Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

proces dezinflacji

W środę RPP ogłosi decyzję odnośnie do parametrów polityki pieniężnej. Po publikacji szybkiego szacunku inflacji za wrzesień, który okazał się dużo wyższy od oczekiwań, rośnie presja na dalsze zacieśnianie polityki pieniężnej, choć w ostatnich tygodniach część bankierów centralnych sygnalizowała zbliżający się koniec cyklu podwyżek stóp procentowych. W naszej ocenie najbardziej prawdopodobną decyzją na październikowym posiedzeniu RPP jest podwyżka stóp procentowych o 25 pkt. baz. Byłaby to trzynasta z rzędu podwyżka kosztu pieniądza w obecnym cyklu, który został rozpoczęty dokładnie rok temu. Od minionego roku koszt pieniądza wzrósł o 6,65 pkt. proc. Ekspansywna polityka pieniężna stanowi główne ryzyko dla ścieżki inflacji i stóp procentowych w tym i przede wszystkim w przyszłym roku.

 

Kolejne programy rządowe mające na celu łagodzenie społecznych skutków inflacji będą spowalniały proces dezinflacji, co może wymusić dalsze podwyżki stóp procentowych w przyszłym roku. W naszej ocenie RPP po październikowym posiedzeniu może zrobić przerwę w cyklu podwyżek stóp, aby ocenić skutki dotychczasowych działań, jednak słaby złoty i ekspansywna polityka fiskalna zwiększają ryzyka dalszych działań. W tym kontekście nie spodziewamy się, że RPP ogłosi zakończenie cyklu zacieśniania. Czekamy także na konferencję prezesa NBP A.Glapińskiego, aczkolwiek sądzimy, że nie wniesie ona nowych informacji dla przybliżenia działań RPP, które zależne będą od napływu danych i nowych projekcji makroekonomicznych.

Komentarz tygodniowy „Makro i rynekKomentarz tygodniowy „Makro i rynek

 

Ciasny rynek pracy utrzyma jastrzębią retorykę amerykańskiej Rezerwy Federalnej

Reklama

W piątek o godz. 14:30 opublikowany zostanie raport z amerykańskiego rynku pracy poza rolnictwem we wrześniu. Według konsensusu prognoz liczba zatrudnionych wzrosła o 250 tys. m/m po wzroście o 315 tys. m/m. w sierpniu. Oczekiwania rynkowe wskazują ponadto na stabilizację stopy bezrobocia (3,7% r/r) oraz dynamiki płac (5,1% r/r). Realizacja tych oczekiwań potwierdziłaby nadal ciasny rynek pracy w USA, co przekłada się razem z wysoką inflacją na szybki wzrost płac.

Utrzymywaniu popytu na pracę sprzyja aktywność gospodarcza, która co prawda hamuje, aczkolwiek wykazuje sporą odporność na inflację i rosnące szybko stopy procentowe Fed. Powinny potwierdzić to w tym tygodniu dane ISM dla przemysłu i usług wynoszące ponad 50 pkt, tj. poziomu oddzielającego ożywienie od spowolnienia. Sytuacja na rynku pracy daje argumenty za kontynuacja agresywnego zacieśniania polityki pieniężnej przez Fed. Rynki finansowe wyceniają obecnie z większym prawdopodobieństwem czwartą z rzędu podwyżkę o 0,75 pkt proc. na najbliższym posiedzeniu za miesiąc, po czym główna stopa procentowa osiągnęłaby przedział 3,75-4,00%. Zauważmy jednak, że zgodnie ze słowami części członków Fed tempo podwyżek może zostać spowolnione do 0,50 pkt. Niezależnie od skali listopadowej podwyżki, cykl zacieśniania najpewniej będzie kontynuowany.

 

Czytaj więcej