym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej prezes NBP A.Glapiński powiedział, że członkowie tego gremium pozostają „otwarci” na początek normalizacji polityki pieniężnej.

 grafika numer 1 grafika numer 1

 

Powtórzył także wielokrotnie wskazywane warunki, aby do tego doszło:

Reklama

(1) spadek niepewności dotyczącej wpływu pandemii na gospodarkę,

(2) prognozy inflacji trwale powyżej górnego ograniczenia (3,5% r/r) dopuszczalnych odchyleń od celu inflacyjnego oraz

(3) szybki wzrost popytu przy pełnym zatrudnieniu. …, które naszym zdaniem mogą zrealizować się pod koniec tego roku Naszym zdaniem warunki będą spełnione być może pod koniec roku, a głównym obszarem niepewności pozostaje rozwój pandemii.

 grafika numer 2 grafika numer 2

 

Podczas konferencji prezes A.Glapiński powiedział,

że projekcja lipcowa nie uwzględnia postulowanych przez Prawo i Sprawiedliwość zmian podatkowych, które potencjalnie wspierałyby popyt konsumpcyjny. Naszym zdaniem sugeruje to, że nowe prognozy inflacji na lata 2022-2023 są niedoszacowane. W pełni czynnik ten uwzględniony będzie w projekcji listopadowej, co wraz ze spodziewanym szybkim wzrostem gospodarczym, będzie sygnalizowało trwalsze przewyższenie przez inflację poziomu 3,5% r/r.

Spodziewamy się zatem, że o ile nie dojdzie do sinej eskalacji pandemii na jesieni,

Reklama

pod koniec roku Rada Polityki Pieniężnej może rozpocząć proces normalizacji polityki pieniężnej w Polsce. W warunkach wzrostu PKB przekraczającego 5% niemal zerowe stopy procentowe uważamy za nieoptymalne rozwiązanie, szczególnie, że ekspansywna pozostanie polityka fiskalna, a rząd realizować będzie program Polski Ład, który pobudzi konsumpcję. Może to skutkować odkotwiczeniem oczekiwań inflacyjnych oraz napędzeniem spirali cenowo-płacowej. Komisja Europejska bardziej optymistycznie o Polsce W letniej rundzie projekcyjnej Komisja Europejska podniosła prognozę wzrostu gospodarczego w Polsce dla 2021 r. do 4,8% z 4,0%, a dla 2022 r. nieznacznie obniżono – do 5,2% z 5,4%. W górę zrewidowano również prognozy inflacji.

 grafika numer 3 grafika numer 3

 

Dla Polski korekta dla 2021 r. była obok Hiszpanii największa

Prognozę dla 2021 r. zrewidowano do 4,2% r/r z 3,5% r/r spodziewanego w maju oraz dla 2022 r. do 3,1% r/r z 2,9% r/r. Kierunek korekt prognoz Komisji Europejskiej był w dużym stopniu spodziewany. Pomimo rewizji w górę nadal uważamy, że przedstawiona prognoza wzrostu PKB dla Polski w 2021 r. jest zbyt konserwatywna (nasza prognoza wynosi 5,3%). Sezonowy spadek stopy bezrobocia rejestrowanego w czerwcu Według szacunków Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii stopa bezrobocia rejestrowanego obniżyła się w czerwcu do 6,0% z 6,1% przed miesiącem. Odczyt jest nieco wyższy od konsensusu prognoz (5,9%). Czerwcowe dane po przeprowadzeniu korekcji sezonowości wynoszą natomiast 6,1%, podobnie jak miesiąc wcześniej.

 grafika numer 4 grafika numer 4

 

Oznacza to stabilną sytuację na krajowym rynku pracy pod koniec 2Q 2021 r.,

Reklama

co powinno przedłużyć się także na drugą połowę tego roku. Wyniki Szybkiego Monitoringu Narodowego Banku Polskiego oraz indeksy GUS prognoz zatrudnienia w przemyśle i handlu odzwierciedlają optymizm dotyczący wzrostu popytu na pracę. Może on jednak napotkać w najbliższych trudności z pozyskaniem pracowników o odpowiednich kwalifikacjach. Badania koniunktury Głównego Urzędu Statystycznego wskazują, że dotyczą one przede wszystkim sektora budowlanego, transportu i gospodarki magazynowej oraz informacji i komunikacji. Ponadto, część firm może nadal spowalniać wzrost zatrudnienia w obawie o możliwe restrykcje na jesieni tego roku i wzrost kosztów pracy. Wobec takich uwarunkowań spodziewamy się, że stopa bezrobocia na koniec 2021 r. wyniesie 6,0% wobec 6,2% w grudniu 2020 r.

 grafika numer 5 grafika numer 5

Czytaj więcej