Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

plany KGHM

Piotr Rosik (FXMAG): Czy obecna wycena KGHM na poziomie 25,3 mld zł jest zaniżona? To sugeruje wskaźnik C/WK na poziomie 0,87 i to sugerują perspektywy rozwoju przemysłu, w tym rynku e-mobility.

Andrzej Szydło (prezes zarządu KGHM): Ocena wartości rynkowej KGHM jest wynikiem wielu czynników, w tym sytuacji makroekonomicznej, kondycji sektora surowcowego, a także ogólnych nastrojów inwestorów. Zadaniem zarządu KGHM jest zapewnienie stabilnego i zrównoważonego wzrostu spółki i na tym się skupiamy.

Zarząd KGHM zapowiada, że chce złamać trend wzrostu kosztów rok do roku. Czy może Pan zdradzić pomysły w tym zakresie? Która kategoria kosztów szczególnie Pana niepokoi?

AS: Wzrost kosztów jest naturalnym wyzwaniem w branży wydobywczej, szczególnie w obliczu rosnących kosztów eksploatacji oraz zadań związanych z klimatyzacją i logistyką. Dlatego koncentrujemy się na efektywności operacyjnej i optymalizacji procesów. Po I półroczu 2024 roku mamy już efekt spadku kosztów ogółem według rodzaju o 6 proc w stosunku do okresu porównywalnego. 

Widzimy możliwości dalszej redukcji kosztów, zwłaszcza w obszarze zarządzania energią, gdzie aktywnie monitorujemy rynek i chcemy korzystać w jak największym stopniu z optymalizacji zakupów energii oraz produkcji ze źródeł własnych. Elastycznie sterujemy pracą własnych mocy wytwórczych. Dążymy też do „zazielenienia” miksu energetycznego oraz do obniżenia emisyjności naszych źródeł wytwórczych oraz procesów technologicznych. Modernizujemy nasze zakłady i inwestujemy w nowoczesne technologie, które pozwolą na bardziej efektywne zarządzanie zasobami.

Reklama

Niedawno na konferencji prasowej zapowiedział Pan aktualizację strategii do końca tego roku i zwiększanie CAPEX w kolejnych latach. Czy może Pan zdradzić specjalnie dla FXMAG ciut więcej?

 Planujemy, że będzie to długoterminowa strategia. Skupiamy się na zwiększeniu efektywności operacyjnej oraz dalszej modernizacji naszych oddziałów. Skoncentrujemy się na tym, na czym dobrze się znamy, czyli produkcji miedzi, srebra i pozostałych metali. Planujemy kontynuację inwestycji w kluczowe projekty wydobywcze oraz infrastrukturalne, takie jak uzbrojenie rejonów górniczych czy budowa nowych systemów klimatyzacyjnych i odwadniających. 

Zarząd KGHM twierdzi, że żadnych akwizycji i dezinwestycji w najbliższej przyszłości nie będzie. Prosiłbym jednak o wskazanie kilku firm górniczych, które potencjalne podobają się Panu jako obiekty przejęcia wraz z uzasadnieniem.

Obecnie nie prowadzimy rozmów ani nie planujemy przejęć czy dezinwestycji. Koncentrujemy się na optymalizacji istniejących aktywów i realizacji kluczowych projektów. Oczywiście, regularnie monitorujemy rynek, ale na ten moment skupiamy się na wewnętrznym wzroście i efektywności.

Notowania KGHM na tle WIG20

 grafika numer 1 grafika numer 1

Źródło: TradingView

Wyniki finansowe grupy KGHM w I połowie 2024

Reklama

 grafika numer 2 grafika numer 2

Źródło: KGHM

EBITDA skorygowana KGHM w I połowie 2024 (mln PLN)

 grafika numer 3 grafika numer 3

Źródło: KGHM

CAPEX KGHM w I połowie 2024

 grafika numer 4 grafika numer 4

Źródło: KGHM

Reklama

Na ile procent ocenia Pan szansę na pozytywną decyzję odnośnie do rozpoczęcia „advanced exploration" kanadyjskiego projektu Victoria? Jaki potencjał ma ten projekt?

Wszystkie decyzje dotyczące dalszych etapów eksploracji są poprzedzane szczegółowymi analizami geologicznymi i ekonomicznymi. Mogę powiedzieć, że w tej chwili kontynuujemy prace badawcze i analizy, które pozwolą nam lepiej zrozumieć potencjał tego złoża.

Jak ocenia Pan jeden z flagowych projektów KGHM – Sierra Gorda – pod względem efektywności? Jakie działania są planowane odnośnie do tegoż projektu?

Sierra Gorda również odgrywa istotną rolę w portfelu KGHM. Chociaż produkcja w ostatnich miesiącach była poniżej naszych oczekiwań z powodu niższej zawartości miedzi w rudzie, podejmujemy działania mające na celu poprawę efektywności operacyjnej. Naszym celem jest zwiększenie rentowności tego projektu i maksymalne wykorzystanie jego potencjału w ścisłej współpracy z naszym partnerem biznesowym, South32.

Jak nowy zarząd widzi politykę dywidendową? W ostatnich latach stopa dywidendy w przypadku KGHM była niezmiernie skromna, oscylująca wokół 1%, czy to się może zmienić?

Polityka dywidendowa KGHM jest ściśle powiązana z naszymi wynikami finansowymi oraz strategicznymi priorytetami. Priorytetem zarządu jest zapewnienie stabilnego wzrostu spółki, co przekłada się na zdolność do wypłacania dywidend w przyszłości. Oczywistym priorytetem jest wzrost wartości firmy.

Reklama

Jakie są szacunki zarządu KGHM odnośnie do relacji popytu i podaży na rynku miedzi w kolejnych latach? Jak duży może być deficyt i jakie są wasze prognozy co do ceny tony miedzi?

Obecnie obserwujemy stabilny wzrost popytu na miedź, napędzany globalnym rozwojem oraz transformacją energetyczną. Z drugiej strony, podaż miedzi jest ograniczona przez wyzwania geologiczne oraz rosnące koszty eksploatacji. Prognozy cenowe nie są naszym zadaniem - koncentrujemy się na długoterminowych strategiach zarządzania naszymi zasobami.

Czy w KGHM stosowana jest sztuczna inteligencja – jeśli tak to w jaki sposób?

Korzystamy ze sztucznej inteligencji w naszej działalności, szczególnie w obszarze optymalizacji procesów produkcyjnych oraz zarządzania zasobami. W KGHM AI jest wykorzystywana choćby do analizy danych geologicznych, co pozwala na lepsze planowanie wydobycia i przewidywanie jakości rudy. 

Czy gdyby Berkshire Hathaway chciało kupić pakiet akcji KGHM należący do Skarbu, i złożyło ofertę, to taka transakcja jest możliwa? Czy wedle Pana w ogóle takie zainteresowanie dużego zagranicznego podmiotu jest realne? Czy w nieodległej przeszłości pojawiały się jakieś oferty?

KGHM jest spółką strategiczną dla polskiej gospodarki, a decyzje dotyczące potencjalnej zmiany zaangażowania Skarbu Państwa w akcjonariacie spółki mogą być podejmowane na szczeblu rządowym. Zwracam uwagę, że wszelkie spekulacje na temat zainteresowania ze strony zagranicznych podmiotów pozostają w sferze domysłów a tym się nie zajmujemy.

Reklama

Dziękuję za rozmowę.

Czytaj dalej: Rekordowe wpływy z dywidend. Zaskakujące dane z budżetowych założeń

Czytaj więcej