Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

polskie inwestycje zagraniczne 2022

Na naszych oczach tworzy się nowy krajobraz bezpośrednich inwestycji zagranicznych. Pandemia nadała nowego tempa trendom związanym z cyfryzacją i automatyzacją, wykorzystaniem nowych technologii, handlem elektronicznym, dywersyfikacją łańcuchów dostaw oraz zrównoważonym inwestowaniem. Efekty tego przyspieszenia widoczne są również w nowym podejściu do inwestycji zagranicznych, gdyż wpływają m.in. na wybór lokalizacji, charakter inwestycji i ich skalę.

Pandemia z pewnością jednak długoterminowo nie zmniejszyła apetytu inwestorów na międzynarodowe projekty. Wręcz przeciwnie –zainteresowanie polskich przedsiębiorstw ekspansją kapitałową na rynkach zagranicznych jest wysokie i przewyższa poziomy notowane przed 2020 r. To znak, że w globalnych zmianach potrafimy dostrzec i –co najważniejsze –skutecznie wykorzystać nowe szanse i możliwości rozwoju biznesu. I chociaż dziś wszyscy funkcjonujemy w bardzo dynamicznym otoczeniu –tak gospodarczym, jak i geopolitycznym –jestem przekonana, że znajdziemy przestrzeń, by rozwijać inwestycje zagraniczne.

Ewa Małyszko - Prezes Zarządu PFR TFI

 

Reklama

Ponad 60% polskich inwestorów planuje dalszą ekspansję za granicą. Nasze badanie pokazuje, że im więcej doświadczenia na zagranicznych rynkach, tym większa otwartość biznesu na korzyści związane z internacjonalizacją –dywersyfikację i ograniczenie ryzyka, zabezpieczenie łańcuchów dostaw czy obniżenie kosztów operacyjnych.

Bardzo mnie cieszy, że odbicie w inwestycjach zagranicznych po COVID-19 nastąpiło szybciej niż po kryzysie z 2008 r. Ten trend należy wzmacniać poprzez wsparcie obecnych i potencjalnych inwestorów instrumentami finansowymi, wiedzą i narzędziami cyfrowymi, które coraz bardziej decydują o przewadze konkurencyjnej na międzynarodowych rynkach.

Dr Agnieszka Gajewska - Partnerka, Globalna Liderka Government & Public Services PwC

 

Zakwestionowany paradygmat globalizacji, bezpardonowa rywalizacja handlowa USA i Chin, pandemiczne rozchwianie fundamentów światowej gospodarki i w końcu destabilizacja systemu bezpieczeństwa w Europie po rosyjskiej agresji na Ukrainę –to dla biznesu myślącego o zagranicznej ekspansji wyjątkowo niesprzyjające warunki. Można więc oczekiwać, że wiele firm będzie coraz częściej wybierać asekurancką opcję rozwoju na własnym rynku bądź w najbliższym otoczeniu. Tym samym pojawia się szansa dla najodważniejszych, dysponujących przemyślanym planem budowy międzynarodowej pozycji i dostępem do instrumentów finansowych czyniących tę ekspansję bezpieczniejszą i łatwiejszą. Wspólnie z PFR TFI i innymi instytucjami rozwoju dostrzegamy liczne grono polskich spółek, które mimo tak trudnych warunków są w stanie wykorzystać zagraniczne rynki do dalszego wzrostu, i będziemy wspierać je w osiągnięciu sukcesu.

Reklama

Janusz Władyczak - Prezes Zarządu KUKE

 

 


***Materiał pochodzi z raportu PwC i i PFR TFI: Polskie inwestycje zagraniczne: nowe trendy i kierunki. Jak pandemia zmieniła rynek BIZ? którego pełną zawartość możesz zobaczyć i pobrać klikając w poniższy przycisk

Pobierz raport

Czytaj więcej

Artykuły związane z polskie inwestycje zagraniczne 2022