Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

polityka pieniężna Anglii

UK: Dziś o godz. 13:00 poznamy decyzję Banku Anglii co do polityki pieniężnej. Według konsensusu prognoz główna stopa procentowa wzrosnąć ma do 3,00% z 2,25%. Realizacja tych oczekiwań oznaczałaby najsilniejszą podwyżkę w tym cyklu zacieśniania polityki pieniężnej w Wielkiej Brytanii.

CZ: O godz. 14:30 swoją decyzję do stóp procentowych podejmie Narodowy Bank Czeski. Oczekuje się utrzymania podstawowej stopy procentowej na poziomie 7,00%, co byłoby zgodne z wcześniejszą komunikacją banku, który koncentruje się na interwencjach walutowych dla przeciwdziałania inflacji. Szybki wzrost cen i wysokie nominalne stopy procentowe już odbija się na czeskiej gospodarce, która w 3Q 2022 skurczyła się o 0,4% kw/kw.

 

Amerykański FED ogłasza wynik posiedzenia – dolar reaguje zmiennością [kursy walut na dziś: EUR/PLN, USD/PLN, CHF/PLN, EUR/USD] - 1Amerykański FED ogłasza wynik posiedzenia – dolar reaguje zmiennością [kursy walut na dziś: EUR/PLN, USD/PLN, CHF/PLN, EUR/USD] - 1

 

Wydarzenia i komentarze

Reklama

US: Zgodnie z oczekiwaniami amerykańska Rezerwa Federalna podniosła główną stopę procentową o 0,75 pkt proc. do poziomu 3,75-4,00%. Jest to czwarta z rzędu podwyżka w tej skali, a polityka pieniężna w USA zacieśniana jest w tempie najszybszym od lat. W komunikacie podtrzymano zapis, że „Komitet przewiduje, że dalsze podwyżki w przedziale docelowym będą właściwe dla osiągnięcia na tyle restrykcyjnego nastawienia polityki pieniężnej, aby z czasem przywrócić inflację do 2,0%”. Nowym elementem jest fragment, według którego w dalszych decyzjach będzie wzięte pod uwagę dotychczasowa skala zacieśniania i opóźnienie, w jakim powinno oddziaływać na gospodarkę. Naszym zdaniem stanowi to przygotowanie gruntu pod zmniejszenie skali kolejnych podwyżek stóp procentowych już od posiedzenia w grudniu br., czego podczas konferencji nie wykluczył przewodniczący J.Powell. Komunikat i konferencja po posiedzeniu, zwłaszcza w kontekście inflacji i „bardzo” ciasnego rynku pracy, wskazują ponadto, że stopy procentowe Fed będą podnoszone także w 2023 r., choć ze względu na skalę spowolnienia gospodarki będą najpewniej ograniczać się do pierwszych posiedzeń przyszłego roku. Rynki finansowe wyceniają obecnie docelowy poziom stóp procentowych na poziomie 5,00-5,25%.

 

 

PL: Indeks PMI dla Polski obrazujący nastroje w przemyśle przetwórczym obniżył się w październiku do 42,0 pkt z 43,0 pkt we wrześniu. Wskaźnik ten już od pół roku kształtuje się poniżej neutralnego poziomu 50 pkt oddzielającego ożywienie od spowolnienia. Należy zauważyć jednak, że pesymizm wynikający z badania PMI jak na razie nie znajduje pełnego odzwierciedlenia w twardych danych z przemysłu. Naszym zdaniem produkcja ma szansę rosnąć także w 4Q br., niemniej dłuższy okres słabszego popytu z kraju, obniżająca się aktywność za granicą oraz wysokie koszty produkcji będą przekuwać się na kondycję firm i ich działalność, stąd rozkorelowanie pomiędzy rzeczywistą produkcją a indeksami PMI zapewne będzie się zmniejszać, a aktywność w sektorze może się kurczyć.

 

Reklama

Amerykański FED ogłasza wynik posiedzenia – dolar reaguje zmiennością [kursy walut na dziś: EUR/PLN, USD/PLN, CHF/PLN, EUR/USD] - 2Amerykański FED ogłasza wynik posiedzenia – dolar reaguje zmiennością [kursy walut na dziś: EUR/PLN, USD/PLN, CHF/PLN, EUR/USD] - 2

 

Rynki na dziś

Wynik posiedzenia amerykańskiej Rezerwy Federalnej skutkował niewielkim umocnieniem dolara i oddaleniem się kursu EUR/USD od parytetu (obecnie 0,9803). Mimo, iż Fed zasugerował możliwość zmniejszenia skali podwyżek począwszy od grudnia, to jednocześnie prezes J.Powell wskazał, iż docelowy poziom kosztu pieniądza będzie wyższy niż sądzono wcześniej. W efekcie rynek nasilił swoje oczekiwania odnośnie stóp procentowych co skutkowało wspomnianą aprecjacją amerykańskiej waluty. Z punktu widzenia złotego i pozostałych wrażliwych na zmianę wyceny dolara walut emerging markets jest to niekorzystna informacja. Tym bardziej, iż w przypadku EUR/PLN wpisuje się ona w możliwość korekcyjnego odbicia notowań po tym jak sięgnęły one wczoraj poziomu 4,6888. Zakres przeceny polskiej waluty nie powinien być jednak znaczący, gdyż wysokie stawki fx swap wciąż skutecznie zmniejszają chęć do spekulacji. Na krajowym rynku długu dziś pilnie śledzonym wydarzeniem będzie przetarg zamiany, na którym Ministerstwo Finansów sprzeda papiery OK0724, WZ1127, PS0728, DS1030, DS0432 i WZ0533, a odkupi WZ1122, PS0123, OK0424 oraz DS1023, czym powiększy prefinansowanie przyszłorocznych potrzeb pożyczkowych.

 

Amerykański FED ogłasza wynik posiedzenia – dolar reaguje zmiennością [kursy walut na dziś: EUR/PLN, USD/PLN, CHF/PLN, EUR/USD] - 3Amerykański FED ogłasza wynik posiedzenia – dolar reaguje zmiennością [kursy walut na dziś: EUR/PLN, USD/PLN, CHF/PLN, EUR/USD] - 3

Czytaj więcej