Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

polityka stóp procentowych nbp

Pierwszy tydzień nowego roku na krajowych rynku finansowym zdominowany będzie przez posiedzenie RPP, która już jutro podejmie decyzję w sprawie stóp procentowych. Rynkowy konsensus zakłada wzrost stopy referencyjne o 50 pkt. baz. W środę zaś na konferencji prasowej wystąpi prezes NBP, a komentarze będą istotne dla kształtowania oczekiwań co do tempa zacieśniania polityki monetarnej.

Niedawne rynkowe nasilenie oczekiwań na bardziej agresywne podwyżki stóp procentowych w 2022 roku były źródłem niewielkiego umocnienia złotego oraz wzrostu dochodowości obligacji wzdłuż całej krzywej. Liczymy, że utrzymanie kursu normalizacji polityki pieniężnej w kolejnych miesiącach pozwoli co najmniej utrzymać złotego wokół poziomu 4,59 za EUR, a więc miesięcznego minimum. Tym bardziej, iż polskiej walucie sprzyja anemiczny wzrost notowań eurodolara. Dla pary EUR/USD wydarzeniem tygodnia będą piątkowe dane z rynku pracy USA. Uzupełnieniem zaś jutrzejsze spotkanie kartelu OPEC oraz informacje w sprawie przebiegu pandemii na świecie.

Najważniejsze dane tego tygodnia

Czy RPP zwiększy tempo podwyżek stóp procentowych?

We wtorek odbędzie się posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej, na którym spodziewamy się decyzji o kolejnej podwyżce stop procentowych. Przypomnijmy, że pierwotnie RPP planowała spotkać się 12 stycznia, jednak przed Wigilią termin posiedzenia został zmieniony bez podania przyczyny. Wysoka inflacja, która coraz silniej napędzana jest czynnikami popytowymi, rosnące oczekiwania inflacyjne, silna presja płacowa oraz kontynuacja solidnego wzrostu gospodarczego przemawiają za kontynuacją cyklu podwyżek stóp procentowych. W naszym bazowym scenariuszu zakładamy wzrost stopy referencyjnej o 50 pkt. baz. Taki też jest konsensus rynkowy. Ryzyka dla jutrzejszej decyzji jednoznacznie skierowane są w kierunku silniejszego ruchu. Inflacja w najbliższych miesiącach będzie rosła co zwiększać będzie presję na władze monetarne. Tym bardziej, że polska RPP wciąż pozostaje spóźniona względem innych banków centralnych naszego regionu, które wcześniej rozpoczęły proces zacieśniania polityki pieniężnej. W Czechach i na Węgrzech podstawowe stopy banku centralnego są o odpowiednio o 1,75 i 1,5 pkt. proc. wyższe niż przed wybuchem pandemii, natomiast w Polsce o „zaledwie” 0,75 pkt. proc., uwzględniając podwyżkę w styczniu o 50 pkt. baz. Jednocześnie spośród wymienionych krajów inflacja w Polsce jest najwyższa.

Amerykański rynek pracy w centrum uwagi

W piątek o godz. 14:30 opublikowany zostanie raport z amerykańskiego rynku pracy. Według konsensusu prognoz liczba etatów poza sektorem rolniczym (non-farm payrolls) wzrosła o 400 tys. po rozczarowującym wzroście w listopadzie o 210 tys. W centrum uwagi będą także dane o wzroście płacy godzinowej, który według konsensusu przyspieszył do 0,4% m/m z 0,3% m/m miesiąc wcześniej. Ze względu na termin zebrania danych najpewniej nie będą one odzwierciedlać wpływu rozprzestrzeniania się nowego wariantu koronawirusa. Dane za grudzień będą stanowiły weryfikację poprawy na amerykańskim rynku pracy, nasilania się presji kosztowej, a tym samym perspektyw zacieśnienia polityki pieniężnej przez Fed. Przypomnijmy, że podczas grudniowego posiedzenia podjęto decyzję o przyspieszeniu redukcji programu skupu aktywów, a bankierzy centralni uaktualnili swoje oczekiwania co do stóp procentowych, które w 2022 r. mają wzrosnąć do 0,75% z 0,00% na koniec 2021 r.

Wykres tygodnia

Reklama

Bieżący tydzień na rynkach finansowych – amerykański rynek pracy w centrum uwagi. Jak rynek finansowy zareaguje na jutrzejsze decyzje RPP? - 1Bieżący tydzień na rynkach finansowych – amerykański rynek pracy w centrum uwagi. Jak rynek finansowy zareaguje na jutrzejsze decyzje RPP? - 1

Krajowy rynek finansowy

– w ślad za m.in. rewizją w górę oczekiwanej ścieżki inflacji w 2022 roku - znacząco nasilił oczekiwania co do skali podwyżek stóp procentowych w tym roku. Jutrzejsza prawdopodobna podwyżka kosztu pieniądza powinna umocnić rynkowe przekonanie w tym zakresie, a tym samym utrzymywać także wzrostowy trend dochodowości obligacji skarbowych.

Czytaj więcej

Artykuły związane z polityka stóp procentowych nbp