Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

PIM USA

Wczoraj na globalnych rynkach dominowały dobre nastroje. Indeksy akcyjne w USA rosły na fali dobrych wyników spółek i przy niezłym PMI. Wcześniej rosła chińska giełda po zapowiedzi kolejnego działania mającego pobudzić gospodarkę. Ogłoszona obniżka stopy rezerwy obowiązkowej dla banków wraz z zapowiedzianym wcześniej wartym prawie 300 mld USD pakietem stymulującym dla chińskiego rynku giełdowego wsparła juana, a pośrednio inne waluty EM, w tym PLN. Złoty odrobił część wtorkowych strat. Na koniec dnia EURPLN oscylował wokół 4,37, a USDPLN przy 4,02. Na rynkach bazowych i w Polsce rentowności obligacji lekko wzrosły.

 

Główny punkt programu na dziś to wynik posiedzenia EBC, ale na drugim planie też będzie ciekawie z decyzją Norges Bank, niemieckim Ifo za styczeń oraz sporą porcją danych makro z USA, w tym wstępnym PKB za 4q23.

 

W przypadku EBC powszechnie oczekuje się, że stopy procentowe w strefie euro zostaną utrzymane na niezmienionym poziomie. W minionym tygodniu prezes Ch.Lagarde zasugerowała, że obniżki stóp procentowych mogą rozpocząć się latem, a ograniczony zakres publikacji danych makro od tego czasu pozwala z dużą pewnością oczekiwać, że na konferencji prasowej prezes podtrzyma swoje stanowisko.

Reklama

 

Norges Bank poinformował po grudniowej podwyżce, że stopy procentowe mogą pozostać bez zmian nawet do jesieni 2024, więc rynek spodziewa się ich stabilizacji na dzisiejszym posiedzeniu.

 

Wśród licznych danych makro z USA najwięcej uwagi przyciągnie wstępny szacunek PKB za 4q23, który powinien pokazać wyraźne wyhamowanie wzrostu gospodarczego o ok. 3pp z 4,9% q/q saar w 3q23. Konsensus w ostatnim czasie regularnie przesuwał się w górę i obecnie jest na poziomie 2,0% q/q saar, a nowcast Atlanta Fed wskazuje na 2,4% q/q saar. Spowolnieniu wzrostu towarzyszyć będzie wyhamowanie konsumpcji. W cieniu statystyk PKB będą grudniowe dane o sprzedaży domów na rynku wtórnym oraz o zamówieniach fabrycznych, choć te drugie stanowią wyprzedzający wskaźnik dla produkcji przemysłowej, która dotychczas radziła sobie relatywnie słabo. Tradycyjnie, jak co tydzień, opublikowana zostanie liczba nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych, która w ostatnich tygodniach okazywała się być wyraźnie lepsza od oczekiwań, pomimo wielu sygnałów wskazujących na schłodzenie temperatury amerykańskiego rynku pracy.

 

Niemiecki indeks Ifo za styczeń pokaże wg konsensusu niewielki wzrost względem grudnia, który byłby jednak niewystarczający do odrobienia ostatniego, niespodziewanego spadku. Innymi słowy, na razie nie oczekuje się przełomu w niemieckiej gospodarce.

Reklama

 

Przegląd sytuacji na rynkach finansowych

Coraz lepsze informacje z przemysłu. Narodowa waluta (PLN) odrabia wtorkowe straty - 1Coraz lepsze informacje z przemysłu. Narodowa waluta (PLN) odrabia wtorkowe straty - 1

 

 

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: 

POL: Dynamika agregatu monetarnego M3 (podaż pieniądza ogółem) w grudniu przyspieszyła do 8,5% r/r z 7,6% r/r w listopadzie, przebijając zarówno nasze, jak i rynkowe oczekiwania. Spośród wszystkich czynników kreacji pieniądza największy wkład do wzrostu miały aktywa zagraniczne netto (po listopadowej przerwie, gdy zrównały się sektorem rządowym). Na uwagę zasługuje neutralny wpływ akcji kredytowej po 8 miesiącach ujemnego wkładu. Wśród węższych miar pieniądza, dynamika agregatu M1 (gotówka plus depozyty płatne na żądanie) odnotowała nieznaczny wzrost w ujęciu realnym (wykres obok), co stanowi kolejną oznakę ożywienia gospodarczego. Więcej w Makro Flashu: Kredyty mieszkaniowe nabierają rozpędu.

Coraz lepsze informacje z przemysłu. Narodowa waluta (PLN) odrabia wtorkowe straty - 2Coraz lepsze informacje z przemysłu. Narodowa waluta (PLN) odrabia wtorkowe straty - 2

Reklama

 

GER: Wstępny PMI dla niemieckiego przemysłu w styczniu wzrósł do 45,4 pkt. z 43,4 pkt. w grudniu. Wzrost jest mocniejszy, niż oczekiwano, ale indeks pozostaje poniżej neutralnego poziomu 50,0, co oznacza, że spadek aktywności w niemieckim przemyśle był kontynuowany na początku 2024. Ceny czynników produkcji kontynuowały spadki, choć w nieco wolniejszym tempie ze względu na zaburzenia związane z wydarzeniami na Morzu Czerwonym. Sytuacja w niemieckim sektorze usług staje się podobna do niekorzystnego stanu wyraźnego spadku aktywności w przemyśle - PMI dla usług obniżył się do 47,6 pkt. z 49,3 pkt. w grudniu(podczas gdy oczekiwano wzrostu). Presja kosztowa pozostaje silna, a wzrost kosztów był największy od 9 miesięcy. Redukcja zatrudnienia ograniczała się przede wszystkim do sektora przemysłowego (spadek 7. miesiąc z rzędu), podczas gdy marginalny przyrost zatrudnienia dotyczył usług. W tych warunkach relatywnie większa siła negocjacyjna pracowników w sektorze usługowym przekładająca się na presję płacową, stanowiła główne źródło rosnących kosztów w usługach. Nieznacznie poprawiły się oczekiwania na przyszłość, choć pozostają relatywnie niskie na tle historycznym. W komentarzu do danych zaznaczono, że wskaźniki za styczeń sugerują kontynuację recesji w Niemczech w 1q24.

 

EUR: Wstępny PMI dla przemysłu w styczniu wzrósł do 46,6 pkt. z 44,4 pkt w grudniu, silniej od oczekiwań. Produkcja obniżała się 10. miesiąc z rzędu, choć skala spadku była najsłabsza od kwietnia, czemu towarzyszyło również spowolnienie spadku nowych zamówień. Ceny czynników produkcji dalej obniżały się, pomimo tego, że czas dostaw wydłużył się po raz pierwszy od roku, co miało związek z wydarzeniami na Morzu Czerwonym (te mogą stanowić negatywny czynnik ryzyka również w kolejnych miesiącach). Skala wydłużenia czasu dostaw była jednak – jak dotychczas –nieporównywalnie niższa niż w okresie pandemii. W tych warunkach przyspieszeniu uległ wzrost cen finalnych zarówno towarów jak i usług. Podobnie jak w przypadku gospodarki niemieckiej dalszemu pogorszenia uległa koniunktura w usługach strefy euro (spadek PMI do 48,4 pkt. z 48,8 pkt w grudniu), choć spowolnienie spadku nowych zamówień może zwiastować powolną poprawę. Przyrost zatrudnienia w usługach z nawiązką równoważył jego redukcję w przemyśle. W obu sektorach poprawiły się oczekiwania na najbliższe 12 miesięcy, wspierane perspektywą słabnącej presji kosztowej i niższych stóp procentowych. Sytuacja gospodarcza pozostaje zróżnicowana pomiędzy gospodarkami strefy euro – w dekoniunkturze główną rolę odgrywają Francja oraz Niemcy, w pozostałej części wspólnoty aktywność w usługach przyspieszyła i była najwyższa od pół roku, podczas gdy skala spadku w przemyśle była najniższa od 10 miesięcy.

 

USA: PMI w przemyśle w styczniu po raz pierwszy od 9 miesięcy zaczął sygnalizować poprawę koniunktury - wzrósł do 50,3 pkt., przebijając neutralny poziom. To wynik najlepszy od 15 miesięcy, znacznie przewyższający prognozy (konsensus: 47,6 pkt.) i poziom z grudnia 47,9 pkt. Poprawa koniunktury w przemyśle jest związana z planowanym wzrostem zamówień w kolejnych miesiącach. W styczniu wydłużył się też czas dostaw i zwiększyły zapasy, co miało związek z opóźnieniami w transporcie wywołanymi trudnymi warunkami pogodowymi. Indeks PMI w usługach w styczniu również wzrósł, do 52,9 pkt. z 51,4 pkt., przewyższając konsensus na poziomie 51,5 pkt. Presja inflacyjna finalnych dóbr i usług ogółem była w styczniu najniższa od maja 2020, choć w samym przemyśle przetwórczym firmy zaczęły wykorzystywać rosnący popyt do zwiększenia swoich cen, co zaowocowało najszybszym ich wzrostem od kwietnia 2023.

Reklama

 

POL: Stopa bezrobocia rejestrowanego w grudniu nieznacznie wzrosła do 5,1% z poziomu 5,0%, który utrzymywał się od lipca 2023. Wynik jest zgodny ze wstępnym szacunkiem MRPiPS. Sytuacja na rynku pracy pozostaje bardzo dobra – wzrost stopy bezrobocia w grudniu ma charakter sezonowy, a wskaźnik ten nadal kształtuje się blisko historycznych minimów. Po uwzględnieniu czynników sezonowych stopa bezrobocia wynosi 5,1% i nie zmieniła się względem listopada 2023. Wzrost stopy bezrobocia jest ograniczany przez czynniki podażowe, przede wszystkim starzejące się społeczeństwo oraz dostosowanie salda migracji (hamowanie napływu pracowników z Ukrainy).

Coraz lepsze informacje z przemysłu. Narodowa waluta (PLN) odrabia wtorkowe straty - 3Coraz lepsze informacje z przemysłu. Narodowa waluta (PLN) odrabia wtorkowe straty - 3

 

POL: Nowe zamówienia w przemyśle obniżyły się w grudniu o 10,6% r/r i 9. miesiąc z rzędu były niższe niż przed rokiem. Skala tego spadku była jednak najsłabsza od czerwca 2023. Pod tym kątem w końcówce roku nieco gorzej radziły sobie firmy eksportujące, gdzie zamówienia spadły o 13,0% r/r. Spadki zamówień w ujęciu miesięcznym, które notowane były przez cały 4q23 sugerują, że oczekiwane przez nas ożywienie koniunktury w przemyśle może następować powoli.

 

Reklama

CHN: Prezes banku centralnego (G.Pan) poinformował, że od 5 lutego Chiny obniżą stopę rezerwy obowiązkowej dla banków o 0,5pp. Obniżka ma zapewnić płynność o wartości 1 bln juanów, a jej skala jest relatywnie wysoka na tle ostatnich lat, gdy dokonywano ruchów po 25pb. Jest to kolejne działanie nakierowane na ożywienie uśpionej gospodarki chińskiej i wsparcie rynków finansowych.

 

POL: Premier D.Tusk poinformował, że Polska dostała od Ukrainy propozycję budowy przez krajowe firmy płatnej autostrady od przejścia granicznego w Krakowcu do miasta Równe przez Lwów. Propozycja dotyczy także ewentualnego objęcia koncesji na trasę. Ministerstwo Infrastruktury ma przygotować wstępną opinię polskiej strony, jeżeli chodzi o udział polskich firm lub polskiego konsorcjum, gdyby takie miało powstać.

 

Zobacz także: Kurs korony norweskiej w końcu odbija? Stopy procentowe utrzymane!

Czytaj więcej

Artykuły związane z PIM USA