Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

polityka fiskalna co to

Miniony rok zamknął się deficytem budżetu państwa w wysokości 26,3 mld PLN. To wyraźnie lepszy wynik niż zapisany pierwotnie w ustawie budżetowej. Obniżył się także deficyt całego sektora finansów publicznych, czemu sprzyja wyhamowanie dynamiki wydatków, w związku z wygaśnięciem wsparcia po wybuchu pandemii.

Dodatkowo, analiza strony dochodowej wyraźnie wskazuje, że budżet państwa jest beneficjentem wysokiej inflacji, która zwiększa wpływu z podatków pośrednich, a dobra sytuacja w gospodarce sprzyja wpływom z podatków dochodowych. Z 7,1% PKB do 1,8% PKB obniżył się deficyt sektora general government. To jego wyraźny spadek w porównaniu z rokiem 2021, jednak wciąż ponad 2-krotnie więcej niż w roku poprzedzającym wybuch pandemii.

Polityka fiskalna – Najbliższe dwa lata przyniosą wzrost ekspansji fiskalnej pomimo spodziewanej wysokiej inflacji - 1Polityka fiskalna – Najbliższe dwa lata przyniosą wzrost ekspansji fiskalnej pomimo spodziewanej wysokiej inflacji - 1

Wybuch wojny na Ukrainie zmienia ocenę perspektyw finansów publicznych,

ponieważ napływ uchodźców oraz zapowiedź rozwoju obronności implikuje wzrost wydatków i wzrost deficytu sektora finansów publicznych. Liczyć się należy zatem ze wzrostem ekspansji fiskalnej, która następować będzie w warunkach najwyższej od ponad 20 lat inflacji. Wsparcie materialne uchodźców z Ukrainy, a także zwiększone wydatki na usługi publiczne (edukacja, służba zdrowia) wpłynie na zwiększenie wydatków, choć skala korekty jest w obecnych uwarunkowaniach obarczona dużą niepewnością. W kierunku wyższego deficyt działać też będzie zapowiedź obniżenia minimalnej stawki podatku PIT. Znamiona stymulacji fiskalnej nosi także rządowa tarcza antyinflacyjna, która po wybuchu wojny w Ukrainie zostanie zapewne przedłużona na cały ten rok. To kontynuacja polityki stymulacji popytu, która utrudniać będzie bankowi centralnemu sprowadzenie inflacji do celu w średnim okresie. Biorąc pod uwagę perspektywę wyborów parlamentarnych w 2023 trudno oczekiwać aby najbliższe dwa lata przyniosły zacieśnienie polityki fiskalnej. Część wydatków związanych z napływem uchodźców zostanie zapewne poryta środkami z Unii Europejskiej (m.in. w ramach Temporary Protection Directive) zdejmując presję z krajowych finansów. Niemniej biorąc pod uwagę pozostałe deklaracje rządu szacujemy, że deficyt sektora finansów publicznych według definicji Eurostatu może zbliżyć się w tym roku w okolice 4% PKB.

 

Reklama

***Materiał pochodzi z raportu Banku Millenium: Makro i Rynek 2022: W sidłach inflacji, którego pełną zawartość możesz zobaczyć i pobrać klikając w poniższy przycisk:

Pobierz raport

Czytaj więcej