Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

pkb ue eurostat

W kraju

  • Dziś o godz. 10:00 GUS opublikuje szczegółowe dane o inflacji za październik.
  • Centralna ścieżka projekcji NBP zakłada, że inflacja CPI w 2022 r. wyniesie 14,5%, w 2023 r. znajdzie się na poziomie 13,1%, a w 2024 r. wyniesie 5,9%, a w 2025 r. obniży się do 3,5% - wynika z listopadowej projekcji NBP.
  • Częściowe zniesienie Tarczy Antyinflacyjnej podniesie średnioroczną dynamikę cen o ok. 1,9 pkt. proc. w 2023 roku - podał NBP w listopadowej projekcji inflacyjnej.
  • W listopadowej projekcji NBP wycofał skrócenie horyzontu projekcji, a nie wydłużył jej horyzont - powiedział w trakcie konferencji prasowej dyrektor Departamentu Badań i Analiz Ekonomicznych NBP Piotr Szpunar.
  • W latach 2023-2025, wraz z ograniczeniem tempa wzrostu gospodarczego, wzrostem stopy bezrobocia i spadkiem inflacji, dynamika wynagrodzeń stopniowo się obniży, choć pozostanie na relatywnie wysokim poziomie - wynika z najnowszego raportu o inflacji NBP.
  • Bilans czynników niepewności wskazuje na zbliżony do symetrycznego rozkład ryzyk dla inflacji CPI i dynamiki PKB w horyzoncie projekcji - wynika z najnowszego raportu o inflacji NBP.
  • Według najnowszej projekcji NBP luka popytowa w latach 2023-2025 będzie ujemna - wynika z raportu o inflacji NBP.
  • Od 2024 r. w Polsce nastąpi stopniowa odbudowa inwestycji publicznych, a ścieżka inwestycji publicznych w listopadowej projekcji jest w dużym stopniu determinowana poziomem absorpcji funduszy unijnych - wynika z najnowszego raportu o inflacji NBP.
  • W Polsce jest bardzo korzystne środowisko do tego, żeby pętla cenowopłacowa nie powstała - powiedział w trakcie konferencji prasowej dyrektor Departamentu Badań i Analiz Ekonomicznych NBP Jacek Kotłowski.
  • Dotychczasowe podwyżki stóp obniżyły średnioroczne CPI o 0,8 pkt. proc. w '22 i obniżą o 2,8 pkt. proc. w '23 - podał NBP.
  • Ścieżka inflacji wynikająca z projekcji NBP jest optymistyczna - oceniła członkini RPP Joanna Tyrowicz.
  • Mechanizmy zastępujące tarczę antyinflacyjną w mniejszym stopniu będą oparte o koszty budżetowe; w większym stopniu będą bazowały na redukcji nadzwyczajnych zysków spółek energetycznych i paliwowych - powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej.

Od 2024 r. w Polsce nastąpi stopniowa odbudowa inwestycji publicznych - najważniejsze informacje gospodarcze - 1Od 2024 r. w Polsce nastąpi stopniowa odbudowa inwestycji publicznych - najważniejsze informacje gospodarcze - 1

 

Ze świata

  • Produkcja przemysłowa w strefie euro we wrześniu wzrosła o 0,9% m/m, podczas gdy poprzednio wzrosła o 2,0%, po korekcie z +1,5% - poinformował w komunikacie urząd statystyczny Eurostat. Analitycy spodziewali się, że produkcja m/m wzrośnie o 0,5%.

Od 2024 r. w Polsce nastąpi stopniowa odbudowa inwestycji publicznych - najważniejsze informacje gospodarcze - 2Od 2024 r. w Polsce nastąpi stopniowa odbudowa inwestycji publicznych - najważniejsze informacje gospodarcze - 2

 

We wtorek o 10:00 GUS opublikuje pierwszy szacunek PKB za 3Q’22. Spodziewamy się dynamiki na poziomie 3,5% r/r, przy konsensusie PAP 3% r/r.

Reklama

O 10:00 GUS opublikuje też szczegóły październikowych danych o inflacji CPI. Odczyt wstępny pokazał wzrost wskaźnika z 17,2% r/r do 17,9% r/r.

O 11:00 opublikowany zostanie drugi szacunek PKB dla strefy euro za 3Q’22. Pierwszy szacunek sprawił lekko pozytywną niespodziankę i pokazał wzrost o 0,2% k/k wyr. sez.

O 14:30 opublikowany zostanie listopadowy indeks NY Empire State. Konsensus zakłada wzrost z -9,1 do -6.

O 14:30 opublikowany zostanie październikowy odczyt inflacji PPI w USA. Konsensus zakłada spadek z 8,5% r/r do 8,3% r/r.

Czytaj więcej

Artykuły związane z pkb ue eurostat