Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

prognoza demograficzna komisji europejskiej

Wczoraj Komisja Europejska opublikowała swoje najnowsze prognozy. W warstwie komentarza wyróżnia się przede wszystkim to co przewija się już od jakiegoś czasu w innych tego typu opracowaniach. Ryzyka dla prognoz są coraz bardziej zrównoważone, niepewność dot. przyszłości maleje. Tu przede wszystkim pozytywnie oddziałuje łagodniejszy przebieg kryzysu energetycznego.

Tym niemniej ten ma miejsce, a dodatkowo bank centralny kontynuuje zacieśnianie polityki monetarnej, walcząc z wysoką inflacją. PKB strefy euro ma zatem znacznie wyhamować. Wg KE ma rosnąć w ’23 o 0,9%, a w ’24 o 1,5%. Tym niemniej prognoza na ten rok została podniesiona o 0,6 p.p. Na przyszły pozostała bez zmian. Najciekawsze naszym zdaniem są jednak prognozy inflacji konsumenckiej HICP. Te zostały obniżone z 6,1% do 5,6% w ’23 oraz z 2,6% do 2,5% w ’24. W ostatnim kwartale ’24 wg KE HICP ma obniżyć się już do 2,1%, a więc o krok od celu inflacyjnego EBC (2%). Dla przypomnienia – ostatnie (grudniowe) prognozy EBC zakładają HICP 6,3% w ’23, 3,4% w ’24 oraz 2,3% w ’25. HICP powyżej celu w horyzoncie prognozy to jeden z głównych argumentów dla decydentów w banku za utrzymywaniem restrykcyjnego nastawienia w polityce monetarnej. W marcu jednak EBC będzie przedstawiał nowy zestaw prognoz, a ten, przy prawdopodobnie znacznie obniżonych założeniach dot. cen gazu (poprzednio 124 EUR/MWh w ’23 przy obecnym 1M forward blisko 50 MWh) i prądu, może zmierzać w podobnym kierunku co ten przedstawiony przez KE.

Wiadomości giełdowe: Interesujące prognozy KE  - 1Wiadomości giełdowe: Interesujące prognozy KE  - 1

 

KE obniżyła prognozy dla Polski – zarówno w przypadku PKB jak i inflacji

Reklama

Tempo wzrostu gospodarczego w ’23 ma wynieść 0,4% (poprzednia prognoza to 0,7%), a w ’24 2,5% (poprzednio 2,6%). Prognoza inflacji HICP obniżona została z 13,8% do 11,7%, a w ’24 z 4,9% do 4,4%. Prognozy KE nie odbiegają znacząco (co do meritum) od dominujących obecnie scenariuszy makro, w tym również naszych prognoz. Najważniejszy wniosek jest taki, że do końca ’24 HICP (prognoza na 4Q’24 to 4,2%) pozostaje wyraźnie powyżej celu NBP dla CPI (2,5%, +/- 1 p.p.). Najciekawsze obserwacje porównawcze również nie są zbyt optymistyczne dla Polski. W tym roku mamy mieć drugą najwyższą inflację po Węgrach (16,4%), a wzrost PKB poniżej tego w całej UE (0,8%).

Wiadomości giełdowe: Interesujące prognozy KE  - 2Wiadomości giełdowe: Interesujące prognozy KE  - 2

 

Bilans handlowy z solidnym minusem w grudniu

Wczoraj NBP publikował dane o bilansie płatniczym za grudzień’22. Na początek warto nadmienić, że zrewidowane zostały dane za listopad. Deficyt -422 mln EUR zmienił się w nadwyżkę 313 mln EUR, przy głównej zasłudze lepszego bilansu towarowego. Co do danych grudniowych - te były słabiutkie. NBP taki stan rzeczy częściowo usprawiedliwia mniejszą liczbą dni roboczych. Przede wszystkim silnie obniżył się wzrost wymiany towarowej. Mocniej w przypadku eksportu (z 25,2% r/r w listopadzie do 11,5% r/r), niż w przypadku importu (z 20,3% r/r do 12,1% r/r). To wartości nominalne, w ujęciu realnym dynamiki już będą wyraźnie ujemne. W jednym i drugim przypadku nie zmieniają się motory napędowe wzrostów. Motoryzacja w eksporcie i paliwa w imporcie. Tradycyjnie została wypracowana solidna nadwyżka w usługach (2,7 mld EUR), choć ta pierwszy raz od marca’22 spadła poniżej 3 mld EUR. Bilans na rachunku bieżącym wyniósł -2,5 mld EUR. Pomimo słabych danych grudniowych, przy jednoczesnej rewizji odczytu listopadowego, redukcja deficytu w 4Q’22 (-2,8 mld EUR) wobec deficytu w 3Q’22 (-5,8 mld EUR) jest znacząca. W relacji do PKB deficyt na rachunku bieżącym po grudniu’22 wyniósł -3,1%.

Czytaj więcej

Artykuły związane z prognoza demograficzna komisji europejskiej