Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

po ile dziś miedź

Po całej serii negatywnych danych z Chin pozycja miedzi pozostaje praktycznie niezmieniona. Według analityków to oznacza przełom. Metal wykorzystywany dotychczas do przewidywania przyszłości gospodarczej przestaje być wskaźnikiem. W praktyce może oznaczać, że pomimo wahań w Azji, cena będzie się piąć ku górze. 

 

  • Pomimo obaw o globalne spowolnienie, miedź utrzymuje się powyżej średniej z ostatnich 15 lat. 
  • Czerwony metal przestaje być wskaźnikiem gospodarczym, z uwagi na szerokie zastosowanie w przemyśle OZE. 
  • Według analityków miedź może notować w przyszłości lepsze wyniki nawet od złota. 

 

Miedź ma kluczowe znaczenie w transformacji energetycznej 

“Połączenie unikalnych cech miedzi i bardzo zwyżkowego środowiska cyklicznego może sprawić, że wzrost notowań ropy naftowej w 2008 r. będzie wyglądał jak dziecinna zabawa” - analizują eksperci Citi.  

Zobacz również: Ta prognoza dla kursu bitcoina może zaskakiwać - wakacje 2025 będą naprawdę gorące!

 

Reklama

Obecnie kontrakty terminowe na miedź wzrosły powyżej progu 3,75 USD. 

 

Źródło: TradingEconomics 

 

Reklama

Pojawiają się prognozy, że miedź ma się stać metalem wybieranym przez inwestorów chcących odejść od paliw kopalnych na rzecz energii odnawialnej. Zarówno elektryki, jak i farmy wiatrowe czy panele słoneczne w dużej mierze opierają się na miedzianych elementach. 

Analitycy Citi idą o krok dalej i prognozują, że metal ten to „zwyżkowy handel w ramach transformacji energetycznej” w obrębie surowców. Zdaniem banku cena już wkrótce może rosnąć niezależnie od globalnego cyklu gospodarczego.

Zobacz również: Dla tego indeksu to najgorsza sesja od marca! Co się stało na amerykańskim rynku?

 

Według Citi miedź ma trzy elementy, które będą przesądzać o perspektywach na najbliższe 18–24 miesiące. To po pierwsze dogodna ekspozycja na transformację energetyczną, po drugie istotny jest fakt, że z perspektywy rynkowej miedź jest “przyjazna” dla ESG (miedź, nikiel, aluminium, lit i stal są emitentami gazów cieplarnianych o ujemnym bilansie netto). Ważne jest również, że miedź jest jednym z fundamentów światowej gospodarki, przyczyniając się do elektryfikacji. To napędza zużycie energii, a to kolejno globalny wzrost. 

 

Miedź straciła umiejętność przewidywania przyszłości? 

Od ostatniego kryzysu gospodarczego miedź była dobrym wskaźnikiem koniunktury. Według ekspertów Bank of America obecnie ma tracić tę “umiejętność” a wszystko za sprawą dążenia do zerowej emisji netto. 

Reklama

Według ekspertów bank of America miedź nosiła miano aktywa cyklicznego. Oznacza to, że popyt na czerwony metal był skorelowany ze wzrostem globalnego PKB. Ostatnio wrażliwość ta widocznie maleje. W ostatnich kwartałach ceny mniej podlegały wahaniom rynkowym, co jest zjawiskiem nowym. 

 

 

Reklama

“Jako aktywo cykliczne, popyt na miedź zawsze był ściśle skorelowany ze wzrostem światowego PKB, ale wrażliwość ta maleje. Ta obniżona beta do PKB zapewniła już wsparcie dla cen miedzi na poziomie około 8500 USD/t (3,86 USD/funt) w ostatnich kwartałach i ograniczyła presję na spadek cen czerwonego metalu w obliczu recesji przemysłowej, co jest rzadkim zjawiskiem” - komentuje BoA. 

Zobacz również: Wielka Brytania - kolejna podwyżka stóp procentowych prawie pewna! Jakie perspektywy ma przed sobą kurs funta brytyjskiego?

 

“Stosunek miedzi do złota jest nadal o 50% wyższy od najniższego w historii poziomu ze stycznia 1980 r., więc większy postęp w zakresie wykorzystania złota może sygnalizować nadchodzące kłopoty. Ktoś się myli i jeśli rynki akcji mają rację, miedź powinna zacząć nieźle wypadać lepiej niż złoto, nawet jeśli obecnie tak się nie dzieje” – przekazał dla MarketWatch Russ Mould, dyrektor inwestycyjny AJ Bell. 

 

Źródło: AJ BELL

Czytaj więcej