Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

produkcja w niemczech

USA:

Zatrudnienie w sektorze pozarolniczym w USA w październiku wzrosło o 261 tys. (kons. 200 tys.) vs 315 tys. we wrześniu (dane zrewidowane w górę o 52 tys.). Poziom zatrudnienia przebił ten sprzed pandemii o ok. 804 tys. W strukturze miesięcznego wzrostu najbardziej pozytywnie wyróżniały się opieka zdrowotna (+53 tys.), usługi profesjonalne i techniczne (+43 tys.) oraz przetwórstwo (+32 tys.). Po okresie mocnych wzrostów (średnio o ok. 80 tys. miesięcznie w 2022) wyhamował natomiast wzrost liczby etatów w rozrywce i HoReCa (+35 tys.). Zatrudnienie w tym sektorze pozostaje o 6,5% niższe niż przed pandemią. Stopa bezrobocia w październiku powróciła do 3,7%, czyli poziomu z sierpnia, po tym jak we wrześniu nieoczekiwanie spadła do 3,5%. Liczba bezrobotnych wzrosła o 306 tys. m/m, a stopa aktywności zawodowej minimalnie spadła, do 62,2% z 62,3%. Nie interpretujemy wzrostu stopy bezrobocia jako sygnału pogorszenia sytuacji na rynku pracy, ale jako normalizację po zaskakującym wrześniowym spadku. Obserwowany przez Fed wskaźnik liczby wolnych miejsc pracy przypadających na jednego bezrobotnego pozostaje na historycznie wysokich poziomach. Roczna dynamika płac obniżyła się do 4,7% r/r z 5,0% r/r, zgodnie z oczekiwaniami, do czego przyczynił się przede wszystkim efekt wysokiej zeszłorocznej bazy. Impet płac (% m/m sa) pozostaje jednak mocny i implikuje roczną dynamikę w okolicach 4,5% r/r. W naszej ocenie raport wskazuje, że rynek pracy w USA jest nadal rozgrzany, a jego schłodzenie przebiega bardzo powoli. Dostrzegamy jednak pewne sygnały pogorszenia koniunktury (np. spadek liczby osób pracujących na pełen etat i wzrost liczby osób pracujących na część etatu lub na wielu etatach jednocześnie), ale mają one drugorzędne znaczenie. Dane wspierają Fed w kontynuowaniu agresywnych podwyżek stóp procentowych, przy czym obecnie dla członków FOMC dane z rynku pracy mają mniejsze znaczenie niż dane inflacyjne.

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Dane wspierają Fed w kontynuowaniu agresywnych podwyżek stóp procentowych - 1Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Dane wspierają Fed w kontynuowaniu agresywnych podwyżek stóp procentowych - 1

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Dane wspierają Fed w kontynuowaniu agresywnych podwyżek stóp procentowych - 2Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Dane wspierają Fed w kontynuowaniu agresywnych podwyżek stóp procentowych - 2

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Dane wspierają Fed w kontynuowaniu agresywnych podwyżek stóp procentowych - 3Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Dane wspierają Fed w kontynuowaniu agresywnych podwyżek stóp procentowych - 3

 

ŚWIAT:

Reklama

Indeks FAO światowych cen żywności w październiku spadł do 135,9 pkt. ze 136,4 pkt. we wrześniu. Był to siódmy z rzędu spadek indeksu, który jest już tylko o 2% wyższy niż przed rokiem. W samym październiku wzrost cen zbóż niwelował wpływ taniejących olejów roślinnych, nabiału, mięsa i cukru. W ujęciu złotowym wzrost indeksu FAO w październiku spowolnił do 25,9% r/r, co jest najsłabszym tempem wzrostu od kwietnia 2021. Przy utrzymaniu obecnych trendów oraz historycznych zależności pomiędzy indeksem FAO a cenami żywności w Polsce możemy się spodziewać osłabienia tendencji wzrostowych cen żywności w krajowym CPI w 2q23.

 

POL:

Być może w 2023 nie będzie potrzebne wydłużenie tarczy antyinflacyjnej w obszarze prądu i gazu, wynika z wypowiedzi rzecznika rządu P.Müllera. Rzecznik podkreślił, że od przyszłego roku w sektorach energetycznym i gazowym rząd zdecydował się na inne rodzaje wsparcia. W pozostałym zakresie (żywność, paliwa) dyskusje na temat przyszłości tarczy nadal trwają.

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Dane wspierają Fed w kontynuowaniu agresywnych podwyżek stóp procentowych - 4Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Dane wspierają Fed w kontynuowaniu agresywnych podwyżek stóp procentowych - 4

 

EUR:

Ch.Lagarde powiedziała w wystąpieniu w Tallinie, że zadanie EBC jest dalekie od ukończenia. Dodała, że wycofanie akomodacji monetarnej może nie wystarczyć, aby przywrócić inflację do celu, sugerując tym samym potrzebę podniesienia stóp powyżej poziomu neutralnego. Szefowa EBC dodała, że wielką pracę wykonuje nie siła, ale wytrwałość. Europejskie władze monetarne będą więc trwały w swoich działaniach, dopóki nie zapewnią stabilności cen w strefie euro. Szefowa EBC wypowiedziała się więc w zbliżonym tonie do J.Powella, który w ostatniej wypowiedzi większą wagę przykładał do całego procesu zacieśniania, niż do poszczególnych kroków.

Reklama

 

USA:

Szefowa Fed z Bostonu, S.Collins, powiedziała, że jej zdaniem amerykańska polityka pieniężna wchodzi w nową fazę, która wymaga mniejszych podwyżek stóp. Jednocześnie decydenci dopiero ustalą do jakiego docelowego poziomu stopy będą musiały zostać podniesione by stłumić inflację. Jej zdaniem jest jeszcze za wcześnie, by określić ten poziom, W podobnych słowach wypowiadał się szef Fed z Richmond, T.Barkin, który powiedział, że jest otwarty na dyskusję o zmniejszeniu skali podwyżek stóp przy możliwości wydłużenia cyklu i zakończenia go z wyższą stopą docelową.

 

EUR:

Inflacja PPI w strefie euro we wrześniu spadła do 41,9% r/r z 43,4% r/r w sierpniu. Do spadku przyczyniły się efekty wysokiej bazy w energetyce oraz hamowanie inflacji w pozostałych grupach. Według EBC, historycznie zmiany inflacji PPI w strefie euro wyprzedzały zmiany inflacji HICP o ok. 6 miesięcy. Gdyby ta zależność miała zostać zachowana, to inflacja HICP (zwłaszcza w zakresie towarów) zbliża się właśnie do szczytu i wkrótce zacznie spadać.

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Dane wspierają Fed w kontynuowaniu agresywnych podwyżek stóp procentowych - 5Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Dane wspierają Fed w kontynuowaniu agresywnych podwyżek stóp procentowych - 5

 

EUR:

Reklama

PMI dla usług w październiku spadł do 48,6 pkt. z 48,8 pkt. we wrześniu, był jednak wyższy niż wstępny szacunek na poziomie 48,2 pkt. Analogiczny wskaźnik dla samych Niemiec zwiększył się do 46,5 pkt. z 45,0 pkt. we wrześniu wobec wstępnie szacowanego spadku do 44,9 pkt. Europejski sektor usługowy zmaga się ze słabym popytem – spadające zamówienia przekładają się na niższą aktywność. Koszty operacyjnie nadal rosną, chociaż w słabszym tempie niż poprzednio, a firmy są w stanie, przynajmniej częściowo, przerzucać je na odbiorców końcowych. W tych trudnych warunkach pozytywnie wyróżnia się zatrudnienie, które w październiku rosło w tempie wyższym niż długookresowa średnia.

 

GER:

Zamówienia przemysłowe we wrześniu spadały drugi miesiąc z rzędu, tym razem o 4% m/m, wobec spadku o 2% miesiąc wcześniej. Szczególnie silnie (7% m/m) spadały zamówienia zagraniczne, a w ujęciu branżowym na dobra kapitałowe (w tym w motoryzacji). W efekcie we wrześniu zamówienia były już o 10,8% niższe niż przed rokiem. Ich głęboki spadek odzwierciedla malejący popyt w globalnej gospodarce, który prawdopodobnie przełoży się wkrótce na obniżenie produkcji, wspieranej w ostatnim czasie przez odblokowanie globalnych łańcuchów dostaw.

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Dane wspierają Fed w kontynuowaniu agresywnych podwyżek stóp procentowych - 6Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Dane wspierają Fed w kontynuowaniu agresywnych podwyżek stóp procentowych - 6

 

POL:

Rząd planuje rozszerzenie możliwości obniżenia podstawy podatku bankowego o wartość obligacji gwarantowanych przez Skarb Państwa (dotychczas obniżenie obejmowało tylko obligacje Skarbu Państwa) oraz o wartość obligacji skarbowych wykorzystywanych w transakcjach repo. Celem jest obniżenie kosztów finansowania emisji obligacji gwarantowanych przez Skarb Państwa (głównie przez PFR i BGK) oraz rozwinięcie rynku wtórnego repo. W tym samym dokumencie znajdują się również plany wyłączenia z limitu wydatków ustalonych w ustawie budżetowej na 2022 środków związanych z kryzysem energetycznym, wsparciem świadczeniobiorców, w tym emerytów i rencistów oraz finansowaniem sił zbrojnych.

Reklama

 

CZE:

Izba Poselska przyjęła nowelizację ustawy nakładającej podatek od nadzwyczajnych zysków firm energetycznych, naftowych, górniczych oraz banków. Podatek ma obowiązywać od 2023 przez trzy lata, przynieść w 2023 ok. 85 mld CZK, częściowo rekompensując koszty wprowadzenia limitu cen energii (100 mld CZK).

Czytaj więcej

Artykuły związane z produkcja w niemczech