Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

polski przemysł farmaceutyczny

Indeks PMI dla Polski, tj. wskaźnik obrazujący koniunkturę w przemyśle przetwórczym obniżył się w styczniu do 54,5 pkt z 56,1 pkt miesiąc wcześniej, a więc silniej niż nasza prognoza (55,4 pkt), jak i konsensus prognoz wynoszący 56,0 pkt. Pomimo niespodzianki w dół dane te są w dużym stopniu zgodne z naszym scenariuszem, gdzie ożywienie w polskim sektorze wytwórczym utrzymuje się, choć jest wolniejsze niż w grudniu.

 

 Prosto z rynku: Ożywienie w przemyśle na początku 2022 r. nadal solidne, choć problemy podażowe nie ustępują - 1 Prosto z rynku: Ożywienie w przemyśle na początku 2022 r. nadal solidne, choć problemy podażowe nie ustępują - 1

 

Reklama

Według raportu PMI za spadek wskaźnika odpowiada wolniejsze niż w grudniu tempo wzrostu bieżącej produkcji i zamówień, co było zgodne z oczekiwaniami. Firmy wskazują, że skala ożywienia ograniczana jest przez wysokie ceny i ograniczoną podaż materiałów i komponentów. Skalę spadków ograniczało przyspieszenie wzrostu zatrudnienia, wydłużenie czasu dostaw do fabryk oraz dalsze akumulowanie zapasów, w obawie o jeszcze większe problemy z zaopatrzeniem. Warto zauważyć, że raportowane w badaniu PMI nasilenie w styczniu trudności podażowych w różni się nieco od wniosków płynących z ankiety GUS dla przemysłu, według której został już wcześniej, pod koniec 2021 r., osiągnięty szczyt bariery rozwoju firm jaką jest dostęp do materiałów i dóbr pośrednich produkcji.

 

Niemniej napięcia w łańcuchach dostaw nadal są znaczącą trudnością ekspansji polskiego przemysłu, a popyt pozostaje silny, zwłaszcza od krajowych odbiorców. Dzisiejszy odczyt nadal wpisuje się w optymistyczne oczekiwania dla sektora pomimo bardzo silnej presji kosztowej i „wąskich gardeł" w powiazaniach dostaw. Spodziewamy się zatem, że dynamika r/r produkcji w 1Q 2022 pozostanie wysoka (choć wynika to także z efektu niskiej bazy odniesienia z 1Q 2021). Sektor wytwórczy powinien być zatem solidnym wsparciem wzrostu gospodarczego w 1Q 2022, który według naszej prognozy wyniesie 5,7% r/r. W dłuższym horyzoncie zakładamy stabilizowanie się zapotrzebowania na dobra przemysłowe większości subsektorów w warunkach wysokiej inflacji ich cen i dużym stopniem zaspokojenia wzmożonego w warunkach pandemii popytu. Inne sektory, np. motoryzacyjny i elektroniczny najpewniej będą zmagać się z niewystarczającym zaopatrzeniem przez dłuższy czas.

 

Dane PMI za styczeń pokazujący korzystny popyt, wysokie koszty produkcji i przerzucanie ich na ceny dla obiorców oraz rosnące zatrudnienie są zgodne z naszym scenariuszem zacieśniania polityki pieniężnej w Polsce w 2022 r. Spodziewamy się podwyżki głównej stopy procentowej Narodowego Banku Polskiego na posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej w przyszłym tygodniu do 2,75% z obecnego poziomu o 2,25%. Na koniec roku stopa ta wyniesie wg. naszego scenariusza 4,0% i oceniamy, że bilans czynników ryzyka  dla tych oczekiwań jest bliski zrównoważonego.

Czytaj więcej