Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

prognozy analityków 2024

Nasze postrzeganie perspektyw gospodarczych dla gospodarek rozwiniętych poprawiło się. W odniesieniu do USA podnieśliśmy prognozy PKB. Oczekujemy, że obserwowany wzrost siły roboczej, poprawa wzrostu produktywności oraz dalsze polepszenie sytuacji związanej z szokami podażowymi i ograniczeniami dostępności towarów przełożą się na wsparcie aktywności i pomogą zmniejszyć presję cenową. Ponadto pierwsze oznaki odbicia koniunktury płynące ze gospodarki Strefy Euro wspierają nasz pogląd, że dołek aktywności mamy już za sobą.

W przypadku Chin zarówno czynniki strukturalne jak i cykliczne ciążą wzrostowi gospodarczemu. Styczniowe dane o aktywności gospodarczej przyniosły mieszany obraz koniunktury w Polsce. Pozostajemy jednak optymistyczni, co do perspektyw wzrostu gospodarczego w tym roku, ze względu na wzrost konsumpcji i odblokowanie funduszy europejskich.

 

Mimo iż w ostatnich miesiącach oczekiwania co do terminu obniżek stóp procentowych przez główne banki centralne oddalały się w czasie, łagodzenie polityki monetarnej w tym roku pozostaje niemal pewne. Zarówno w przypadku Fed jak i EBC oczekujemy rozpoczęcia stopniowego cyklu obniżek stóp na czerwcowych posiedzeniach. W przypadku pierwszego z wymienionych oczekujemy cięcia stóp funduszy federalnych łącznie o 75 pb do poziomu 4,50-4,75% na koniec roku. Z kolei nasza prognoza dla stopy depozytowej w strefie euro wynosi 3,00% na koniec br., co oznacza łączną skalę obniżek o 100 pb. W Polsce w obliczu niepewnej trajektorii inflacji w kolejnych miesiącach, członkowie RPP optują za utrzymanie stóp procentowych na niezmienionym poziomie, co prezes Glapiński nazwał „konserwatywnym rozsądkiem”. W tym świetle podtrzymujemy naszą prognozę zakładającą, że RPP nie będzie kwapić się z łagodzeniem polityki pieniężnej. Przewidujemy jednak, że ponowne nieznaczne obniżki stóp procentowych w Polsce będą możliwe pod koniec bieżącego roku. Oczekujemy obniżki o 50 pb w listopadzie br..

 

Zobacz także: Na obniżki jeszcze będzie czas. Fed nie zmienia stóp, ale obiecuje trzy obniżki w tym roku

Reklama

 

Nasze nastawienie względem globalnych akcji pozostaje umiarkowanie pozytywne. Mimo że wyceny na rynkach akcji są wysokie, to fundamenty pozostają wspierające zarówno w Europie jak i USA, jednak preferujemy bardziej akcje ze Starego Kontynentu. Naszym zdaniem jeśli na rynkach dojdzie do wyraźniej korekty związanej z realizacją zysków po ostatnich wzrostach, może to być okazja dla długoterminowych inwestorów. Pozytywnie patrzymy na rynki wschodzące, które powinny korzystać na obecnej poprawie aktywności gospodarczej i obniżkach stóp procentowych przez banki centralne. W odniesieniu do Polski nasze nastawienie pozostaje umiarkowanie pozytywne.

Wycena krajowych spółek względem indeksów rynków rozwiniętych i wschodzących oraz w ujęciu historycznym pozostaje atrakcyjna, nawet pomimo wzrostów polskich indeksów w ostatnim roku. W średnim i długim terminie zmiana obozu rządzącego powinna zmienić postrzeganie krajowego rynku przez inwestorów zagranicznych (spadek premii za ryzyko) oraz zmniejszenie dyskonta w notowaniach krajowych akcji względem rynków zagranicznych. Biorąc pod uwagę fakt, że dezinflacja postępuje, a główne banki centralne wkrótce rozpoczną cykl obniżek stóp procentowych, otoczenie rynkowe powinno sprzyjać także instrumentom dłużnym. Obecnie oceniamy perspektywy zagranicznego długu jako umiarkowanie pozytywne, szczególnie dla gospodarek rozwiniętych, w tym USA i Europie. Preferujemy obligacje o krótszym duration.

 

W odniesieniu do dolara nasze długoterminowe nastawienie jest negatywne, jednak w najbliższych kwartałach spodziewamy się stabilizacji kursu EUR/USD. Nasza rewizja krótkoterminowego nastawienia jest spowodowana m.in. ryzykiem mocniejszego dolara w związku z wyborami w USA, a także dzięki silnemu wzrostowi gospodarczemu w tym roku. Naszym zdaniem złoty powinien nadal umacniać się względem dolara, choć skala tego ruchu prawdopodobnie będzie mniejsza z uwagi na opisane powyżej czynniki.

 


Reklama

 

Nie przegap najciekawszych artykułów! Obserwuj nas w Wiadomościach Google (GOOGLE NEWS)!  Obserwuj FXMAG>>

 


Czytaj więcej

Artykuły związane z prognozy analityków 2024