Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

prognoza pkb długoterminowa

Minister Rozwoju i Technologii, P.Nowak, poinformował, że Komisja Europejska wkrótce wyrazi zgodę na uruchomienie Krajowego Planu Odbudowy. Jego zdaniem jest już polityczna zgoda w KE na jego uruchomienie.

Zagregowany przez nas wskaźnik koniunktury gospodarczej GUS w marcu spadł do -10,2 pkt.,

czyli do najniższego poziomu do listopada 2020. Za spadek odpowiada pogorszenie we wszystkich analizowanych branżach poza HoReCa, przy czym w największym stopniu w transporcie. Zdecydowanie silniej spadły składowe dotyczące przyszłości, przy stabilizacji lub tylko niewielkich spadkach wskaźników obrazujących ocenę bieżącej sytuacji. Można spekulować, że główną przyczyną pogorszenia nastrojów w firmach są obawy związane z wybuchem wojny w Ukrainie. Jak na razie firmy (w większości) nie odnotowują jeszcze negatywnego wpływu wojny na bieżącą działalność. Zdecydowanie więcej będzie wiadomo w czwartek, po publikacji pełnych wyników badania za marzec przez GUS.

Przegląd wydarzeń ekonomicznych w Polsce; saldo budżetu państwa oraz ceny skupu towarów rolny vs ceny żywności w CPI - 1Przegląd wydarzeń ekonomicznych w Polsce; saldo budżetu państwa oraz ceny skupu towarów rolny vs ceny żywności w CPI - 1

Przegląd wydarzeń ekonomicznych w Polsce; saldo budżetu państwa oraz ceny skupu towarów rolny vs ceny żywności w CPI - 2Przegląd wydarzeń ekonomicznych w Polsce; saldo budżetu państwa oraz ceny skupu towarów rolny vs ceny żywności w CPI - 2

 

Ceny skupu podstawowych towarów rolnych w lutym wzrosły o 24,2% r/r,

Reklama

co oznacza pierwszy od września spadek rocznej dynamiki. W ujęciu miesięcznym nadal jednak drożała większość analizowanych przez GUS towarów rolnych za wyjątkiem zbóż oraz trzody chlewnej. Presja na wzrost cen żywności dla konsumentów (CPI) będzie się utrzymywała przede wszystkim za sprawą wyższych cen surowców na rynkach światowych (efekt wojny w Ukrainie) oraz droższych nawozów i paliw. Według Izby Zbożowo-Paszowej tegoroczne zbiory zbóż w Polsce mogą być słabe ze względu na wysokie ceny i niską dostępność nawozów azotowych w hurtowniach. Warto podkreślić, że obniżka stawek VAT w ramach Tarczy Antyinflacyjnej 2.0 nie wpływa na omawiane ceny, ponieważ są one podawane w ujęciu netto (bez VAT).

Przegląd wydarzeń ekonomicznych w Polsce; saldo budżetu państwa oraz ceny skupu towarów rolny vs ceny żywności w CPI - 3Przegląd wydarzeń ekonomicznych w Polsce; saldo budżetu państwa oraz ceny skupu towarów rolny vs ceny żywności w CPI - 3

 

Nadwyżka budżetowa po lutym skurczyła się do 11,3 mld PLN wobec 22,3 mld PLN w styczniu

W dwóch pierwszych miesiącach roku dochody budżetu wyniosły 91,6 mld PLN i były wyższe o 28,9% r/r, podczas gdy wydatki sięgnęły 80,4 mld PLN i wzrosły o 14,4% r/r. Po stronie dochodów najwyższą dynamikę odnotowały dochody z CIT 41,3% r/r (9,5 mld PLN). Tylko nieco wolniej rosły dochody z VAT (33,5% r/r i 47,6 mld PLN) oraz PIT (31,1% r/r i 15,3 mld PLN). Budżet korzysta z bardzo wysokiego nominalnie wzrostu PKB oraz jego efektywnej fiskalnie struktury (silna konsumpcja). Po stronie wydatkowej wyróżnia się przede wszystkim wyższa niż przed rokiem o 7,2 mld PLN subwencja do FUS, spowodowana rozpoczęciem wypłat w ramach Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego oraz waloryzacją świadczeń emerytalno-rentowych (od marca o 7%). Oczekujemy, że sytuacja budżetu w dalszym ciągu będzie się poprawiała. Na sytuację całego sektora finansów publicznych (wg ESA) wpływ będą miały działania związane z tarczami antyinflacyjnymi (rząd zapowiedział ich przedłużenie) oraz koszty pomocy dla uchodźców (najprawdopodobniej będzie realizowana głównie przez fundusze pozabudżetowe oraz częściowo refinansowana środkami unijnymi).

Przegląd wydarzeń ekonomicznych w Polsce; saldo budżetu państwa oraz ceny skupu towarów rolny vs ceny żywności w CPI - 4Przegląd wydarzeń ekonomicznych w Polsce; saldo budżetu państwa oraz ceny skupu towarów rolny vs ceny żywności w CPI - 4

 

Podaż pieniądza M3 w lutym wzrosła o 8,0% r/r (PKO: 7,5% r/r, kons.: 7,7% r/r)

Reklama

wobec 7,7% r/r w styczniu. W porównaniu z poprzednim miesiącem przyspieszył wzrost gotówki w obiegu (do 13,6% r/r z 9,4% r/r). Tempo wzrostu depozytów spadło do 6,8% r/r z 7,4% r/r, przy niższej niż przed miesiącem dynamice depozytów gospodarstw domowych (4,7% r/r vs. 6,5% r/r) i przyspieszeniu wzrostu depozytów przedsiębiorstw (do 7,9% r/r z 7,6% r/r w styczniu). Więcej w Makro Flashu: Statystyki pieniężne pod wpływem wojennych emocji.

C.Kochalski (RPP) powiedział, że opowiada się za stopniowymi podwyżkami stóp NBP oraz stwierdził, że istnieje jeszcze przestrzeń do dalszych podwyżek.

 

Agencja Fitch obniżyła prognozę wzrostu PKB Polski w 2022 do 3,3% z 4,3%,

a w 2023 do 3,3% z 3,5%. Inflacja na koniec 2022 ma wynieść 10%, a na koniec 2023 6,5%. Fitch oczekuje, że RPP zakończy w tym roku cykl podwyżek stóp na poziomie 5,0% i utrzyma stopy bez zmian co najmniej do końca 2023.

W dwóch dekadach marca zarejestrowano o 24,5% r/r mniej samochodów osobowych i o 32,9% r/r mniej samochodów dostawczych. Wyniki motoryzacji będą w marcu (ponownie) negatywnie wpływać na sprzedaż detaliczną.

Czytaj więcej

Artykuły związane z prognoza pkb długoterminowa