Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

podwyżka cnb

Wieszczyliśmy koniec podwyżek stóp w Czechach już od jakiegoś czasu i w końcu go zobaczliśmy. CNB na sierpniowym posiedzeniu zdecydował o pozostawieniu stóp procentowych bez zmian. To pierwsze posiedzenie bez podwyżki od czerwca zeszłego roku. To zarazem też pierwsze posiedzenie A. Michla w roli prezesa CNB, co pewnie też nie pozostało bez wpływu na decyzję. Choć bank nie ogłosił jawnie końca cyklu podwyżek (w komunikacie zwracają uwagę, że będą zależni od danych, a na kolejnym posiedzeniu zdecydują, czy stopy pozostaną bez zmian, czy wzrosną), to w naszej ocenie jest to koniec.

Decyzja nie była jednogłośna, ale trudno też doszukiwać się tu jakiegoś głosowania "o włos". 5 członków Zarządu CNB głosowało za pozostawieniem stóp bez zmian, 2 było za kolejną podwyżką (o 100pp). Nowy Zarząd zdaje się być więc bardziej gołębi (dotychczas proporcje były odwrotne, 2 za pozostawianiem stóp bez zmian, w tym obecny prezes, pozostali za podwyżkami).

Na decyzję w naszej ocenie złożyły się 2 kwestie:

to co CNB już widzi w danych i to co zobaczył w nowych prognozach analityków banku.

 

Pierwszy punkt może wydawać się nieco kontrowersyjny

Reklama

CPI zaskakiwał regularnie w górę w ostatnich miesiącach, na plus zaskoczył też wynik PKB za 2 kwartał. Ale już pierwsze zdania komunikatu wskazują, że: Stopy procentowe CNB są na poziomie, który obniża wewnętrzną presję popytową. Spowalniają wzrost kredytów dla gospodarstw domowych i firm, a co za tym idzie także ilości pieniądza w gospodarce.CNB widzi więc, że podwyżki już działają.

Drugi punkt jest istotniejszy

Czeski bank centralny wielokrotnie dał dowód na to, że ufa prognozom swoich analityków. Ci w najnowszej serii prognoz pokazali brak dalszych podwyżek stóp procentowych i opadającą od 3kw. tego roku ścieżkę PRIBORu.

Czechy: To już jest koniec! O najnowszej decyzji CNB słów kilka  - 1Czechy: To już jest koniec! O najnowszej decyzji CNB słów kilka  - 1

Przypominamy, że w prognozach CNB stopa procentowa jest jednym z wyników modelu, obrazuje jak powinna wyglądać optymalna reakcja przy modelowych wynikach CPI i wzrostu gospodarczego (i na nie wpływa).

 

 

Inflacja kształtuje się wyżej niż w ostatniej serii prognoz

Będzie utrzymywać się w okolicach 20% w III kw. tego roku, następnie stopniowo obniżać się, tak by w początkach 2024 roku zejść w pobliże celu inflacyjnego. Tu warto zwrócić uwagę, że CNB wydłużył o pół roku horyzont wpływu polityki pieniężnej do 18-24 miesięcy. Nie zmienia to jednak nic w kwestii naszej oceny przyszłych ruchów banku czy dotychczasowej polityki (to raczej reakcja na fakt, że na część szoków bank nie ma wpływu, muszą po prostu wygasnąć).

Czechy: To już jest koniec! O najnowszej decyzji CNB słów kilka  - 2Czechy: To już jest koniec! O najnowszej decyzji CNB słów kilka  - 2

Choć PKB ostatnio zaskakiwał na plus, to obawy o spowolnienie zdają się być główną determinantą ruchów czeskiego banku. Spowolnienie na horyzoncie jest coraz bardziej widoczne - zarówno w gospodarce globalnej jak i czeskiej. Przesunął się jedynie (o kwartał) pierwszy minus na dynamice (obecnie prognozowany jest on w I kwartale przyszłego roku). Sama ścieżka też plasuje się nieco niżej, ale tu też wpływ ma lepsza baza z tego roku.

Reklama

Czechy: To już jest koniec! O najnowszej decyzji CNB słów kilka  - 3Czechy: To już jest koniec! O najnowszej decyzji CNB słów kilka  - 3

Liczbowe podsumowanie prognoz w tabelce:

Czechy: To już jest koniec! O najnowszej decyzji CNB słów kilka  - 4Czechy: To już jest koniec! O najnowszej decyzji CNB słów kilka  - 4

A. Michl (nowy prezes CNB) zwracał uwagę, na trzy kluczowe (w jego ocenie) warunki obniżenia inflacji: pierwszym ma być polityka fiskalna i zmniejszenie poziomu zadłużenia kraju, drugim zapobieganie spirali placowo-cenowej (wzrost płac ma odzwierciedlać wzrost wydajności pracy, a nie wzrost cen) i po trzecie utrzymywanie stóp procentowych na podwyższonym poziomie. Kolejność jest nieprzypadkowa (ustawione wg ważności). Prezes CNB widzi więc większą rolę w czynnikach poza wpływem banku, co też ma wpływ na relatywnie bardziej łagodną politykę.

 

Reklama

 

Co przed nami?

Choć bank zabezpiecza się w komunikacie, że kolejne decyzje będą zależne od danych i ewentualnej realizacji ryzyk, to naszym zdaniem zakończył już podwyżki stóp.

Wspomniane ryzyka też nie są wyłącznie w jednym kierunku: z jednej strony wzrost cen surowców, odkotwiczenie oczekiwań, czy bardziej luźna polityka fiskalna, z drugiej recesja za granicą i silniejsze spowolnienie w kraju.

Na horyzoncie rysuje się już perspektywa obniżek stóp. Nie można zapominać, że bank działa w reakcji na to wydarzy się w gospodarce w horyzoncie 18-24 miesięcy (wówczas inflacja będzie już w celu). Pozwoli to na powrót stóp procentowych do neutralnych poziomów. Wskazują też na to prognozy CNB - nie spodziewamy się tak szybkich obniżek jak wskazuje model (model ma o tyle łatwiej, że może delikatnie schodzić co kwartał, np. niezależnie od typowej skali kroków banku), ale pierwsze obniżki powinniśmy zobaczyć już w I kw. przyszłego roku. Niezmiennie trzymamy się tego scenariusza, który przedstawialiśmy już wielokrotnie.

Czytaj więcej

Artykuły związane z podwyżka cnb