Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Podatek od nadmiarowych zysków UE

Podatek od nadzwyczajnych zysków straszył rynki kapitałowe, jak dotąd skupiając się przede wszystkim na spółkach energetycznych i paliwowych. Obecnie jednak, w środowisku rosnących stóp procentowych, to banki znalazły się na celowniku. Na razie we Włoszech, które wzorem Hiszpanii i Węgier, chcą nałożyć na sektor bankowy jednorazowy podatek.

 

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

Reklama

 

 

Nadzwyczajne zyski i jednorazowy podatek

W poniedziałkowy wieczór włoski rząd zatwierdził projekt nałożenia jednorazowego podatku od nadzwyczajnych zysków. Ma on objąć przede wszystkim włoski sektor bankowy, a jego wysokość wyniesie aż 40% marży odsetkowej netto spółek bankowych z 2023 roku.

Na konferencji prasowej wicepremier Matteo Salvini argumentował wprowadzenie podatku od nadzwyczajnych zysków dla banków tym, że w ostatnich miesiącach koszty kredytów i pożyczek dla firm i konsumentów znacząco poszły w górę (co jest wynikiem trwającego cyklu podwyżek stóp procentowych przez EBC), a jednocześnie banki nie zwiększyły w podobnym stopniu oprocentowania lokat i depozytów.

Włoski jednorazowy podatek nałożony na sektor bankowy ma w swoim założeniu zwiększyć wpływy do budżetu o ponad 2 mld euro. Salvini zapewnia, że środki z podatku od nadzwyczajnych zysków zostaną przeznaczone przede wszystkim na wsparcie włoskich rodzin, które starają się o zakup swojego pierwszego mieszkania.

Czytaj również: Podatek od nadmiarowych zysków, który uderzy w spółki, które wcale takich... nie miały

Reklama

 

Oczywiście losy włoskiego podatku od nadzwyczajnych zysków sektora bankowego nie są jeszcze przesądzone - rządowy projekt dopiero trafi włoskiego parlamentu, jednak gwałtowna reakcja rynku pokazuje, że szanse na jego wprowadzenie są wysokie.                 

Główny indeks włoskiej giełdy ITA40 na wtorkowej sesji spada o 2,3%, do poziomu poniżej 2740 pkt., a w dół ciągną go przede wszystkim spółki z sektora bankowego, które odpowiadają za znaczną część jego portfela.

Największe spadki notują akcje Bper Banca, które tracą 9,5% (2,57 EUR), Banca Monte dei Paschi di Siena notuje spadek o ponad 8,5%, Intesa Sanpaolo spada o ponad 8%, a akcje UniCredit notują stratę 6,75%.

Reklama

Negatywne nastroje udzieliły się również bankom notowanym na warszawskiej giełdzie - indeks sektorowy WIG-BANKI traci na wtorkowej sesji ponad 2,5%. Największe spadki notuje UniCredit, obecny również na parkiecie GPW, którego akcje tracą ponad 5,3%. Alior Bank traci ponad 4%, a Bank Pekao notuje spadki o 3,7%. Z całego indeksu, spośród trzynastu spółek, jedynie Bank Ochrony Środowiska po godz. 12:45 notuje nieznaczne wzrosty notowań.

Czytaj również: Znana agencja obniża ratingi 10 amerykańskim bankom! Zbliża się poważny kryzys w USA?

 

Czytaj więcej

Artykuły związane z Podatek od nadmiarowych zysków UE