Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Prawosławie

Według informacji zamieszczonej w czwartek na stronie internetowej Cerkwi powołano komisję do „zbadania stanu spraw w eparchii (diecezji) budapeszteńsko-węgierskiej”, zawieszając na czas jej pracy Hilariona w zarządzaniu diecezją i sprawowaniu funkcji przewodniczącego dwóch komisji synodalnych.

Wcześniej węgierskie portale, powołując się na doniesienia rosyjskich mediów, pisały o nadużyciach seksualnych Hilariona wobec współpracownika, 18-letniego chłopca z rosyjskim i japońskim paszportem. Portal HVG donosił ponadto o wystawnym życiu duchownego i jego bliskich kontaktach z rządem Viktora Orbana.

„Dobre relacje metropolity z rządem podkreśla fakt, że otrzymał on węgierskie obywatelstwo w ciągu trzech miesięcy od przybycia na Węgry, a także był zaangażowany w sprawę transportu ukraińskich jeńców wojennych na Węgry” – informował HVG.

Reklama

W połowie 2022 roku Hilarion (świeckie imię Grigorij Ałfiejew), wówczas metropolita wołokołamski, kierujący od 2009 roku Wydziałem Stosunków Zewnętrznych Patriarchatu Moskiewskiego, został odwołany ze stanowiska i mianowany ordynariuszem diecezji budapeszteńskiej i węgierskiej; duchowny został wtedy pozbawiony także stałego miejsca w synodzie Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego.

Hilarion spotkał się z papieżem Franciszkiem podczas jego wizyty w Budapeszcie pod koniec kwietnia 2023 roku. Media donosiły, że jednym z tematów rozmów była kwestia wojny na Ukrainie.

Zwierzchnik Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego patriarcha Cyryl otwarcie popiera rosyjską agresję na Ukrainę.

Reklama

Z Budapesztu Marcin Furdyna (PAP)

Czytaj więcej