Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

prognoza dolara nowozelandzkiego

Indeks dolara amerykańskiego odnotował wczoraj najwyższy poziom od 2002 r. Wśród głównych walut świata nie ma obecnie takiej, która od początku roku zyskałaby na wartości wobec USD.

Największe straty poniósł japoński jen – 11 proc. Funt brytyjski oraz euro od początku roku do końcówki kwietnia straciły po ok. 7,4 proc. Frank szwajcarski osłabił się w tym czasie o blisko 6 proc., dolar nowozelandzki o ok. 4,7 proc. Wydaje się, że dzięki wzrostowi cen surowców najmniej w relacji do USD mogły stracić tzw. waluty surowcowe, czyli dolar australijski oraz kanadyjski – odpowiednio 1,6 i 0,8 proc.

Zobacz także: Wykres dnia – indeks dolara amerykańskiego. Zobacz najnowszą analizę techniczną USDIDX

 

Mocne argumenty amerykańskiej waluty

Napaść Rosji na Ukrainę wywołała niepewność geopolityczną na całym świecie. Zachód stanął po stronie broniącej się Ukrainy i stara się kąsać agresora sankcjami gospodarczymi. To otoczenie korzystne dla tzw. bezpiecznych przystani na inwestorskim rynku, a do nich z całą pewnością należy dolar. Kolejnym czynnikiem, który może podbijać notowania USD, są działania Rezerwy Federalnej. Największy bank centralny świata walczy z inflacją, podnosząc stopy procentowe. Obecnie ich poziom wynosi 0,25-0,5 proc., ale wg szacunków i oczekiwań inwestorów po sukcesywnych podwyżkach w kolejnych miesiącach na koniec roku mógłby wzrosnąć do 2,75-3,0 proc.

Zobacz także: Kursy walut 26.04.: globalny wystrzał na dolarze - USD przebił kolejne granice; waluty lecą w dół!

 

Reklama

 

Czy notowania dolara wytrzymają takie tempo?

Oczekiwania na podstawie fed funds futures zakładają podwyżki stóp procentowych w USA: o 50 pkt bazowych w maju, o 75 pkt bazowych w czerwcu, 50 punktów bazowych w lipcu oraz o 25 pkt we wrześniu, listopadzie i w grudniu.

Realizacja takiego scenariusza oznaczałaby ogromne tempo wzrostu kosztu pieniądza w USA. Może to wywołać dyskusję, czy tak szybkie działanie Fed okaże się ryzykowne dla amerykańskiej gospodarki. Tak czy inaczej, 4 maja poznamy kolejną decyzję banku centralnego USA w kwestii wysokości podwyżek stóp procentowych.

Dla dolara amerykańskiego może to być to też pewnego rodzaju test. Rekord 20-lecia osiągnięty jeszcze przed rozpoczęciem prawdziwego cyklu podwyżek stóp procentowych w USA nasuwa pytanie, czy USD może utrzymać takie tempo i nadal rosnąć w siłę?

Zobacz także: Kurs dolara amerykańskiego czeka gigantyczna korekta! Początek końca USD, czyli koniec statusu waluty rezerwowej! - zobacz prognozy walutowe SAXO 

 

Reklama

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 80,77% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Czytaj więcej