Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

po ile akcje pko sa

Za nami czwarty z rzędu, pozytywny tydzień handlu na szerokim rynku w Warszawie. Piątek przyniósł potwierdzenie odreagowania nastrojów po okresie mocnego pesymizmu związanego z wybuchem konfliktu zbrojnego na linii Ukraina – Rosja. Warszawski Indeks Giełdowy zyskał 1,26%, a motorem napędowym zmian były przede wszystkim największe spółki skupione w ramach indeksu WIG20, który zakończył handel wzrostem na poziomie +1,49%.

Pod względem pozytywnych stóp zwrotu wyróżniały się przede wszystkim banki – akcje mBank zyskały 4,25%, Pekao 4,16%, a PKO BP 3,54%. Powyższe było min. konsekwencją opublikowanych przez GUS wstępnych danych na temat marcowej inflacji CPI w Polsce. Ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły w tym okresie o 10,9% r/r, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły o 3,2%. Rynek oczekiwał wzrostu cen r/r o 10,1% i 2,5% m/m. To z kolei podbiło oczekiwania odnośnie skali dalszego zacieśniania polityki pieniężnej przez RPP, co może mieć większy od oczekiwań wpływ na wynik odsetkowy sektora.

Komentarz poranny –kolejny pozytywny tydzień na warszawskiej giełdzie za nami. Odczyt inflacji pobił wszelkie ocekiwania - 1Komentarz poranny –kolejny pozytywny tydzień na warszawskiej giełdzie za nami. Odczyt inflacji pobił wszelkie ocekiwania - 1

Oczekiwania co do dzisiejszej sesji

Na rynkach akcji od rana utrzymują się spokojne nastroje. Japoński Nikkei225 zakończył handel z lekkimi wzrostami, a kontrakty terminowe na S&P500 i DAX są kwotowane na dodatnich poziomach. W takim otoczeniu zakładamy, że poniedziałkowy handel na GPW w Warszawie może rozpocząć się również umiarkowanie optymistycznie.

Komentarz poranny –kolejny pozytywny tydzień na warszawskiej giełdzie za nami. Odczyt inflacji pobił wszelkie ocekiwania - 2Komentarz poranny –kolejny pozytywny tydzień na warszawskiej giełdzie za nami. Odczyt inflacji pobił wszelkie ocekiwania - 2

Reklama

W nowym tygodniu uwagę przyciągać będą zapewne finalne odczyty PMI dla usług w głównych gospodarkach strefy euro. Wstępne szacunki w Niemczech i Francji wskazały na utrzymanie się aktywności biznesowej w sektorze usług na wysokim poziomie. Niemniej jednak w całej strefie euro PMI dla usług obniżył się do 54.8 z 55.5, na co wpływ miały zapewne obawy o zwiększenie się presji kosztowej po wzroście cen surowców i półproduktów. W Stanach Zjednoczonych opublikowany zostanie natomiast wskaźnik ISM, który także dotyczyć będzie sektora usług. Według oczekiwań indeks wzrósł w marcu do 58pkt.

Lokalnie w centrum uwagi rynków znajdzie się posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej w Polsce. Spodziewamy się, że na środowym posiedzeniu Rada zdecyduje o kolejnej podwyżce, tym razem o 50pb, do 4.00%. Uważamy, że wojna w Ukrainie w znacznym stopniu zwiększyła ryzyko utrzymania się wysokiej inflacji w bieżącym i kolejnym roku, m.in. ze względu na wysokie ceny żywności, ropy naftowej i metali. Dodatkowo, zapowiedziany przez rząd pakiet fiskalny obejmujący m.in. obniżkę podatku PIT będzie sprzyjać podtrzymaniu wysokiej konsumpcji. Biorąc pod uwagę te czynniki, naszym zdaniem, RPP będzie kontynuować podwyżki stóp procentowych dopóki stopa referencyjna nie osiągnie poziomu 6.5%.

Czytaj więcej