Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

polskie fundusze akcyjne

Fundusze dłużne:

W marcu kontynuowana była niestety największa w nowożytnej historii przecena na globalnym rynku długu. Rynek niedźwiedzia trwa tutaj nieprzerwanie od sierpnia 2020 roku, czyli już 20 miesięcy. W takim środowisku oraz w obliczu konfliktu zbrojnego tuż przy wschodniej granicy Polski, otwarte fundusze obligacji zanotowały istotne straty. Bardzo gwałtowne wzrosty oczekiwań na podwyżki stóp procentowych w Polsce z dotychczas już wycenionych 4.5 punktu procentowego do 6% obciążyły wyniki funduszu Noble Fund Obligacji. Rozszerzenie się spreadów kredytowych zaważyły z kolei na wyniku funduszu Noble Fund Konserwatywny. W takim środowisku również fundusz Noble Fund Strategii Dłużnych zaliczył straty.

Fundusze akcyjne:

Zawirowania, jakich obecnie doświadczają również rynki akcji nie pozostały bez wpływu na wynikach funduszy akcyjnych. Noble Fund Akcji Polskich odrobił w marcu blisko 6%, nieznacznie pokonując benchmark – pozycjonowanie na ryzyko konfliktu (surowce, energetyka, rafinerie) przyniosło istotnie lepszy wynik od benchmarku na początku miesiąca, jednak później obserwowaliśmy mocne odbicie spółek finansowych i konsumenckich. Noble Fund Małych i Średnich Spółek zyskał 1,5%, nieznacznie poniżej benchmarku. Dobra selekcja w sektorze IT nie wystarczyła by skompensować słabszą w sektorze dóbr konsumenckich wyższego rzędu. Skala odbicia była istotnie większa na polskich spółkach. Noble Fund Akcji Europejskich oraz Noble Fund Akcji Amerykańskich osiągnęły odpowiednio 0,4% oraz 2,9% - lekko słabsze wyniki od indeksów benchmarkowych, ze względu na alokację poniżej 100%. W przypadku USA lekko negatywnie kontrybuowało niedoważenie sektora użyteczności publicznej, natomiast w Europie nie odnotowaliśmy większych odchyleń wyników na poziomie sektorów.

Fundusze mieszane:

Noble Fund Strategii Mieszanych, Noble Fund Emerytalny i Noble Fund Stabilny straciły w marcu odpowiednio 1,9%, 4,3% i 3,3%. Część akcyjna kontrybuowała pozytywnie, ale nadal słabo zachowywał się rynek długu, a zwłaszcza rynek polskich obligacji skarbowych. Co przed nami? Zyski spółek nadal wyglądają solidnie, ale widzimy niemałe ryzyka dla wzrostu gospodarczego – wysoka inflacja, zacieśnianie polityki monetarnej. Inwestorzy nie zapominają też o wojnie w Ukrainie, choć wydaje się, że przechodzą z fazy paniki do oceny skutków gospodarczych konfliktu. W funduszach akcyjnych preferujemy spółki, których fundamenty powinny być mocne niezależnie od scenariusza eskalacji/deeskalacji, i dla których skutki konfliktu mają, w naszej ocenie, charakter nieodwracalny (m.in. surowce, energetyka, rafinerie). Obligacje ciągle czekają na możliwość złapania oddechu. Wydaje się, iż im bliżej zbliżamy się do wyceny stóp procentowych na poziomie 6%, to prawdopodobieństwo takiego scenariusza rośnie.

Fundusze dłużne, fundusze akcyjne, fundusze mieszane: zobacz, które segmenty rynku poradziły sobie najlepiej - 1Fundusze dłużne, fundusze akcyjne, fundusze mieszane: zobacz, które segmenty rynku poradziły sobie najlepiej - 1

Czytaj więcej