Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Produkcja przemysłowa w styczniu w strefie euro

Takie otoczenie sprzyjało walutom naszego regionu – najmocniej zyskiwał forint, ale minimalnie umocnił się również złoty. Kurs EURPLN zbliżył się do 4,28, a USDPLN do 3,91. Rentowności krajowych obligacji kontynuowały wzrosty w ślad za tendencjami na rynkach bazowych i spadkiem wiary w szybkie obniżki stóp.

Dzisiaj w centrum uwagi ponownie znajdą się dane z USA - inflacja PPI i sprzedaż detaliczna za luty oraz cotygodniowy raport o zasiłkach dla bezrobotnych. 

Dane z USA mogą wzbudzić większe niż zwykle zainteresowanie z uwagi na niedawne zaskoczenia w górę inflacją CPI i bezrobociem. Wzrost cen w przemyśle amerykańskim mógł nieznacznie przyspieszyć w lutym (do 1,2% r/r z 0,9% r/r w styczniu), z kolei sprzedaż detaliczna powinna odbić, kompensując styczniowy spadek. Na rynku pracy oczekiwana jest kontynuacja dotychczasowym tendencji – tj. stabilnej liczby nowych osób ubiegających się o zasiłek bez sygnałów rosnącego zagrożenia bezrobociem.

Z regionu poznamy dziś styczniowe dane o wynagrodzeniach w Rumunii, gdzie ostatnio obserwowaliśmy dwucyfrowe wzrosty.

 

Zobacz także: Inflacja w Polsce w marcu 2024: mamy już nowe szacunki!

Reklama

 

Przegląd wydarzeń ekonomicznych:

EUR: Produkcja przemysłowa w styczniu obniżyła się o 3,2% m/m, silniej niż prognozowano (kons.: 1,8%). W dół skorygowano też dane z grudnia i w efekcie w ujęciu rocznym w styczniu produkcja ukształtowała się na poziomie o 6,7% niższym niż przed rokiem. Słabość produkcji (głównie dóbr kapitałowych) to przede wszystkim statystyczny efekt korekty wzrostu w Irlandii w grudniu – duża zmienność w tym kraju ma związek z metodyką odsezonowania. W największych państwach strefy euro rok rozpoczął się względną stabilizacją. W Niemczech produkcja przemysłowa w styczniu minimalnie wzrosła (0,6% m/m), a we Francji lekko spadła (-1% m/m). Stagnacja produkcji na niskim poziomie w kluczowych gospodarkach strefy euro mogła mieć związek z zaburzeniami dostaw po wzroście napięć w rejonie Morza Czerwonego, spadki dotyczyły m.in. branży motoryzacyjnej i komputerowej.

 

 grafika numer 1 grafika numer 1

 

EUR: Tempo wzrostu płac oferowanych na portalach rekrutacyjnych Indeed w strefie euro w lutym obniżyło się do 3,7% r/r z 3,9%r/r w styczniu, kontynuując rozpoczętą w 4q22 tendencję spadkową. Dane z portali rekrutacyjnych traktujemy jako wskaźnik wyprzedzający dla dynamiki płac, który sugeruje, wprawdzie wciąż silną, ale delikatnie słabnącą presję płacową. Jeżeli tendencje te znajdą odzwierciedlenie w oficjalnych statystykach wynagrodzeń, szanse na obniżki stóp w strefie euro w czerwcu będą spore.

Reklama

 

EUR: F.Villeroy de Galhau (EBC, Bank Francji) powiedział, że EBC najpewniej obniży stopy procentowe wiosną, przy czym pierwszy krok jest bardziej prawdopodobny w czerwcu niż w kwietniu. Obniżki spodziewa się również M.Kazaks (EBC, Bank Łotwy), który nie wskazał konkretnego terminu, ale ocenił, że nastąpi to na którymś z najbliższych posiedzeń Rady Prezesów EBC.

 

POL: J.Tyrowicz (RPP) stwierdziła, że kluczem do ustabilizowania inflacji w tym epizodzie jest i będzie rynek pracy. Według członkini RPP zakładana w marcowej projekcji średnia dynamika wynagrodzeń nie jest spójna z osiągnięciem celu inflacyjnego. J.Tyrowicz oceniła, że przyjęty w projekcji „wzrost liczby osób pracujących przy pogarszającej się demografii ma ograniczone prawdopodobieństwo realizacji”, co sugeruje, że skala napięć na rynku pracy może być wg J.Tyrowicz niedoszacowana. Jak zauważa członkini RPP, nawet przy zakładanym zmniejszeniu presji ze strony rynku pracy, inflacja bazowa na koniec horyzontu projekcji przekracza niemal dwukrotnie cel. To jej zdaniem oznacza, że jakiekolwiek wahania na światowych rynkach surowców błyskawicznie wynoszą nas ponownie na poziomy przekraczające cel inflacyjny.

 

POL: H.Wnorowski (RPP) stwierdził, że do końca roku mogą pojawić się przesłanki uzasadniające obniżki stóp procentowych lub przynajmniej poważną dyskusję na ten temat. Podkreślił, że bazowy scenariusz to stabilizacja stóp, ze wskazaniem na ewentualnie niewielki ruch w dół (a nie w górę). Członek RPP dodał, że obniżki stóp głównych banków centralnych będą przesłanką za takim działaniem w Polsce.

Reklama

 

EUR: EBC ogłosił zapowiadane od 2 lat zmiany ram operacyjnych polityki pieniężnej, związane z ewolucją otoczenia systemu finansowego i normalizacją bilansu EBC. Jako punkt odniesienia dla krótkookresowych stóp rynkowych w strefie euro służyć będzie najniższa ze stóp EBC – depozytowa. Spread między stopą depozytową (DFR), a stopą głównych operacji refinansujących (MRO) zmniejszony zostanie 18 września 2024 do 15 pb. z 50 pb. obecnie. Z kolei spread między stopą lombardową (MLF) i MRO pozostanie na poziomie 25 pb. Niższy spread DFR-MRO ma zapewnić, że krótkie stopy rynku pieniężnego w strefie euro będą kształtować się w okolicy DFR, co będzie ograniczać zmienność na tych rynkach, przy zapewnieniu sprawnego mechanizmu transmisji impulsów monetarnych. Zdaniem EBC pozostawi to jednocześnie przestrzeń do aktywności na rynku pieniężnym oraz będzie dawać bankom zachęty do finansowania się na rynku. Jednocześnie EBC utrzymał stopę rezerwy obowiązkowej dla banków ze strefy euro na poziomie 1% oraz zerowe oprocentowanie środków rezerwy. EBC będzie kontynuował zmniejszanie portfela aktywów skupionych w ramach programów APP i PEPP.

 

ROM: Inflacja w lutym obniżyła się nieco słabiej od oczekiwań do 7,2% r/r z 7,4% r/r w styczniu (kons: 7,1%). Wzrost cen w ujęciu miesięcznym spowolnił do 0,8% z 1,1%. Do dezinflacji najsilniej przyczyniły się ceny żywności – ich dynamika w ujęciu miesięcznym spowolniła do 0,7% z 1,3% w styczniu. Nadal ponadprzeciętne wzrosty cen obserwowane są w przypadku usług – dynamika cen w tej kategorii wyniosła 11% r/r, nieco powyżej wyniku ze stycznia. Usługi przekładają się na uporczywość inflacji bazowej CORE 2 obserwowanej przez NBR, z której wyłączone są ceny regulowane oraz te najbardziej zmienne, tj. owoce, warzywa, jaja i paliwa – miara ta spowolniła słabiej od oczekiwań do 7,6% z 8,2%. Można oczekiwać, że w ciągu roku inflacja będzie się systematycznie obniżać, a na koniec roku znajdzie się nieco poniżej 5%. Prezes rumuńskiego banku centralnego stwierdził, że NBR będzie gotowy do cięcia stóp, gdy zobaczy przynajmniej dwumiesięczny spadek inflacji, co oznacza, że – jeśli inflacja nie zaskoczy negatywnie – do pierwszej obniżki mogłoby dojść już w maju. Tymczasem produkcja przemysłowa obniżyła się o 4,0% r/r w styczniu, a spadki były odnotowane we wszystkich głównych kategoriach, najsilniejsze w górnictwie. Dane historyczne zostały istotnie zrewidowane ze względu na zmianę roku bazowego wykorzystywanego do obliczeń wskaźnika, a także zmianę wag. Rumuński przemysł zakończył cały 2023 na minusie, będąc pod negatywnym wpływem słabego popytu zewnętrznego (eksport odpowiada za ok. 43% produkcji). W szczególności negatywnie na ten sektor oddziałuje dekoniunktura w Niemczech, będących głównym partnerem handlowym, do którego trafia blisko 1/4 przemysłowego eksportu. Wskaźnik PMI od początku relatywnie krótkiej historii publikacji (lipiec 2023) utrzymuje się poniżej neutralnego poziomu 50 pkt., a słabe perspektywy malują też wskaźniki koniunktury dla niemieckiej gospodarki.

 

 grafika numer 2 grafika numer 2

Reklama

 

HUN: Z minutes z lutowego posiedzenia Narodowego Banku Węgier wynika, że członkowie Rady poddali dyskusji scenariusze obniżenia stóp o 75pb oraz o 100pb. Podkreślali, że nie ustalają stóp procentowych skupiając się na pojedynczych decyzjach, lecz na osiągnięciu ścieżki stóp, która zapewniłaby osiągnięcie stabilności cen, utrzymanie stabilności rynku finansowego i przywrócenie rynkowej akcji kredytowej na koniec cyklu. W ocenie Rady osiągnięcie stopy procentowej na poziomie 6-7% do końca 2024 pozostawało realistycznym scenariuszem. Rada jednogłośnie stwierdziła, że w ostatnich miesiącach dezinflacja w węgierskiej gospodarce była silniejsza niż oczekiwano, podczas gdy zewnętrzna i krajowa presja popytowa pozostała niska, a percepcja ryzyka na Węgrzech uległa dalszej poprawie. W związku z tym większość członków Rady (7:2) zagłosowała za obniżką o 100pb.

 


 

Nie przegap najciekawszych artykułów! Obserwuj nas w Wiadomościach Google (GOOGLE NEWS)!  Obserwuj FXMAG>>

 


Reklama

 

Czytaj więcej

Artykuły związane z Produkcja przemysłowa w styczniu w strefie euro