Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

pit 38 co to

Do 2 maja inwestorzy mają czas na złożenie deklaracji PIT-38. Jest ona obowiązkowa dla osób, które w 2022 r. dokonały odpłatnego zbycia papierów wartościowych. 

 

 

  • Złożenie deklaracji PIT-38 jest konieczne w przypadku odpłatnego zbycia papierów wartościowych także poza rachunkiem maklerskim.
  • Deklaracja dotyczy również kryptowalut.
  • W tym roku termin składania deklaracji upływa 2 maja. 

 

Reklama

 

PIT 38 - najważniejsze informacje 

 

PIT-38 podlega rozliczeniu gdy w poprzednim roku dokonano odpłatnego zbycia:

  • papierów wartościowych (w tym dochody z forex),
  • pożyczonych papierów wartościowych (sprzedaż krótka),
  • udziałów w spółkach,
  • kryptowalut,
  • pochodnych instrumentów finansowych oraz realizacji praw z nimi związanych (np. opcje).

 

Dokument należy wypełnić na podstawie otrzymanego od polskiego brokera dokumentu PIT-8C. Zawiera on wszystkie informacje dotyczące transakcji sprzedaży z poprzedniego roku. W przypadku otrzymania kilku dokumentów oznaczonych jako PIT-8C konieczne jest zsumowanie kwot. Warto zaznaczyć, że nawet jeśli odnotowano stratę, złożenie PIT-38 jest obligatoryjne. Osoby, które nie korzystały z usług domów maklerskich, a dokonały odpłatnego zbycia papierów wartościowych, również mają obowiązek złożyć wspomnianą deklarację. W przypadku zagranicznych brokerów wartości te należy obliczyć samodzielnie. 

Reklama

 

Zobacz również: Liderzy polskiego rynku kapitałowego nagrodzeni za osiągnięcia w 2022 r.

 

Zazwyczaj termin złożenia deklaracji upływa ostatniego dnia kwietnia. W tym roku, z racji, że 30 kwietnia przypada w weekend, termin został wydłużony do 2 maja. Warto pamiętać, że w PIT-38 można odliczyć połowę straty za miniony rok podatkowy. Zysk wiąże się z koniecznością zapłacenia podatku Belki (19%). 

 

Jak rozliczyć PIT-38?

 

Reklama

Jednym ze sposobów na rozliczenie się z dochodów kapitałowych jest udanie się do Urzędu Skarbowego. Wówczas należy mieć przy sobie dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość oraz wszystkie dokumenty potwierdzające uzyskanie przychodów w roku ubiegłym. W urzędzie można złożyć wypełnioną deklarację. Najszybszym i najpopularniejszym rozwiązaniem jest jednak skorzystanie z systemu internetowego. 

 

Zobacz również: Został tylko tydzień na złożenie PIT za 2022 rok i zmianę formy opodatkowania

 

Czy warto skorzystać z usługi Twój e-PIT?

 

Podatnicy mogą zmodyfikować oraz zatwierdzić rozliczenia w systemie Twój e-PIT. Warto przestrzegać terminów, gdyż po 2 maja formularz zostanie zatwierdzony automatycznie. Z usługi można skorzystać przez całą dobę na dowolnym urządzeniu mobilnym podłączonym do internetu. 

Reklama

 

Aby zalogować się do e-urzędu Skarbowego, należy posłużyć się Profilem Zaufanym (PZ),  e-dowodem, aplikacją mObywatel lub kontem w bankowości elektronicznej. Program gromadzi dane, które dotychczas wpłynęły do systemu. Zadaniem inwestora jest sprawdzenie, czy są one poprawne. Następnie należy potwierdzić zgodność dokumentów ze stanem faktycznym. Po zatwierdzeniu danych deklaracja automatycznie trafia do urzędu. 



Zobacz również: Dywidendy od deweloperów będą rekordowe! Te dwie duże spółki z GPW wypłacą najwięcej

 

Dochody ze sprzedaży kryptowalut a PIT-38

 

Reklama

W deklaracji wyszczególniono części E i F, które należy wypełnić przy rozliczaniu dochodów ze sprzedaży kryptowalut. W Polsce są one objęte stawką 19%. Warto pamiętać, że w zeznaniu należy uwzględnić transakcje zakupu towarów lub usług przy użyciu wirtualnej waluty. 

W części E znajduje się pole nr 34, w którym należy wpisać kwotę w polskiej walucie, która została uzyskana wskutek sprzedaży kryptowalut oraz wartość towarów i usług, jakie zostały nabyte. W rubryce nr 35 trzeba uwzględnić koszty zakupu kryptowalut, a w oknie nr 36 koszty zakupu, które nie zostały uwzględnione w deklaracjach z poprzednich lat. Po wpisaniu wszystkich danych w oknie nr 37 pojawia się dochód, ewentualnie w oknie nr 38 pojawia się strata (przychód minus koszty). 

W przypadku rozliczania online należy edytować dochód, wybierając “Inne dochody, w tym uzyskane za granicą oraz odpłatne zbycie walut wirtualnych art. 30B ust. 1A ustawy”, a następnie uwzględnić przychody i koszty. 

Czytaj więcej

Artykuły związane z pit 38 co to