Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

pkb rumunii i polski

Wczoraj GUS publikował szybki szacunek PKB za 1Q’22. Gospodarka rosła nieco szybciej od naszych oczekiwań (8,3% r/r) oraz konsensusu (8,1% r/r). Wzrost jest mocniejszy niż w 4Q’21 kiedy to dynamika sięgnęła 7,6% r/r. W ujęciu k/k po wyrównaniu sezonowym PKB przyspieszyło 2,4% - wynik imponujący – lepszy niż w 4Q’21 (1,8% k/k).

GUS nie publikował jeszcze struktury danych, którą poznamy dopiero z końcem maja. Spodziewamy się przede wszystkim solidnego wyniku konsumpcji prywatnej, wspartego napływem uchodźców z Ukrainy, oraz znacznego wkładu zmiany zapasów do wzrostu, elementu, który nam towarzyszy od nasilenia globalnych problemów podażowych (2Q’21) i zbiegającego się ze znacznym przyspieszeniem inflacji. Nieźle powinny wypaść też inwestycje.

Imponujący początek roku – wyniki zaskoczyły! Rynek walutowy i rynek akcji - 1Imponujący początek roku – wyniki zaskoczyły! Rynek walutowy i rynek akcji - 1

Na tle zarówno krajów regionu jak i strefy euro nasza gospodarka wygląda bardziej niż dobrze jeśli przyjmiemy za punkt startowy ostatni kwartał przed pandemią (4Q’19). PKB Polski w 1Q’22 było już o 8% większe niż przed pandemią, podczas gdy np. PKB Węgier o 5,9%, Rumunii o 5,5%, a strefy euro o 0,5%. Z kolei PKB Niemiec było w ub. kwartale o 1% poniżej poziomu sprzed pandemii, a Czech o 1,2%. Kolejne kwartały, a zwłaszcza druga połowa br. naszym zdaniem przyniesie już znaczne hamowanie krajowej gospodarki. W ujęciu k/k (wyr. sez.) pojawią się odczyty recesyjne.

Oczekujemy szybko kurczącej się premii zakłóceń podażowych (zakończy się nadbudowa/odbudowa zapasów), hamować będzie konsumpcja prywatna (spodziewamy się negatywnej dynamiki realnych wynagrodzeń), oddziaływać zaczną podwyżki stóp procentowych, przyhamują inwestycje, szykuje się globalne spowolnienie (epidemia w Chinach, wojna w Ukrainie). Chłodzenie koniunktury łagodzić będzie głównie luźna polityka fiskalna rządu oraz napływ uchodźców z Ukrainy. Podtrzymujemy naszą prognozę wzrostu PKB o 3,9% w ’22, przy czym ryzyka dla niej są skierowane w górę, głównie ze względu na wysoki pułap PKB z początku roku. Dla NBP mocny odczyt PKB za 1Q’22, mimo że historyczny, będzie stanowił dodatkową przesłankę za zdiagnozowaniem przestrzeni do kontynuacji podwyżek stóp procentowych.

Reklama

Imponujący początek roku – wyniki zaskoczyły! Rynek walutowy i rynek akcji - 2Imponujący początek roku – wyniki zaskoczyły! Rynek walutowy i rynek akcji - 2

Czytaj więcej

Artykuły związane z pkb rumunii i polski