Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

polska program

  • To trwały trend, mówią eksperci
  • Kupują całe budynki, a nawet osiedla
  • Liczba mieszkań wybudowanych przez fundusze wzrosła o 50% rdr w 2023 roku
  • Ich aktywność będzie się konsekwentnie zwiększać

 

Zagraniczne fundusze z ambitnymi planami w Polsce

Rynek nieruchomości w Polsce to atrakcyjne miejsce dla zagranicznych graczy. Aktywność dużych inwestorów i funduszy inwestycyjnych na polskim rynku wynajmu mieszkań gwałtownie wzrośnie w kolejnych latach. Według szacunków PwC, między 2028 a 2023 rokiem ilość mieszkań na wynajem w Polsce w rękach dużych firm wzrosnąć ma 4-krotnie.

Jak uważają eksperci z PwC, wejście wielkich funduszy na polski rynek by oferować mieszkania na wynajem to “trwały trend”.

“Sektor prywatnego najmu to już trwały trend, a nie przelotna moda” - czytamy w raporcie PwC.

Sektor prywatnego najmu, znany także jako PRS (Private Rented Sector), to segment rynku nieruchomości, na którym mieszkania są wynajmowane przez dużych inwestorów, a nie sprzedawane indywidualnym właścicielom. Są to np. fundusze, które kupują całe budynki, a nawet osiedla, które następnie przeznaczają wyłącznie na wynajem.

Reklama

Do 2028 roku polski rynek nieruchomości dostarczy dodatkowe 55 tys. mieszkań w sektorze prywatnego najmu, czytamy w analizie PwC “Najem instytucjonalny. Przyszłość rynku w świetle nowych perspektyw

Tymczasem, jeszcze w 2022 roku było to około 7 tys. lokali. Liczba ta dynamicznie wzrosła w 2023 roku, gdy oddano o 50% więcej mieszkań w ręce funduszy z przeznaczeniem na wynajem.

Podobne wnioski przedstawia CBRE. Według szacunków analityków tej firmy nieruchomościowej, w 2024 roku w Polsce w rękach funduszy i dużych inwestorów znajdować się będzie 19,6 tys. mieszkań wynajmowanych “na zasadach wolnorynkowych”.

Potwierdzone już przez inwestorów plany inwestycyjne zapowiadają budowę kolejnych 26,6 tys. lokali do 2027 roku, podał CBRE. Zatem, w ciągu 3 lat wybudowane zostanie co najmniej 135% więcej mieszkań na wynajem przez fundusze niż łącznie do tej pory. Mowa tylko o potwierdzonych budowach.

 

Zobacz również: Rekordowa liczba ogłoszeń sprzedaży mieszkań. O 36% więcej niż na początku 2024

Reklama

 

W zdecydowanej większości to zagraniczny kapitał

“Inwestorzy instytucjonalni zainteresowani wejściem w sektor mieszkaniowy w Polsce pojawili się na rynku na większą skalę w 2019 roku” - napisali eksperci CBRE w raporcie “Living - Poland Warsaw Q2 2024”. - “Z uwagi na brak aktywów operacyjnych w ofercie, nawiązali oni współpracę z deweloperami w celu uzyskania ekspozycji na rynek”

“Liczba aktywnych inwestorów na polskim rynku mieszkaniowym jest ograniczona i składa się głównie z kapitału zagranicznego” - napisano.

Liderem pod względem liczby wynajmowanych mieszkań jest platforma Resi4Rent z 4,1 tys. lokalami w Polsce, według stanu na koniec czerwca 2024 roku, szacuje CBRE. Tuż za nią uplasował się Vantage Rent (blisko 3 tys. działających lokali).

Liderem pod względem liczby mieszkań w budowie jest Vantage Rent (5,9 tys. mieszkań), choć Resi4Rent ma również dużą liczbę oczekujących nieruchomości (2,3 tys. mieszkań w budowie i 4,7 tys. mieszkań w planach).

Jedynym polskim inwestorem instytucjonalnym jest Fundusz Mieszkań na Wynajem. To twór utworzony przez BGK i przejęty przez Polski Fundusz Rozwoju (PFR). Posiada on 2,1 tys. mieszkań w siedmiu polskich aglomeracjach.

Reklama

 

Czytaj także: Inwestowanie w nieruchomości przestaje się opłacać

 

Inwestorzy instytucjonalni upodobali sobie Warszawę i Wrocław

Największym lokalnym rynkiem jest Warszawa, w której działa już prawie 8,4 tys. lokali, a plany inwestycyjne obejmują kolejne 5,8 tys.

Drugi w kolejności Wrocław ma w ofercie mniej niż połowę mniej lokali (4 tys.), choć plany obejmują kolejne 5,4 tys. mieszkań. Szczególna sytuacja ma miejsce w Trójmieście, gdzie funkcjonuje mniej niż 1 tys. lokali, ale w planach jest blisko 7,4 tys. dodatkowych, pokazują dane CBRE.

“Pomimo dynamicznego rozwoju zasobów sektora na przestrzeni ostatnich pięciu lat, udział instytucji prywatnych w rynku najmu jeszcze przez wiele lat pozostanie na niszowym poziomie, gdyż łączne zasoby mieszkań na wynajem należących do osób prywatnych wynoszą obecnie ponad milion lokali w skali całego kraju” - dodano.

Reklama

Może niszowy segment, ale za to dynamicznie się rozwijający. Eksperci CBRE w innym raporcie napisali, że wysokie ceny mieszkań, które utrudniają Polakom kupno mieszkania są okazją dla funduszy i dużych inwestorów do ich skupowania:

“Trudności w zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych na rynku własnościowym są okazją do przeniesienia części popytu do sektora najmu instytucjonalnego” - napisali eksperci CBRE.

 

Więcej pisaliśmy o tym tutaj: Eksperci zachęcają firmy i fundusze do skupowania nieruchomości w Polsce

Czytaj więcej

Artykuły związane z polska program