Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

platyna kurs

Początek bieżącego tygodnia na rynku srebra jest spokojny – notowania tego kruszcu poruszają się w konsolidacji w okolicach 24-25 USD za uncję. Podobne poziomy cen srebra obserwujemy zresztą już od niecałych dwóch miesięcy. Niemniej, bieżący rok i tak najprawdopodobniej zakończy się dla cen srebra na wyraźnym plusie. Mimo że ostatnie kilka miesięcy to czas osuwania się notowań w dół, to wcześniej, wiosną i latem, na rynku tym zdecydowanie dominowała strona popytowa, a notowania srebra dotarły do najwyższych poziomów od 2014 roku.

Za tegoroczną zwyżkę cen srebra odpowiadał głównie popyt inwestycyjny. Jak pokazują prognozy Metals Focus i Silver Institute, tegoroczny popyt na srebrne monety i sztabki ma wynieść niemal 237 mln uncji, czyli wzrosnąć o 27% w stosunku do 2019 roku. Tymczasem popyt na jednostki funduszy ETF opartych o srebro ma wynieść łącznie w tym roku aż 350 mln uncji, co oznaczałoby wzrost aż o 328% w ujęciu rdr.

Rekordowy popyt inwestycyjny na srebro - 1Rekordowy popyt inwestycyjny na srebro - 1

Notowania srebra – dane dzienne

Reklama

Można powiedzieć, że w tym roku inwestorzy trochę „ratują” popyt na srebro. Gdyby nie popyt inwestycyjny, prawdopodobnie obserwowalibyśmy wyraźny spadek całkowitego popytu na ten kruszec w bieżącym roku. Popyt na srebrną biżuterię ma spaść o 23%, popyt na srebrną zastawę stołową o 34%, popyt w branży fotograficznej ma zniżkować o 14%, a popyt ze strony pozostałych sektorów przemysłu (z elektroniką na czele) ma spaść o 9%. Ogólnie popyt na fizyczne srebro ma łącznie spaść o 6%, równoważąc tym samym podobną zniżkę podaży (wynikającą m.in. z mniejszego wydobycia srebra w kopalniach i zaprzestania hedgingu ze strony producentów srebra).

Tym samym, to właśnie popyt inwestycyjny – a dokładniej, popyt na jednostki funduszy ETF opartych o srebro – ma największy wpływ na bilans bieżącego roku na rynku srebra.

PLATYNA

Zapowiedzi dużego deficytu na rynku platyny.

Optymizm na globalnych rynkach finansowych przełożył się istotnie na notowania platyny. Ostatnie dni na tym rynku to czas wyraźnych zwyżek notowań. O ile tydzień temu notowania tego kruszcu oscylowały w okolicach 860 USD za uncję, to obecnie poruszają się w rejonie 937 USD za uncję.

Popyt na platynę jest generowany przede wszystkim przez branżę samochodową, ponieważ platyna jest wykorzystywana w produkcji katalizatorów samochodowych. Spadek sprzedaży samochodów i obniżenie aktywności kierowców w związku z restrykcjami obowiązującymi w czasie pandemii, negatywnie przełożyły się na popyt na platynę. Niemniej, sytuacja nie jest tak trudna jak oczekiwano.

Rekordowy popyt inwestycyjny na srebro - 2Rekordowy popyt inwestycyjny na srebro - 2

Reklama

Notowania platyny – dane dzienne

Według ostatniego raportu kwartalnego, opublikowanego przez World Platinum Investment Council (WPIC), jesienią popyt na platynę ze strony branży samochodowej wyraźnie odżył. Jednak przede wszystkim w całym bieżącym roku wyjątkowo mocny okazał się popyt inwestycyjny na rynku platyny. W rezultacie, tegoroczny popyt na ten kruszec ma sięgnąć 7,9 mln uncji, czyli o pół miliona uncji więcej niż WPIC szacował w poprzednim raporcie.

Jednocześnie, podaż platyny prawdopodobnie będzie w tym roku mniejsza niż się spodziewano. Według szacunków WPIC, ma ona wynieść łącznie 6,7 mln uncji, czyli znacznie mniej niż podaż w 2019 roku (8,3 mln uncji) i mniej niż poprzednie prognozy WPIC (7,1 mln uncji). Mniejsza podaż platyny to głównie efekt problemów z jej wydobyciem, związanych z pandemią.

W rezultacie, tegoroczny deficyt na rynku platyny prawdopodobnie wyniesie aż 1,2 mln uncji, podczas gdy wcześniej oczekiwano cztery razy mniejszej wartości. Ten fakt prawdopodobnie będzie sprzyjał wzrostom notowań platyny, zwłaszcza że po kilku latach osuwania się cen tego kruszcu w dół, na rynku platyny nastąpiły także zmiany strukturalne w postaci trwałego wstrzymania wydobycia w niektórych kopalniach.

Nota prawna

Czytaj więcej