Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

prognozy dla akcji ambra

Wzrost przychodów dzięki wcześniejszemu terminowi świąt wielkanocnych. W 3Q 2023/24 r. (styczeń - marzec) spodziewamy się, że Grupa Ambra zaprezentuje wyższą dynamikę przychodów względem minionego I półrocza (gdzie wyniosła ona 3.8% r/r). Pozytywny wpływ na wynik można przypisać zwłaszcza wcześniejszemu terminowi świąt wielkanocnych, które przypadły o tydzień wcześniej niż przed rokiem (co przede wszystkim zwiększyło marcową sprzedaż w Polsce). Dodatkowo prognozujemy, że w obliczu wygasającego już efektu wprowadzonych podwyżek cen, przy jednocześnie wciąż słabszych nastrojach konsumenckich, Spółka będzie w stanie wykazać widoczną poprawę wolumenów sprzedaży - oczekujemy ich wzrostu o ok. +4% r/r. W rezultacie spodziewamy się zwiększenia przychodów w Polsce o 11.5% r/r, w Czechach i na Słowacji ich dalszego spadku o 13.0% r/r (głównie z powodu aprecjacji PLN, a także widocznej wrażliwości cenowej tamtejszych konsumentów), zaś w Rumunii ich przyrostu o 12.0% r/r (efekt akwizycji kompensowany przez umacniający się PLN oraz późniejszy termin świąt wielkanocnych - w Rumunii przypadają one 5 maja). Łącznie cała Grupa Ambra, pomimo wysokiej bazy porównawczej sprzed roku, powinna wykazać wzrost sprzedaży o 8.6% r/r.

 

Marża brutto ze sprzedaży zbliżona do poziomu sprzed roku. W naszej opinii, w 3Q 2023/24 r. Spółka, pomimo braku wyraźnych podwyżek cen oraz przy utrzymującej się presji kosztowej, będzie w stanie wyhamować niekorzystny trend spadkowy marży brutto ze sprzedaży, przez co osiągnie ona poziom zbliżony do ubiegłego roku (spodziewamy się 35.5%). Jednocześnie prognozujemy, że wzrost łącznych kosztów sprzedaży i ogólnego zarządu podążać będzie na równi za dynamiką przychodów ze sprzedaży (ok. +10% r/r). Znaczący wpływ na to mają rosnące udziały kosztów logistyki i dystrybucji, a także przede wszystkim wyższe wynagrodzenia pracowników (efekt wprowadzonych w lipcu podwyżek). Naszym zdaniem, wzrost wymienionych kosztów będzie jednak częściowo równoważony przez obniżające się ceny energii oraz w mniejszym stopniu przez ceny butelek.

 

Zobacz także: Wycena dla spółki giełdowej wskazuje na niemal 20% potencjał wzrostu! Zobacz, co prognozują analitycy

 

Reklama

Poprawa wyniku netto. Równocześnie prognozujemy, że linia pozostałych przychodów i kosztów operacyjnych będzie miała niewielki wpływ na EBIT (+0.5 mln PLN). W konsekwencji czego zysk z działalności operacyjnej Ambry wyniesie 7.2 mln PLN (+5.3% r/r). Dodatkowo, spodziewamy się, że wspomniana wcześniej aprecjacja PLN pozytywnie przełoży się na wynik z pozostałych przychodów i kosztów finansowych (oczekujemy -1.9 mln PLN vs. -2.3 mln PLN w poprzednim kwartale), co w znacznej mierze wynikać będzie z dodatnich różnic kursowych związanych z wyceną zobowiązań leasingowych. Wynik netto według naszych prognoz będzie z kolei równy 3.1 mln PLN (+16.8% r/r) i tym samym osiągnie rentowność zbliżoną do poziomu z 3Q 2022/23 r. Spółka poda wyniki za 3Q kwartał 2023/24 r. w dniu 8 maja.

 

 grafika numer 1 grafika numer 1

 

Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 4.0

 


 

Reklama

Nie przegap najciekawszych artykułów! Obserwuj nas w Wiadomościach Google (GOOGLE NEWS)!  Obserwuj FXMAG>>

 


Czytaj więcej

Artykuły związane z prognozy dla akcji ambra