Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

polska ceny żywności

EUR:

Europejski Bank Centralny pozostawił parametry polityki pieniężnej bez zmian (główna stopa 0,00%), sygnalizując jednocześnie, że bilans ryzyka dla grudniowych prognoz inflacyjnych przesunął się w górę. Zarówno komunikat, jak i konferencja Prezes Ch.Lagarde nie zmieniają naszego scenariusza dla stóp procentowych EBC, chociaż stwierdzenia Ch.Lagarde o istotnej zmianie w otoczeniu gospodarczym i bliskości osiągnięcia celu inflacyjnego wywołały na rynku sporo zamieszania. Więcej w Makro Flashu: „EBC czeka na marcową projekcję inflacyjną”.

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Ceny żywności: świat (FAO) vs kraj (CPI); Inflacja PPI a inflacja HICP w strefie euro; Stopy procentowe w naszym regionie - 1Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Ceny żywności: świat (FAO) vs kraj (CPI); Inflacja PPI a inflacja HICP w strefie euro; Stopy procentowe w naszym regionie - 1

W finalnym odczycie PMI w sektorze usługowym strefy euro za styczeń obniżył się do 51,1 pkt. (z 53,1 grudniu), że zróżnicowaną sytuacją wśród poszczególnych krajów strefy, na którą w dużej mierze wpływ miała pandemia i wprowadzane w różnym zakresie oraz momencie restrykcje. Przykładowo, usługowy PMI obniżył się we Włoszech do 48,5 pkt. (z 53,0 pkt. poprzednio), a w Niemczech wzrósł do 52,2 pkt. (z 48,7 pkt. poprzednio). Łączny obraz sektora usługowego jest pozytywny, choć rosnące ceny dają się odczuć konsumentom (wskaźnik cen usług był drugim najwyższym w historii badania).

Inflacja PPI w grudniu wyniosła 26,2% r/r (wobec 23,7% r/r w listopadzie). Wzrost inflacji PPI w dużej mierze odzwierciedla dalszy silny wzrost cen energii. Ceny producentów w samym przetwórstwie wzrosły o 12,2% r/r (wobec 12,7% r/r w listopadzie). Wśród poszczególnych krajów sytuacja jest także zróżnicowana i zależy m.in. od struktury gospodarki i struktury zużycia surowców energetycznych. Najwyższą inflację PPI odnotowano ponownie w Irlandii (99,2% r/r). Poziom inflacji PPI w grudniu byłby (historycznie) spójny ze wzrostem inflacji HICP dla towarów do poziomu ok. 10% r/r wobec 6,7% r/r odnotowanych w grudniu.

Reklama

 

ŚWIAT:

Indeks FAO cen żywności na świecie wzrósł w styczniu do 135,7 pkt. (z 134,1 pkt. w grudniu). Wyrażone w PLN tempo wzrostu indeksu sugeruje, że presja z rynków światowych na krajowe ceny żywności może się jeszcze utrzymywać przez pewien czas, ale powinna się zacząć zmniejszać w 2h22.

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Ceny żywności: świat (FAO) vs kraj (CPI); Inflacja PPI a inflacja HICP w strefie euro; Stopy procentowe w naszym regionie - 2Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Ceny żywności: świat (FAO) vs kraj (CPI); Inflacja PPI a inflacja HICP w strefie euro; Stopy procentowe w naszym regionie - 2

UK:

Bank Anglii zgodnie z oczekiwaniami podniósł stopy procentowe o 25pb, do 0,50%. Niewiele brakowało, a podwyżka wyniosłaby 50pb – za takim działaniem opowiedziało się 4 z 9 członków brytyjskiej RPP. Dodatkowo BoE zadecydował o rozpoczęciu procesu redukowania swojego bilansu poprzez brak reinwestowania zapadających aktywów nabytych w ramach programu QE oraz o procesie sprzedaży posiadanych obligacji korporacyjnych (najpóźniej do końca 2023). Proces sprzedaży obligacji skarbowych rozpocznie się najwcześniej w momencie, w którym stopa Banku Anglii wzrośnie do poziomu 1%. Zaktualizowana projekcja Banku Anglii wskazuje, że inflacja osiągnie szczyt w kwietniu na poziomie ok. 7,2% (o 2pp wyżej niż zakładano w projekcji z listopada), a następnie zacznie stopniowo spadać, by w perspektywie około 2 lat powrócić do celu inflacyjnego. Bank Anglii podkreślił, że w obliczu wskazań projekcji zasadne wydaje się być dalsze stopniowe podnoszenie stóp procentowych w najbliższym czasie. Bazowym scenariuszem są więc kolejne podwyżki stóp na co najmniej dwóch kolejnych posiedzeniach, w marcu i maju, docelowo do poziomu 1%. Dalsza skala zacieśniania będzie zależna od kondycji gospodarki. Warto zauważyć, że wg przedstawionych przez BoE projekcji w 2023 (m.in. na skutek wysokich cen surowców i wzrostu stóp) w brytyjskiej gospodarce może się pojawić ujemna luka popytowa – ta perspektywa przy sprzyjającym scenariuszu inflacyjnym będzie najpewniej hamowała apetyty na wzrost stóp istotnie powyżej poziomu 1%.

 

CZE:

Reklama

Czeski bank centralny (CNB) podniósł stopy procentowe o 75pb (główna stopa: 4,50%). CNB kontynuuje agresywny cykl zacieśniania polityki pieniężnej. Choć podwyżka stóp była zgodna z konsensusem, to rozczarowała ona zapewne część inwestorów, którzy mieli apetyt na silniejszy ruch ze strony CNB – taką możliwość sugerowali wcześniej niektórzy członkowie Zarządu CNB. Cykl podwyżek stóp procentowych w Czechach może dobiegać końca. Jeżeli rzeczywistość potwierdzi obraz gospodarki zaprezentowany w najnowszej projekcji (spadek inflacji w okolice celu 2% w przyszłym roku), to oznaczać będzie, że stopa procentowa w Czechach jest już blisko poziomu docelowego (wg projekcji to poziom zbliżony do 5%, który powinien zostać osiągnięty w 1q22). Zakładamy, że CNB podniesie stopy jeszcze raz, w marcu, o 50pb, kończąc tym samym cykl.

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Ceny żywności: świat (FAO) vs kraj (CPI); Inflacja PPI a inflacja HICP w strefie euro; Stopy procentowe w naszym regionie - 3Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Ceny żywności: świat (FAO) vs kraj (CPI); Inflacja PPI a inflacja HICP w strefie euro; Stopy procentowe w naszym regionie - 3

 

USA:

Finalne dane o zamówieniach na dobra trwałe w grudniu (-0,7% m/m) potwierdziły lekkie osłabienie popytu inwestycyjnego w końcówce 2021. Po wyeliminowaniu zmiennych środków transportu obraz popytu inwestycyjnego wygląda korzystniej – zamówienia wzrosły o 0,6% m/m, pokazując, że powinien być on na tyle mocny, aby być wsparciem dla wzrostu gospodarczego USA.

Liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w tygodniu zakończonym 29 stycznia wyniosła 238 tys. (wobec 261 tys. przed tygodniem). Dane wpisują się w narrację o mocnym rynku pracy w USA, który nie stoi na przeszkodzie do zacieśniania polityki pieniężnej przez FOMC.

Reklama

 

POL:

Minister zdrowia A.Niedzielski ocenił, że czwartkowe dane o zakażeniach mogą zwiastować odwrócenie dotychczasowego trendu wzrostowego dla 5.fali pandemii.

Prezydent A.Duda złożył do Sejmu projekt zmiany ustawy o Sądzie Najwyższym. Projekt zakłada m.in. likwidację Izby Dyscyplinarnej i powstanie Izby Odpowiedzialności Zawodowej. Zaproponowane zmiany mają pomóc zakończyć spór z KE i odblokować KPO.

POL-CZE:

Polska i Czechy podpisały porozumienie dotyczące współpracy ws. kopalni Turów. Zakłada ono m.in., że Czechy otrzymają od Polski 45 mln EUR rekompensat i wycofają skargę na Polskę z TSUE. Premier M.Morawiecki powiedział, że w związku z ugodą kary nałożone przez Trybunał Sprawiedliwości na Polskę stają się bezprzedmiotowe i Polska będzie się od nich odwoływać.

Czytaj więcej