Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Podaż obligacji

Podaż obligacji korporacyjnych w marcu wyniosła 80 miliardów dolarów, co stanowi zauważalny spadek w porównaniu z rekordowymi 139 miliardami euro z poprzedniego miesiąca. Poziomy podaży w marcu pozostawały wyższe niż te obserwowane w większości lat poprzednich, z wyjątkiem wyników z 2021 roku.

Podaż obligacji korporacyjnych od początku roku sięga 292 miliardów dolarów, co odzwierciedla silny początek roku. Pomimo obaw dotyczących intensywnego front-loadingu, analitycy mediów utrzymują swoje prognozy na cały rok, przewidując spowolnienie tempa w drugiej połowie roku.

 

>> Czytaj również: Czy RPP zaskoczy? Decyzja w sprawie stóp procentowych już jutro!

 

Reklama

Analitycy banku ING prognozują że podaż obligacji korporacyjnych w dolarach amerykańskich będzie w miarę zbieżna z tegorocznym trendem, spodziewając się osiągnięcia poziomu około 650 miliardów dolarów.

W najnowszym raporcie dotyczącym analizy sektora kredytowego ekonomiści spodziewają się spadku wykupów w przyszłym roku, co spowoduje wzrost podaży netto, przewidywane jest, że pozostanie on niższy niż w latach szczytowych obserwowanych między 2016 a 2021 rokiem.

W marcu przodującą rolę w podaży odegrały sektory przemysłowy, z 19 miliardami dolarów emisji. Sektor opieki zdrowotnej i usług publicznych również odnotował znaczną podaż, przyczyniając się odpowiednio do wyników od początku roku w wysokości 64 miliardów dolarów i 51 miliardów dolarów.

 

Rekordowa podaż obligacji korporacyjnych nadal na fali

Pomimo niewielkiego spowolnienia w marcu, podaż obligacji korporacyjnych od początku roku wynosi nadal rekordowe 206 miliardów dolarów. Ten wynik przewyższa poprzedni rekord ustanowiony w 2022 roku, co wskazuje na utrzymanie momentu rynkowego i aktywności emitentów.

Reklama

Podaż w sektorze finansowym nieznacznie wzrosła do 55 miliardów dolarów w marcu, chociaż wciąż poniżej rekordowych poziomów z stycznia. Warto zauważyć, że podaż bankowa wyniosła 29 miliardów dolarów, z czego 21 miliardów dolarów przypadało na obligacje seniorów preferowanych, a 8 miliardów dolarów na instrumenty Bail-In.

 

>> Czytaj także: Czy RPP zaskoczy? Decyzja w sprawie stóp procentowych już jutro!

 

Trendy w emisji obligacji korporacyjnych

Emisje były najwyższe dla krótkoterminowych (0-3 lata) i średnioterminowych (9-12 lat) obligacji, podczas gdy aktywność w długoterminowym segmencie (12-17 lat) pozostała nieistotna, zbiegając się z trendami rynkowymi obserwowanymi w lutym 2024 roku.

Podsumowując, media podkreślają odporność rynków obligacji korporacyjnych, przy równoczesnym utrzymaniu silnych fundamentów podaży, pomimo krótkoterminowych fluktuacji. Analitycy zachowują ostrożny optymizm co do dalszego rozwoju rynku, podkreślając znaczenie monitorowania trendów podaży oraz sentymentu inwestorów w nadchodzących miesiącach.

Czytaj więcej

Artykuły związane z Podaż obligacji