Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Produkcja przemysłowa w lutym w USA

Rentowność 10-letnich polskich obligacji kolejny dzień z rzędu oscylowała w pobliżu poziomu 5,40%. Złoty kontynuował osłabienie. Wieczorem kurs EURPLN powrócił powyżej poziomu 4,30, a USDPLN powyżej 3,95.

 

W tym tygodniu kluczowe znaczenie dla rynków będzie miało środowe posiedzenie FOMC, istotne będą też posiedzenia innych banków centralnych w tym BoJ, SNB i BoE. Warto będzie też śledzić nowe wyniki badań koniunktury z kluczowych gospodarek. W kraju opublikowany zostanie komplet danych makro za luty.

 

Większość głównych banków centralnych zastanawia się obecnie czy nadszedł już czas na rozpoczęcie luzowania monetarnego. Jako pierwszy w tym tygodniu swoje posiedzenie będzie miał Bank Japonii (wt.). Jego dylemat jest jednak nieco inny, a kluczowym pytaniem jest moment zakończenia polityki ujemnych stóp procentowych, który - jak się powszechnie oczekuje - zbliża się wielkimi krokami. Konsensus zakłada, że na bieżącym posiedzeniu stopy pozostaną jednak na utrzymywanym od lat poziomie -0,1%. Kolejny będzie bank centralny Czech (śr.), gdzie po bardzo dobrych odczytach inflacyjnych i przy stabilnym kursie walutowym oczekuje się ponownego obniżenia stopy procentowej o 50 pb, do 5,75%.

Reklama

 

W środę wieczorem decyzję będzie podejmować FOMC. Powell niedawno sugerował że Rezerwa jest już blisko uzyskania pewności co do korzystnych perspektyw inflacji, wystarczających do rozpoczęcia obniżek stóp. Dla rynków kluczowe będzie to, na ile ubiegłotygodniowe, zaskakująco wysokie, odczyty inflacji PPI i CPI mogły zachwiać tą pewnością. My zakładamy, że scenariusz pierwszej obniżki w czerwcu, wspartej m.in. przez schłodzenie rynku pracy, pozostaje bardzo prawdopodobny.

 

W czwartek swoje posiedzenia będą miały banki centralne Szwajcarii, Norwegii i Bank Anglii. Również w przypadku tych banków stopy najpewniej pozostaną na dotychczasowym poziomie. W Szwajcarii inflacja w ostatnich dwóch miesiącach spadała, lecz decydenci zaznaczali, że ryzyko jej ponownego wzrostu utrzymuje się. W Norwegii, przez silny wzrost płac i deprecjację waluty, inflacja spada zbyt wolno, by można już było mówić o luzowaniu polityki pieniężnej. W Wielkiej Brytanii inflacja od kilku miesięcy znajduje się w okolicy 4% r/r a bankierzy bardziej niż o obniżkach stóp myślą jak długo konieczne będzie utrzymywanie restrykcyjnej polityki pieniężnej.

 

W środę poznamy krajowe dane z rynku pracy za luty, które zapewne potwierdzą jego dobrą kondycję. Naszym zdaniem dynamika wynagrodzeń spowolni do 11,3% r/r, z 12,8% r/r w styczniu, a nasze oczekiwania są zgodne z konsensusem. W przypadku przeciętnego zatrudnienia spodziewamy się spadku o 0,1% r/r, konsensus zakłada utrzymanie styczniowej dynamiki ‑0,2% r/r. Spadek inflacji wspiera realną dynamikę wynagrodzeń, co znajdzie swoje odzwierciedlenie w solidnym przyspieszeniu sprzedaży detalicznej. Prognozujemy, że w lutym wzrosła ona o 5,1% r/r (kons.: 4,6% r/r), do czego przyczynił się też rok przestępny.

Reklama

 

Dzięki m.in. korzystnemu układowi kalendarza produkcja przemysłowa za luty (śr.) ma naszym zdaniem szansę na wzrost o 1,6% r/r (konsensus jest jeszcze bardziej optymistyczny, zakłada wzrost o 2,4% r/r). Słabsze wyniki napłyną wg nas z branży budowlanej, gdzie produkcja w lutym nadal była pod negatywnym wpływem końca perspektywy finansowej UE i wg nas spadła o 2,7% r/r (kons.: -2% r/r). Szacujemy, że w lutym deflacja PPI była nieco płytsza niż przed miesiącem, a ceny produkcji spadły o 8,7% r/r.

 

Wzrost podaży pieniądza M3 (pt.) najpewniej spowolnił do 6,9% r/r (kons.: 7,1% r/r) z 7,7% r/r w styczniu. Wyniki będą pod silnym efektem bazy z ubiegłego roku.

 

W tym tygodniu poznamy też pierwsze marcowe wskaźniki koniunktury z głównych gospodarek. W strefie euro, jak i w samych Niemczech, oczekiwana jest poprawa indeksów PMI, które jednak nadal mogą wskazywać na dekoniunkturę. Koniunktura konsumencka, zarówno w strefie euro, jak i Polsce, ma szansę się poprawić, choć pesymistyczne nastroje pozostaną w przewadze.

Reklama

 

Zobacz także: Korona norweska szoruje po dnie - czy odbije w 2024?

 

 grafika numer 1 grafika numer 1

 

Przegląd wydarzeń ekonomicznych:

POL: Inflacja CPI w lutym spadła mocniej od oczekiwań, do 2,8% r/r (kons.:3,2% r/r, PKO: 3,3% r/r) z 3,7% r/r w lutym (rewizja w dół o 0,2pp). Tym samym inflacja w lutym znalazła się w paśmie odchyleń od celu inflacyjnego NBP (2,5% ± 1pp). W ujęciu miesięcznym poziom cen wzrósł o 0,3%. Inflacja została wyliczona na podstawie nowego koszyka inflacyjnego, w którym wzrosło znaczenie dóbr podstawowych. Szacujemy, że inflacja bazowa znalazła się w lutym w przedziale 5,3-5,5% r/r, co oznacza spadek o ok. 1pp m/m oraz stopniowe zbliżanie się również tej miary do celu inflacyjnego. Istnieje duże prawdopodobieństwo utrzymania się inflacji w paśmie dopuszczalnych odchyleń od celu NBP w 1h24. Więcej w Makro Flashu: Pierwsze półrocze w celu.

 

Reklama

 grafika numer 2 grafika numer 2

 

POL: W styczniu rachunek bieżący bilansu płatniczego osiągnął nadwyżkę w wysokości 1,17 mld EUR, co było wynikiem bliskim z oczekiwaniami (kons.: 1,43 mld EUR, PKO: 0,92 mld EUR). W ujęciu rocznym nadwyżka na rachunku obrotów bieżących obniżyła się do 1,4% z 1,6% PKB, co jest skutkiem wygasania efektów statystycznych. Eksport towarów spadł o 4,3% r/r, trochę wolniej niż miesiąc wcześniej. Import zmniejszył się natomiast o 3,5% r/r, co było najmniejszym spadkiem od marca ubiegłego roku. Uważamy, że bieżący rok będzie stał pod znakiem utrzymującej się nadwyżki CAB. Więcej w Makro Flashu: Koniec gwałtownych zmian w bilansie płatniczym.

 

USA: Produkcja przemysłowa w lutym wzrosła o 0,1% m/m (-0,2% r/r), przewyższając rynkowe oczekiwania (kons.: 0,0% m/m) i odbijając się po dwóch miesiącach spadków. Głównym powodem ożywienia była bardziej sprzyjająca niż w poprzednich miesiącach pogoda. Produkcja w sektorze użyteczności publicznej obniżyła się o 7,5% m/m, podczas gdy w przemyśle wydobywczym wzrosła o 2,2% m/m, po wcześniejszym osłabieniu w styczniu. Przetwórstwo, stanowiące główną część przemysłu, zwiększyło produkcję o 0,8% m/m, po zrewidowanym spadku o 1,1% w styczniu. W ujęciu rocznym produkcja w przetwórstwie obniżyła się o 0,7%, co świadczy o wciąż nienajlepszej koniunkturze. Wykorzystanie mocy produkcyjnych w sektorze przemysłowympozostało na niezmienionym poziomie 78,3% i jest poniżej długookresowej średniej.

 

Reklama

 grafika numer 3 grafika numer 3

 

USA: Nastroje konsumentów według indeksu Michigan w marcu spadły silniej od oczekiwań, do 76,5 pkt. z 76,9 pkt. w lutym, i były najsłabsze od trzech miesięcy. Marginalna poprawa w sferze finansów osobistych została zniwelowana przez lekkie pogorszenie oczekiwań odnośnie do warunków ekonomicznych. Konsumenci nie zaobserwowali poprawy lub pogorszenia klimatu gospodarczego. Wielu z nich przyjmuje postawę wyczekującą, zwłaszcza w odniesieniu do długoterminowych perspektyw gospodarki. Indeks oczekiwań obniżył się do 74,6 pkt. z 75,2 pkt., podczas gdy wskaźnik bieżących warunków gospodarczych utrzymał się na poziomie 79,4 pkt. Prognozy inflacyjne na nadchodzący rok pozostały bez zmian, na poziomie 3%, a przewidywania dotyczące następnych pięciu lat utrzymują się na poziomie 2,9%.

 

 grafika numer 4 grafika numer 4

 

Reklama

POL: Deficyt budżetu po lutym wyniósł 7,8 mld PLN, czyli 4,3% planu na 2024. Dochody podatkowe budżetu były wyższe o 11,7% w stosunku do wykonania w okresie styczeń-luty 2023, w tym najsilniej wzrosły dochody z VAT (24,7%). Dochody z PIT były o 0,8% r/r niższe, a według danych ministerstwa niższe wykonanie dochodów z PIT wynika z szybszych niż w 2023 zwrotów nadpłaconego podatku w efekcie rozliczenia rocznego oraz z wyższych niż w 2023 udziałów w PIT, które trafiają do samorządów. Wykonanie wydatków wyniosło 111,9 mld PLN tj. 12,9% planu.

 

POL: W.Janczyk (RPP) w odpowiedziach na pytania PAP napisał, że niecierpliwie czeka na obniżki stóp, chciałby, aby ich skala w 2025 sięgnęła 100pb, a wystarczające przesłanki do rewizji stóp mogą się już pojawić w 3q24. Członek RPP podkreślił, że do decyzji o obniżkach Rada musi mieć przekonanie, że wysoka inflacja została pokonana w sposób trwały. Zaznaczył, że obecnie decyzję o ewentualnym złagodzeniu polityki pieniężnej blokują brak jasnej deklaracji rządu w kwestii cen energii, a także niepewność co do wpływu Zielonego Ładu na ceny energii i żywności.

 

POL: Rewizja KPO ma zostać zatwierdzona przez rząd 23 kwietnia, a - zgodnie z harmonogramem - do 30 kwietnia ma nastąpić jej przekazanie do Komisji Europejskiej. Na ocenę rewizji KE ma czas do końca czerwca 2024. Przyjęcie zmienionej decyzji wykonawczej Rady UE jest planowane na 16 lipca 2024. Zgodna z harmonogramem rewizja KPO jest istotna dla napływu środków z zaplanowanych na lato wniosków - składanie wniosków jest bowiem niemożliwe w momencie renegocjowania KPO.

 

Reklama

CZE: Styczniowa produkcja przemysłowa pozostała na poziomie z roku poprzedniego, pomimo oczekiwanego wzrostu (kons.: 2% r/r). W sektorze motoryzacyjnym utrzymał się wzrost produkcji, w skali 6,5% r/r, wobec 4,6% r/r miesiąc wcześniej. Problemy ma natomiast sektor produkcji maszyn i urządzeń, gdzie aktywność obniżyła się o 11,2% r/r. Niska jest też aktywność w sektorze niemetalicznych produktów mineralnych, w którym nastąpił spadek produkcji o 10,9% r/r. Produkcja przemysłowa w Czechach utrzymuje się w długoterminowej stagnacji od 2018. Z istotnymi problemami boryka się też produkcja budowlana, która w styczniu obniżyła się po raz czwarty z rzędu, o 5,9% r/r (po spadku 3,4% r/r w grudniu), oraz najsilniej od kwietnia 2023. Pozytywną wiadomością jest odbicie w inżynierii lądowej i wodnej (1,4% r/r po spadku 9,1% r/r miesiąc wcześniej).

 

CZE: W styczniu rachunek bieżący odnotował istotny spadek nadwyżki, obniżając się z poziomu 12,82 mld CZK w grudniu do 6,85 mld CZK. Nadwyżka na rachunku towarów spadła do 18,63 mld CZK, a na rachunku usług do 7,02 mld CZK. Deficyt dochodów pierwotnych wzrósł, przeciwnie do deficytu dochodów wtórnych. Przyczyną wyjścia z ubiegłorocznego deficytu jest w dużej mierze zmniejszenie importu towarów (efekt cenowy), podczas gdy w przypadku eksportu obserwujemy stagnację.

 

 grafika numer 5 grafika numer 5

 

Reklama

ROM: W styczniu odnotowano deficyt na rachunku obrotów bieżących w wysokości 1,36 mld EUR, co oznacza wzrost w porównaniu do stycznia roku ubiegłego. Deficyt w handlu towarami zmniejszył się, a nadwyżka w usługach zmalała. Deficyt dochodów pierwotnych znacznie wzrósł, podczas gdy nadwyżka dochodów wtórnych zmniejszyła się. Bezpośrednie inwestycje zagraniczne w Rumunii również zmniejszyły się w porównaniu z rokiem poprzednim. Zadłużenie zagraniczne wzrosło - zarówno długoterminowe, jak i krótkoterminowe.

 

CHN: Po serii rozczarowań dane o aktywności gospodarczej w Chinach wreszcie zaskoczyły pozytywnie. Po lutym skala wzrostu zarówno produkcji przemysłowej, jak i sprzedaży detalicznej okazała się silniejsza od oczekiwań, wyniosła odpowiednio 7,0% r/r i 5,5% r/r (kons.: 5,0% r/r i 5,2% r/r). Pozytywnie zaskoczyły także inwestycje w aglomeracjach miejskich, które wzrosły o 4,2% r/r wobec 3,0% r/r w styczniu. Lepsze od prognoz dane zapewne podtrzymają zachowawczą postawę władz w zakresie stymulowania gospodarki, zwłaszcza poprzez narzędzia polityki pieniężnej.

 


 

Nie przegap najciekawszych artykułów! Obserwuj nas w Wiadomościach Google (GOOGLE NEWS)!  Obserwuj FXMAG>>

Reklama

 


 

Czytaj więcej

Artykuły związane z Produkcja przemysłowa w lutym w USA