Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

po ile akcje Ciech

Jak zapowiedział, tak zrobił. Główny akcjonariusz spółki Ciech ogłosił wezwanie na sprzedaż jej akcji po 49 PLN. Kontrolujący spółkę Sebastian Kulczyk najprawdopodobniej będzie musiał jednak podnieść swoją stawkę, aby wyprowadzić Ciech z warszawskiego parkietu.

 

Na skróty:

  • Główny akcjonariusz spółki chemicznej Ciech chce wyprowadzić ją z giełdy
  • CI Chemistry ogłosił wezwanie na sprzedaż akcji Ciech po cenie 49 PLN za akcję
  • Aktualnie rynkowy kurs akcji jest wyższy od tego w wezwaniu, co sugeruje, że plany wyprowadzenia spółki z GPW mogą zakończyć się niepowodzeniem, bez podniesienia ceny w wezwaniu
  • Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej FXMAG

 

Reklama

 

Rusza wezwanie na sprzedaż akcji Ciech

Spółka KI Chemistry, należąca do grupy Kulczyk Investments, w czwartek 9 marca ogłosiła wezwanie na sprzedaż akcji spółki chemicznej Ciech. KI Chemistry chce przejąć co najmniej 95% akcji spółki, po to by wycofać Ciech z giełdy, aktualnie zaś jest większościowym akcjonariuszem z pakietem kontrolnym 51,14% akcji. Zgodnie z komunikatem z 13 lutego, cena w wezwaniu na sprzedaż akcji została ustalona na poziomie 49 PLN za akcję.

Zapisy na sprzedaż akcji w ramach wezwania ruszą w piątek (10 marca) i potrwają do 12 kwietnia. Przewidywany dzień transakcji nabycia akcji na GPW to 17 kwietnia a dzień rozliczenia transakcji to 19 kwietnia.

Sprawdź również: Młody miliarder chce ściągnąć chemicznego (i dywidendowego) giganta z parkietu

 

 

Reklama

Jeżeli w ramach wezwania pozostali akcjonariusze zdecydują się odsprzedać KI Chemistry swoje akcje po cenie 49 PLN, to notowany od lutego 2005 roku na GPW Ciech zniknie z warszawskiego parkietu. Powodzenie wezwania wcale jednak nie jest przesądzone, a to ze względu na cenę, za jaką KI Chemistry chce odkupić akcje Ciecha. Na rozpoczęciu czwartkowej sesji akcje spółki były bowiem notowane po 52,0000 PLN, co więcej - sygnałem wskazującym na to, że akcjonariusze nie byli zainteresowani ofertą odkupu akcji za cenę poniżej 50 PLN był fakt, że po publikacji komunikatu o planowanym delistingu Ciecha, akcje spółki poszły w górę o ponad 7%, z niecałych 46 PLN do ponad 51 PLN.

Aby większościowy akcjonariusz mógł wyprowadzić kontrolowaną przez siebie spółkę z giełdy, po zakończeniu wezwania musi mieć co najmniej 95% akcji Ciecha. Jeżeli tak się stanie, KI Chemistry będzie mieć prawo do ogłoszenia przymusowego wykupu akcji, które powoli wyprowadzić spółkę z giełdy już bez zgody pozostałych akcjonariuszy. Jeżeli jednak wezwanie nie będzie cieszyło się tak dużym zainteresowaniem - a przy cenie ustalonej na 49 PLN za akcję jest to bardzo prawdopodobny scenariusz - spółka Kulczyka będzie musiała podnieść stawkę, oferując wyższą cenę za akcję w kolejnym wezwaniu lub też zarzucić plany delistingu Ciecha.

Free float, czyli odsetek akcji znajdujących się w rękach małych akcjonariuszy, przekracza 35%, co oznacza, że to oni finalnie  zdecydują o tym czy Kulczykowi uda się wyprowadzić swoją spółkę z GPW.

Sprawdź również: Rekordowa dywidenda od największego brokera na warszawskiej giełdzie

 

Za tyle to nie…

Czy 49 PLN za akcję Ciechu w wezwaniu to wystarczająco wysoka cena, by przekonać akcjonariuszy do sprzedaży swoich papierów? Cenę w wezwaniu ustala się na podstawie średniego kursu akcji z ostatniego okresu, najczęściej kwartału lub sześciu miesięcy. Biorąc pod uwagę tę kryteria, cena ustalona przez KI Chemistry może być uznana za atrakcyjną - średnia cena akcji z ostatnich trzech miesięcy wynosi bowiem 46,55 PLN, zaś średni kurs z ostatniego półrocza to 40,45 PLN. Problem w tym, że od początku roku notowania Ciecha zyskały ponad 25%, a po komunikacie o planowanym wezwaniu na sprzedaż po cenie 49 PLN kurs wystrzelił powyżej 50 PLN, po raz pierwszy od września 2021 roku. To sugeruje, że pozostali akcjonariusze chcieli dać KI Chemistry do zrozumienia, że tak tanio swoich akcji nie oddadzą.

Reklama

Tak więc, wyprowadzenie jednej z czołowych spółek chemicznych z GPW w żadnym wypadku nie jest jeszcze przesądzone. Warto przypomnieć, że Ciech jest notowany na głównym parkiecie GPW od lutego 2005 roku (kurs zamknięcia debiutanckiej sesji to 28,1000 PLN). Spółka wypłacała dywidendy regularnie od 2014 roku, a w latach 2015-2022 akcjonariusze Ciechu otrzymali dywidendy w łącznej kwocie 782,3 mln PLN, czyli 14,85 PLN w przeliczeniu na jedną akcję.

Sprawdź również: Ta spółka jeszcze do niedawna była w WIG20. Dziś ma rekordowe straty

Czytaj więcej