Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

port w Gdańsku

Wskazano, że kontrakt pokryje ok. 15 proc. rocznego zapotrzebowania całej grupy Orlen na ten surowiec.

 

>> Czytaj także: We wtorek na rządzie sprawozdanie dot. kolejnych wniosków o płatność z KPO

 

Umowa została skonstruowana w taki sposób, aby zapewniać grupie Orlen elastyczność dostaw, a ładunki ropy naftowej będą, w zależności od zapotrzebowania, kierowane do portu w Gdańsku lub litewskiego portu w Butyndze. Pierwszy tankowiec z zakontraktowaną ropą zawinie do gdańskiego portu we wrześniu 2024 r.

"Współpraca z bp, stabilnym i uznanym partnerem, jest ważnym elementem dywersyfikacji portfela surowców Grupy ORLEN. Co istotne ropa, którą pozyskamy w ramach tego kontraktu, jest nie tylko stabilna jakościowo i pochodzi z bliskich geograficznie złóż Morza Północnego, ale też jej właściwości pozwalają osiągać dobre uzyski i są dobrze dostosowane do technologii przerobu w naszych rafineriach. To z kolei przekłada się na ekonomikę funkcjonowania zakładów produkcyjnych. W ramach współpracy z bp będziemy uważnie przyglądać się także innym potencjalnym perspektywom dla wspólnych projektów" - powiedział cytowany w komunikacie prasowym prezes Orlenu Ireneusz Fąfara.

"Umowa na zaopatrywanie grupy Orlen w ropę naftową ze złóż norweskich jest ważnym krokiem biznesowym dla bp w Polsce. Pozwala także zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne, Polski i całego regionu Europy Środkowo-Wschodniej. Dzięki naszemu zespołowi handlowemu możemy dostarczać nie tylko surowiec z Morza Północnego, lecz także uzyskać dostęp do wielu innych gatunków ropy, które wykorzystuje Orlen. Liczymy także na współpracę z Orlenem nad przyszłymi projektami mającymi na celu przyspieszenie transformacji energetycznej" – dodał prezes bp Polska Bogdan Kucharski.

Reklama

 

>> Czytaj też:  Akcje Pekao, Kęty i Budimex mocno w dół. Spółki JSW i Cyfrowy Polsat ciągną WIG w górę. Co się dzieje na GPW w poniedziałek, 19 sierpnia?

 

Ze złóż na Morzu Północnym Orlen odbiera gatunki ropy Forties i Brent z Wielkiej Brytanii oraz Oseberg, Johan Sverdrup, Troll, Grane, Brent i Ekofisk z Norwegii. Pozyskuje także gatunki WTI, Bakken i Mars wydobywane w Stanach Zjednoczonych. W ramach dywersyfikacji koncern przyjmuje również dostawy ropy z Zatoki Perskiej oraz ropy Forcados i Bonny Light sprowadzane przez ORLEN z Afryki Zachodniej.

 

(PAP Biznes)

Reklama

 

Czytaj więcej

Artykuły związane z port w Gdańsku