Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

pkb światowe na przestrzeni lat

„Dwie prędkości” gospodarki Eurolandu

Według wstępnych danych indeks PMI dla sektora usługowego w strefie euro wzrósł w kwietniu do 57,7 pkt z 55,6 pkt w marcu, tj. do najwyższej wartości od 8 miesięcy. Odczyt znacząco przewyższy oczekiwania. Według raportu do badania ożywieniu w sektorze sprzyja dalsze znoszenie restrykcji przeciwepidemicznych. Wskaźnik dla przemysłu obniżył się natomiast do 55,3 pkt z 56,5 pkt w marcu, choć jak zaznaczaliśmy wartość wskaźnika nie oddaje w pełni spadku produkcji i popytu. Składowa indeksu PMI obrazująca bieżącą produkcję spadła bowiem do 50,4 pkt z 53,1 pkt w marcu, co oznacza aktywność bliską stagnacji. Warto zauważyć, że dla Niemiec komponent ten obniżył się do 47,4 pkt wskazując na recesję. Sektor przemysłowy silnie odczuwa zaburzenia dostaw wzmacnianie przez wybuch wojny oraz przeciwepidemiczne lockdowny w Chinach. Widać jednak ponadto coraz silniejsze oddziaływanie wysokiej cen produkcji na popyt. Dane PMI, zwłaszcza pozytywna niespodzianka w sektorze usług zmniejszają jak na razie obawy o recesję w gospodarce eurolandu i uprawdopodabnia wzrost stóp procentowych Europejskiego Banku Centralnego jeszcze w tym roku.

Makro – zagranica. Indeksy PMI dla strefy euro oraz wzrost PKB w Chinach - 1Makro – zagranica. Indeksy PMI dla strefy euro oraz wzrost PKB w Chinach - 1

Wzrost w Chinach w 1Q 2022 szybszy od oczekiwań

Produkt krajowy brutto w Chinach wzrósł w 1Q 2022 o 4,8% r/r, po wzroście o 4,0% r/r kwartał wcześniej przewyższając oczekiwania. Natomiast po korekcji sezonowej dynamika kw/kw spowolniła w niewielkiej skali – do 1,3% kw/kw z 1,5% kw/kw w 4Q 2021. Ogólna wymowa danych jest optymistyczna, choć szacunek sprzedaży detalicznej w marcu wynoszący - 3,5% r/r potwierdza wpływ nasilenia pandemii COVID-19 w tym kraju i nadal kontynuowanej polityki bardzo surowych obostrzeń. Czynniki te wraz z wysokimi cenami surowców i niepewności geopolitycznej będą zapewne hamować wzrost gospodarczy w Chinach w 2Q 2022 r., choć popyt zagraniczny na chińskie towary nadal powinien pozostawać solidny.

Makro – zagranica. Indeksy PMI dla strefy euro oraz wzrost PKB w Chinach - 2Makro – zagranica. Indeksy PMI dla strefy euro oraz wzrost PKB w Chinach - 2

MFW tnie prognozy wzrostu światowego PKB

Reklama

Międzynarodowy Fundusz Walutowy obniżył względem stycznia br. prognozę wzrostu gospodarczego na świecie w latach 2022-2023 do 3,6%. Oznacza to rewizję w dół o 0,8 pkt proc. dla 2022 r. i 0,2 pkt proc. dla 2023 r. Rewizja ta wynika głównie z wpływu wojny na Ukrainie.

Czytaj więcej

Artykuły związane z pkb światowe na przestrzeni lat