Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

prognozy podwyżek stóp procentowych

Ten miesiąc pod względem prognostycznym będzie pełen zagadek. Najwięcej niepewności będzie wokół 2 najistotniejszych wskaźników: stopy procentowej NBP (szacujemy ruch o 50pb) i inflacji (nasza prognoza to 9,3% r/r). Do tego tradycyjnie dochodzi nieznana skala zmian liczby firmy 9+ raportujących o przeciętnym zatrudnieniu i wynagrodzeniu.

Data

Publikacja

Okres

mBank

Rynek

Poprzednio

Komentarz

01.02

PMI (pkt.)

sty

55,4

56,0

56,1

Pogorszyły się nastroje w przemyśle badane przez GUS. Spadły wskaźniki koniunktury ESI. W dół podążyły też PMI w strefie euro (choć głównie za sprawą usług). Powinno przełożyć się to również na spadek krajowego PMI.

~04.0223.02

Stopa bezrobocia (%)

sty

5,6

5,6

5,4

Sezonowość, ale i tak można liczyć na relatywnie mały przyrost rejestracji.

14.02

Saldo obrotów bieżących (mln EUR)

gru

-2100

-1852

-1112

Wysokie roczne dynamiki importu (+34,4% r/r) i eksportu (+25,5% r/r), za sprawą wystrzału w produkcji w listopadzie i grudniu. Reszta zgodnie z sezonowościami. Prognozujemy słaby transfer z UE.

14.02

Inflacja (% r/r)

sty

9,3

9,3

8,6

W zasadzie w każdej kategorii można szukać rozbieżności z historycznymi rozkładami, bo na tym poziomie dynamiki miesięcznej (+1,9% m/m) analogii historycznych już brakuje. Niewiadome znajdują się wszędzie. Obstawiamy, że dopasowanie inflacji bazowej do wyższych cen energii będzie rozłożone w czasie, a nie jednorazowe. Żywność +2,7% (w hurcie podwyżki są minimalne, diabeł tkwił będzie w marżach detalicznych), Paliwa -3,5%, Energia +8% (tu widzimy największe ryzyko), inflacja bazowa +0,9% (5,9% r/r).

18.02

Zatrudnienie (% r/r)

sty

2,5

1,5

0,5

Jak co roku wynik stycznia zależeć będzie od nowej próby firmy 9+. Alternatywne wskaźniki zatrudnienia (np. dane ZUS) sugerują, że można spodziewać się tu sporego przyrostu. Szacujemy około +130 tys. zatrudnionych

18.02

Płace (% r/r)

sty

9,2

10,7

11,2

Spora zagadka ze względu na jednorazowe wypłaty w poprzednim miesiącu (ucieczka przed zmianami podatkowymi) i zmianami w zatrudnieniu (patrz wyżej). Ruch w dół na rocznych dynamikach to właśnie efekt wspomnianej jednorazowości wypłat przed miesiącem.

18.02

Produkcja przemysłowa (% r/r)

sty

13,4

14,3

16,7

Produkcja sprzedana przemysłu powinna powoli "schodzić" ze spektakularnych wyników z ostatnich 2 miesięcy i zbliżać się do długookresowego trendu. Szybszy spadek "utrudnia" + 1 dzień roboczy r/r. 

18.02

PPI (% r/r)

sty

16,5

14,4

14,2

To nie błąd. Wszystko to efekt zmian cen energii, które w styczniu mogą plasować się bardzo wysoko (tu tarcze nie obowiązują). Ceny bazowe rosną bardziej umiarkowanie. 

21.02

Produkcja budowlano-montażowa (% r/r)

sty

3,6

4,6

3,1

Produkcja budowlano-montażowa nie może się rozpędzić. Wskaźniki koniunktury sugerują, że dużą przeszkodą pozostają ceny materiałów.

21.02

Sprzedaż detaliczna realnie (% r/r)

sty

9,6

9,9

8,0

Pierwszy miesiąc z pełnym obowiązywaniem 1. tarczy antyinflacyjnej (rzutuje na paliwa). Wciąż słabo powinna radzić sobie sprzedaż samochodów.  

22.02

Podaż pieniądza M3 (% r/r)

sty

8,6

8,7

8,9

Kontynuacja zejścia z wysokiej bazy. Jeśli potwierdzi się, że część wypłat wynagrodzeń dokonana została w grudniu, a w styczniu (z różnych powodów) odprowadzone podatki i składki były większe i trafią do NBP na rachunek MF, można obstawiać słabszy odczyt. Kreacja kredytu dla g. domowych powinna zwalniać.

28.02

PKB (% r/r)

4Q

7,4

6,9

5,3

Podajemy prognozę sprzed publikacji PKB za cały rok (te sugerują, że PKB za IV kw. znajdzie się w przedziale 7-7,2% r/r). Nasza prognoza konsumpcji:  10% r/r (dane za cały rok sugerują, że trochę za wysoko). Prognoza inwestycji: 10,5% r/r (tu z kolei całoroczne dane sugerują, że za nisko). Do końca miesiąca może być jeszcze sporo rewizji, więc nic straconego.

Naszym zdaniem RPP zdecyduje się na podwyżkę stóp 0 50bp. co oznacza że stopa referencyjna wyniesie 2,75%.

Ryzyka rozkładają się jednak w górę (większa skala podwyżki), głównie za sprawą ostatniej wypowiedzi prezesa NBP ("stopy powinny być wyższe niż obecnie oczekuje rynek"). Dbałość o wzrost i realną gospodarkę, będą jednak naszym zdaniem powstrzymywać RPP przed agresywnymi działaniami - bardziej prawdopodobne jest wydłużenie podwyżek w czasie niż ich koncentracja przy jednoczesnym zwiększeniu skali "kroku".

Jak wspomnieliśmy we wstępie drugim wskaźnikiem, który będzie przykuwał uwagę będzie styczniowa inflacja. Nie poznamy odczytu flash (to nie niespodzianka, jak co roku nie jest publikowany w lutym), na finalne dane przyjdzie czekać do połowy lutego. Rozstrzał rynkowych prognoz jest duży, co jednak nie powinno zaskakiwać, wziąwszy pod uwagę skalę niepewności w tym miesiącu. Poza typowymi niewiadomymi dla stycznia, do gry weszły też dostosowania po wprowadzeniu tarczy antyinflacyjnej 1.0 i przed tarczą 2.0.

Reklama

Twitter Post

Nie mniej ciekawie będzie w gospodarce realnej

Po styczniowych danych powinniśmy poznać "prawdziwszy" obraz rynku pracy. Prawdziwszy, bo zweryfikowany o zmianę liczby raportujących firm (i raportowanych przez to pracowników). Dane ZUS sugerowały, że liczba pracujących jest zbliżona do przedpanemicznych poziomów, powinniśmy w końcu zobaczyć to w danych o przeciętnym zatrudnieniu. Z kolei wynik płac będzie zależał od tego ile premii/jednorazowych części wynagrodzeń zostało wypłaconych wcześniej (w grudniu) w celu uniknięcia podwyżki podatków (Polski Ład).

Kolejną dużą niewiadomą będzie wynik produkcji przemysłowej

W naszej ocenie nie powinna ona przez długi okres utrzymywać się znacząco powyżej wieloletniego trendu, a ostatnie wystrzały produkcji (listopad, grudzień) się nie powtórzą. Nie zmienia to faktu, że wynik 13,4% r/r to wciąż wysoka dynamika (choć niższa od rynkowego konsensusu). Dużo słabiej radziła sobie budowlanka.

Czytaj więcej